Search
Close this search box.

Proč s Portu investujete po celém světě?

mapa

Často se nás ptáte, proč skrze Portu musíte investovat do evropských nebo třeba japonských firem. Někteří z vás by chtěli své ze svého portfolia jednu ze zemí vyjmout, jiní naopak investovat pouze v ní.

I přesto, že podobnou personalizaci portfolií zvažujeme, má diverzifikace u Portu svůj důvod.

Diverzifikace

Diverzifikovat své investice jak mezi rozvíjející se, tak i vyspělé země, je jedna z nejúčinnějších metod, kterou lze alespoň částečně ochránit své prostředky. Zatímco pokles na americkém trhu ovlivní většinu amerických firem, jiné trhy mohou ve stejný čas stoupat.

Investice, především na akciových trzích, jsou často nepředvídatelné. Od samotného spuštění naší služby jsme odpověděli na stovky klientských dotazů ohledně investiční metodiky Portu. Někteří z vás by si přáli kupříkladu investovat pouze do amerických akcií. Jiní by si naopak přáli investovat do všeho ostatního.

My v Portu nespekulujeme. Nevsázíme na krátkodobý vývoj. Za stavbou portfolií stojí tým odborníků, který investiční instrumenty volí tak, aby minimalizoval klientské náklady a zároveň maximalizoval investorův užitek (v tomto případě nejlepší možnou kombinaci rizikovosti a zisku). Jedním z nástrojů, které k plnění těchto cílů využíváme, je právě zmiňovaná diverzifikace.

O tom, jak důležitá je, píšeme na blogu často. Namátkou v článku „Jak správně diverzifikovat?„, případně v článku, kde diverzifikaci připodobňujeme k vajíčkům. Přestože se u nás o diverzifikaci dočtete prakticky každý měsíc, existuje věc, které jsme dosud nevěnovali dostatečně velkou pozornost.

Ve valné většině článků se věnujeme pouze americkému trhu. O USA píšeme, s USA porovnáváme a USA bedlivě sledujeme. Na jednu stranu to má svoji logiku. Zvučná jména, se kterými se setkáváme (nejen) na internetu, často pocházejí právě z americké kolébky technologií. Apple, Facebook, Tesla, Google. Málokdy uplyne den, aby jedna z těchto firem nebyla terčem zájmu médií.

Na druhou stranu nesmíme zapomínat na fakt, že po celém světě se nachází desítky dalších burz a i na těch nejmenších se odehrává každodenní drama.

Pokud se ohlédneme do historie, rok 2017 byl jedním z nejlepších roků, který americký trh zažil. Index S&P 500, sledující právě americký trh, se nezadržitelně řítil vzhůru a sotva historici stačili zapsat rekord z minulého dne, vytvářel index další. Za pouhý jeden rok vystoupal o necelých 20 procent a rok 2017 se zařadil mezi nejúspěšnější roky, které americká burza zažila.

Málokdo však ví, že americká burza nebyla ani zdaleka nejrychleji rostoucí burzou. Rozvíjejícím se zemím, mezi které patří například Čína, Indie, či Brazílie se dařilo ještě lépe. Za stejné období si ETF sledující rozvíjející se trhy připsalo téměř 30 %.

Graf 1: Porovnání vývoje na americkém trhu a na trzích rozvíjejících se zemí (zdroj, zdroj)

Poznámka: K měření amerického trhu jsme využili ETF sledující index S&P 500, který je součástí klientských portfolií (SPY). K měření vývoje rozvíjejících trhů jsme využili ETF, které tyto trhy sleduje a taktéž je součástí klientských portfolií (VWO).

Zatímco o úspěších společností Amazon či Apple jste se v roce 2017 mohli dočíst hned několikrát, o zlepšující se brazilské ekonomice jsme vám toho příliš neřekli. Nejen ta se však zasloužila o skvělé výsledky, které mají reálný vliv na vámi investované peníze.

Plán do budoucna?

Dle odpovědí z investičních dotazníků víme, že především klienti, kteří nám důvěřují již od začátku, nejsou ve světě investování žádnými nováčky. Jsme proto rádi, že se na našem blogu sejdou jak oni, tak i ti, kteří s investováním teprve začínají.

I proto se pokusíme vás stále více informovat o zajímavostech nejen z USA, ale i z ostatních zemí, ve kterých prostřednictvím Portu investujete. Každému, kdo s Portu investuje, či svou investici teprve rozmýšlí, doporučujeme odebírat náš pravidelný týdenní newsletter. V tom se kromě výběru toho nejlepší z našeho blogu dočtete i zajímavosti nejen ze zemí, které jsou klíčové pro vaší investici.

Stejně tak se nás na cokoliv můžete zeptat jak na našem emailu, facebookové stránce, tak i klienty založené facebookové skupině. Těšíme se na vaše otázky a připomínky!

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu nikdy negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

emergency fund

Jak si nastavit finanční rezervu

I ti nejpečlivější plánovači mohou zažít těžké období vyžadující neobvyklé výdaje, při kterých je třeba

bitcoin-etf-crypto-nl

#21 – Bitcoinová ETF schválena

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní úroveň. Je tedy