Search
Close this search box.

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše zkušenější investory, kteří se nebojí založit vlastní strategie a situaci na trzích pravidelně sledují. S investováním se rozhodl začít, protože chce být v důchodu zajištěn a nechce se spoléhat na stát.

Aleši, mohl byste nám ve zkratce říct, čím se živíte a jakým způsobem rád trávíte volno? 

Pracuji jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze. Od poněkud hektických pracovních dní se rád odreaguji při vyjížďkách na kole, plavání, při hraní hokeje s kamarády nebo chození po horách. Patřím také mezi vášnivé fotografy. Volný čas trávím nejraději v přírodě, většinou na chatě.

Co vás přimělo k tomu začít investovat? 

Investovat jsem začal, protože se situace vyvíjí tak, že důchody se budou už mojí generaci přidělovat „in memoriam“. Chci být v důchodu zajištěn a nehodlám se v tom spoléhat na stát. 

Proč jste se rozhodl investovat trochu jiným způsobem, než je v Česku běžné? 

Myslím si, že jsem k tomuto způsobu buď pravděpodobně dozrál, nebo se na trhu s investicemi konečně objevil produkt, který mi investování umožňuje, aniž by to bylo složité. Mimo jiné si samozřejmě spořím také „tradičně“.

Máte vytyčený nějaký investiční cíl? Pokud ano, uzpůsobujete investice vašim cílům? 

Ano, nějaký investiční cíl jsem vyplnil do vstupního dotazníku (mimochodem, velmi užitečná věc) a zatím mám jeden. Určitě ale brzy přibude i další, protože počítám se založením dětského účtu pro dceru. Rizikovost si určitě hlídám, abych se od plánovaného cíle příliš neodklonil.

Mezi jaký typ investora patříte? Zasíláte vklady pravidelně nebo spíše nárazově ve chvíli, kdy máte volné prostředky? 

Nemám nastavený žádný trvalý příkaz, ale snažím se ukládat pravidelně alespoň menší částky. Vzhledem k tomu, že mé příjmy jsou spíše nárazové, odpovídají tomu také vklady. Jednou za čas (ideálně ve chvíli, kdy na trzích nastane vhodná příležitost) tedy na účet něco vložím. 

Považujete se na investora, který situaci na trzích bedlivě sleduje nebo spíše preferujete pasivní přístup a výkyvy na trzích se nenecháte ovlivnit? 

Můj investiční horizont je dlouhodobý, takže nějaké menší výkyvy neřeším, ty jsou běžné. Sleduji však vývoj, a to s ohledem na to, kdy vložit nový vklad (i když je to spíš pro můj osobní pocit, protože systém automatického rebalancování již sám hlídá váhu jednotlivých instrumentů, aby ji udržel dle nastavení). Ale baví mě na tom porovnávat časově a peněžně vážený výnos. 

Působíte, že se o investice aktivně zajímáte. Nabízí se tedy otázka, jestli si hrajete s vlastními strategiemi, nebo spíše upřednostňujete pasivně spravovaná portfolia. 

Mám jednu vlastní strategii poskládanou z pěti instrumentů, které jsou zastoupeny přibližně padesát na padesát americkým dolarem a eurem. Původně jsem měl jen tři, ale zaujaly mě nové produkty elektromobilita a e-gaming, takže jsem je do strategie zahrnul. Dva instrumenty jsou dividendové a ostatní reinvestiční. 

Portu investor Aleš

Je něco, co se Vám na Portu líbí a rád byste to vypíchl? 

Především jednoduchost a srozumitelnost. Od registrace jsem měl vložené peníze a poskládanou strategii snad během půl hodiny! Pokud bych použil doporučené portfolio, tak by to bylo ještě jednodušší a rychlejší. Skvělé jsou také pravidelné newslettery, po dlouhé době opět nějaký čtu. Občas se podívám i na Portu rychlovky, ty jsou také fajn. 

A teď z druhé stránky, měl byste směrem k Portu nějaké výtky? 

Líbilo by se mi, kdyby se obchodovalo častěji než jednou v týdnu. Rozumím ale tomu, že tak, jak je to nastavené, je správně s ohledem na udržení nízkých poplatků. 

Rozhovor s investorem Alešem

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že