Search
Close this search box.

#3 – Brum brum brum, zamávejte medvědům

cryptocurrencies

Vítáme vás u třetího Crypto newsletteru, ve kterém shrneme to nejdůležitější, co se za poslední týdny událo ve světě kryptoměn. Zároveň se jedná o první vydání od ostrého spuštění Portu Crypto na začátku června, zdravíme proto všechny nové odběratele a přejeme vám příjemné čtení.

Krize nebo příležitost?

Investování v roce 2022 není žádná procházka růžovým sadem a své by o tom mohli povídat především investoři do kryptoměn. Tržní kapitalizace celého krypto trhu je o 70 % nižší, než bylo dosavadní maximum a důvodů k tomu je zde celá řada. 

Neutuchající inflace a zvyšující se sazby centrálních bank způsobují přesun kapitálu do konzervativnějších aktiv a obecně tlačí dolu ceny rizikových instrumentů. Dodatečné problémy v DeFi ekosystému, jako je hrozící krach platformy Celsius, či zpoždění přechodu na Ethereum 2.0, zvyšují nejistotu na krypto trhu, na kterém teď převládá medvědí sentiment. Odborníci české krypto scény se však shodují, že kryptoměny tuto krizi překlenou a ceny opět porostou. Otázkou za bitcoin je kdy a jak rychle.

Společnost Microstrategy, největší institucionální držitel bitcoinů, nadále věří v dlouhodobý růst a neplánuje prodávat žádný ze svých téměř 130 tisíc BTC. Dle prohlášení Michaela Saylora, CEO a zakladatele Microstrategy, je společnost připravena i na další výrazné oslabování a vyvrací tak spekulace, že by mohlo dojít k likvidaci půjčky v hodnotě 205 milionů dolarů, která je krytá pouze bitcoiny.

Litecoin mizí z korejských burz

Po implementaci upgradu Mimblewimble, který umožňuje zvýšení míry soukromí transakcí v síti Litecoin, se tato kryptoměna dostala do rozporu s přísnými zákony Jižní Koreje. Upgrade umožňuje dobrovolné využití “rozšiření bloků” Litecoinu, díky kterým u transakcí není viditelná odeslaná částka, ani adresa příjemce či odesílatele. 

Využití tohoto rozšíření je zcela dobrovolné a naprostá většina transakcí nadále probíhá na hlavní transparentní síti, velké jihokorejské burzy se ale ve snaze vyhovět požadavkům vlády rozhodli ukončit podporu této kryptoměny. Celkově mizí z 5 burz. Obchodování s LTC na Upbitu skončí už 20. června a uživatelům zůstane ještě měsíc na přesun svých LTC jinam.

Euro na blockchainu

I přes současné propady na hodnotě se adopce kryptoměn stále zvyšuje a ruku v ruce s tím běží i plány na zavedení digitálního eura. Snaha o tokenizaci fiat měn a přechod na CBDC (digitální měny centrálních bank) však poněkud vázne, podle zástupce ECB je totiž celý koncept komplikovaný a vetšina lidí mu nerozumí. Na pochopení nám tak zbývají ještě 4 roky, za které by mělo dojít k zavedení této novinky.

Co nového v Portu Crypto?

Za pouhých 14 dní od spuštění si Portu Crypto aktivovalo přes 1 600 investorů. Nejčastěji si portfolio skládají z Bitcoinu, krypto koše Kryptoměny 2050 a Etherea. Na tabulce níže vidíte, v jakém poměru si investoři své investice skládají.

Srovnání kryptotrhu 1.7. – 31.7.2022


Soňa Parke – Kryptoměny jako návrat k fair play

Jaké jsou rozdíly ve vnímání kryptoměn mezi muži a ženami? V podcastu se Soňou Parke jsme se zaměřili na to, proč Češi vstupují do světa kryptoměn. 

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Revolut, Twisto nebo Curve…

Už vás nebaví v zahraničí ztrácet čas hledáním nejvýhodnějšího kurzu směny? Chcete si jednoduše bezplatně

Grafy, které se hodí znát

Grafy jsou nedílnou součástí života každého dobrého investora. Bez grafů by byl každý z nás