Search
Close this search box.

Finanční gramotnost: Automatizace financí

financni_gramotnost_automatizace

V rámci našeho seriálu finanční gramotnosti jsme již probrali témata jak se orientovat ve finančním světě, jak si efektivně budovat finanční rezervu a sestavovat rozpočet, jak komunikovat o penězích s dětmi a jak financovat bydlení. Nyní se pojďme podívat na to, jak si své vlastní finance můžete zautomatizovat a jaké nástroje vám k tomu mohou pomoci. Teoretická znalost a orientace na finančním trhu je jedna věc, ale skutečně úspěšnými se můžete stát až poté, co dokážete vše aplikovat v praxi.

Proč je vlastně automatizace vlastních finančních prostředků tak důležitá?

Na automatizaci peněz se dá nahlížet hned z několika úhlů pohledu. Například jako na nástroj pro pravidelné a spolehlivé plnění svých závazků. Nebo lze automatizaci financí chápat jako prostředek ke zbohatnutí.

Život je často plný nepředvídatelných událostí. Když ráno vstaneme, nikdo přesně do detailu neví, jak jeho den bude vypadat. Poklidné období často střídá smršť stresových situací. Čím více oblastí v každodenním životě můžeme mít „zmáknutých“ a pod kontrolou, tím méně nás jakékoliv nepředvídatelné události mohou rozhodit. Samozřejmě nejde mít kontrolu absolutně nad vším a prožít život v režimu nastavení „autopilot“.

Existují však oblasti, kde lze automatizaci nastavit velmi snadno. Jednou z nich jsou i vaše osobní finance. Pokud si vybudujete spolehlivý a pravidelný systém pro své finanční záležitosti, pak budete mít dostatek prostoru a sil vypořádat se s tím méně předvídatelným. Zároveň se můžete více soustředit na to, jak peníze zhodnocovat a jak navyšovat své finanční bohatství. Pomohou vám k tomu automaticky nastavené platby do vašich investičních portfolií či dalších finančních instrumentů v této oblasti.

Nástroje, které je k automatizaci vhodné použít

Trvalé příkazy

Trvalé příkazy jsou perfektním pomocníkem pro pravidelné platby ve výši, která se nemění. Platíte každý měsíc nájem? Máte splátkový kalendář? Přesně pro tyto případy je vhodné použít trvalé příkazy. V internetovém bankovnictví si jednoduše můžete nastavit platbu v intervalu, který potřebujete. Nastavíte si, kdy si přejete, aby se platba uskutečnila, výši platby a veškeré další údaje (variabilní symbol apod.). Je samozřejmé, že si trvalý příkaz můžete kdykoliv zrušit. Pokud si vše načasujete tak, že máte na účtě dostatek finančních prostředků pro uskutečnění všech trvalých příkazů, nemůže se vám stát, že nějakou platbu zapomenete provést.

Inkaso

Jedná se o automatické strhávání splatné pohledávky z vašeho bankovního účtu. Nastavíte si, jaký subjekt může strhávat peníze z vašeho účtu a výši limitu. To se hodí (daleko víc než trvalý příkaz) pro měsíční platby například za telefon, kde se částka může měnit každý měsíc.

SIPO

SIPO je speciálním druhem inkasa („sdružené inkaso plateb obyvatelstva“). Poskytuje jej Česká pošta a umožňuje sdružit několik pravidelných inkasních příkazů do jedné platby. Položme si ale ruku na srdce, kdo z nás chce v dnešní době něco dobrovolně řešit přes poštu.

Apple Pay a Google Pay

Jedná se o moderní online platební brány. Jednoduché, bezkontaktní placení prostřednictvím mobilních zařízení. Platby můžete provádět jednoduše pomocí iPhonu, Apple Watch a dalšími produkty společnosti Apple. Pokud máte zařízení s operačním systémem Android, úplně stejně pro vás bude fungovat Google Pay. Dívate se rádi na Netflix nebo posloucháte hudbu na Spotify? Měsíční poplatky za užívání těchto platforem pravděpodobně platíte právě tímto způsobem.

Kromě již zmíněných nástrojů, které poskytují klasické bankovní instituce v rámci online bankingu nebo také Česká pošta, naleznete v internetovém světě i mnoho dalších praktických aplikací. Vybrali jsme pro vás tři, o kterých si myslíme, že byste je měli znát.

Wallet

Spendee

Revolut

Aplikace Wallet (Peněženka) a Spendee jsou kompatibilní s operačními systémy Android i iOS a základní verze je dostupná ke stažení zdarma. Pokud chcete pokročilejší funkce, můžete si připlatit a získat tak premium verzi s propracovanějšími funkcemi. Wallet i Spendee jsou jednoduché a přehledné aplikace, dostupné v anglickém i českém jazyce. Před stažením aplikace se ujistěte, že podporuje synchronizaci právě s vaší bankou. Pak už nic nebrání tomu, abyste začali sestavovat rozpočty, tvořit nákupní seznamy, zaznamenávat a třídit historii plateb pomocí nafocených účtenek a vše si nakonec prohlédli v exportovaném pdf dokumentu, excelovské tabulce nebo grafu.

Aplikaci Revolut zde zmiňujeme proto, protože umožňuje vést účty v mnoha světových měnách (včetně kryptoměn) bezplatně a je spojena s platební kartou. Může se zdát, že tuto aplikaci v pandemii příliš nevyužijete, vzhledem k tomu, že cestování je velmi omezené. Pandemie ale jednou skončí a vy pak budete vědět, po čem sáhnout v případě, že budete chtít v zahraničí vybírat peníze z bankomatu nebo využít výhodnější kurz. Tato aplikace a platební karta (Mastercard nebo Visa) je velmi bezpečná, podporovaná Google Pay i Apple Pay. I tato aplikace na vás umí mluvit v českém jazyce, pro podrobný přehled vašich výdajů zde navíc máte vypsané veškeré transakce a umožňuje vám nastavit si rozpočet. Při používání aplikace i karty si však dejte pozor na limity při výběru z bankomatů a vyhýbejte se směňování měn o víkendu (víkendová 1% přirážka by mohla znehodnotit výhodný kurz). Také příliš nedoporučujeme vybírat peníze z českých bankomatů vzhledem k jejich vysokým poplatkům.

Jak na automatizaci financí v praxi?

Udělejte si jednou pro vždy pořádek ve svých financích. K takové finanční inventuře vám stačí chvilka času, klidné prostředí a veškeré podklady. Nejlépe je nastavovat automatizaci tak, aby veškeré důležité platby odešly hned po tom, co vám přijde výplata na účet. Zadejte pečlivě jedno po druhém do internetového bankovnictví a do svých oblíbených aplikací. Vytvořte si dlouhodobý i krátkodobý plán, který vám pomůže naplnit vaše stanovené finanční cíle. Také si vyčleňte chvilku, minimálně jednou v měsíci, kdy pravidelně zkontrolujete, zda váš vybudovaný, automatizovaný systém osobních financí funguje. Pokud uvidíte, že je třeba v některých oblastech něco změnit nebo přenastavit, neváhejte a udělejte to. Pravděpodobně vám bude trvat nějaký čas, než svůj systém dokonale vyšperkujete a uvidíte vytoužené výsledky.

Chcete se zbavit dluhů z minulosti? Chcete si pořídit nové auto nebo nemovitost? Chcete vyrazit na vysněnou dovolenou, anebo se dobře zabezpečit na důchod? Často se vám stává, že nakupujete bezmyšlenkovitě a každý měsíc se pak divíte, kam zmizela celá vaše výplata? Často si zapomínáte včas zaslat peníze do svých investičních portfolií či jiných investičních nástrojů? Pokud alespoň na jednu z těchto otázek odpovídáte „ANO“, zamyslete se nad automatizací svých financí.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost, že se stane