Fintech review – Druhý bilion Applu a internet z vesmíru

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Home Credit nově umožňuje placení pomocí Apple Pay (Měšec.cz). Držitelé platebních karet Home Creditu mohou nově platit mobilními zařízeními od Applu. Pro platby přes Apple Pay jsou zachovány všechny benefity a odměny za používání fyzických karet společnosti.
  2. Hodnota Applu přesáhla dva biliony USD (ČeskéNoviny.cz). Dva roky po překročení hranice jednoho bilionu dolarů se Applu podařilo tržní kapitalizaci zdvojnásobit. Pro Apple je to letos druhý důležitý milník, v červenci se stal nejhodnotnější firmou světa po překonání saúdskoarabské ropné společnosti Saudi Aramco. S kapitalizací mezi 1,6 a 1,7 bilionu dolarů se ke dvěma bilionům pomalu blíží i Microsoft a Amazon.
  3. Starlink opravdu funguje. První nadšenci už ho zkoušejí a měří rychlost ve Speedtestu (Živě.cz). Síť satelitů firmy SpaceX je sice v plenkách – na oběžné dráze jsou jich místo plánovaných tisíců zatím jen stovky – už teď se ale někteří lidé dostali do testovací fáze a mohou zkoušet kvalitu připojení k internetu přes Starlink. Ta je už teď překvapivě dobrá, rychlost dosahuje desítek megabitů za sekundu, překvapuje latence, která se pohybuje v řádu desítek milisekund, což je na satelitní připojení opravdu působivé.
  4. Aplikace eRouška 2.0 odstartuje v září. Nemá už posílat data úřadům, jen varovat před možnou nákazou (Lupa.cz). Nová verze eRoušky použije API od Googlu a Applu, což zajistí funkčnost aplikace na zařízeních s iOS a Androidem. Vyřeší se tím například problém se zavíráním aplikace na pozadí, změní se ale i fungování aplikace. Nově hygienická stanice po pozitivním testu uživateli vygeneruje unikátní kód, kterým je možné v aplikaci potvrdit přítomnost nákazy. Dalším uživatelům aplikace následně přijde upozornění a další instrukce.
  5. eGovernment v Česku se bude měnit. Digitální stát má mluvit jazykem lidí, ne úředníků (Světchytře.cz). Na možnostech zlepšení eGovernmentu pracovala s vládními institucemi i poradenská společnost BCG, výsledná studie současnou situaci kritizuje. Nevhodná je například roztříštěnost portálů či velice byrokratická formulace termínů, kvůli které je pro běžného smrtelníka náročné proklikat se k požadovaným službám. Efektivní fungování digitálních úřadů by přitom neprospělo jen lidem, ale i státu – například Finsko díky eGovernmentu ušetří stovky milionů eur ročně.
  6. Elektronické dálniční známky se blíží. Prodávat je bude i pošta (Peníze.cz). Kromě speciálního e-shopu bude elektronické známky možné zakoupit na pobočkách České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil, které vlastní státní společnost Čepro. Obě společnosti uspěly s nejnižší cenovou nabídkou v tendru na prodejce známek. Pravděpodobně budou dostávat 2,3 procenta z prodeje známek, což je polovina dosavadní odměny za distribuci fyzických známek.
  7. Kompenzace za zpoždění letadla v Bitcoinu (FintechCowboys.cz). Bulharský startup Colibra se věnuje vyplácení odškodného za zpožděné lety. Uživatelům sice dává méně peněz než vyžadují evropské zákony, zato jim nabízí výplatu již od hodinového zpoždění, podle zákona mají přitom cestující nárok na kompenzaci až po třech hodinách zpoždění. Těm, kteří souhlasí s podmínkami, tak Colibra sice vyplatí menší částku, ale s vyšší pravděpodobností, že na kompenzaci dosáhnou. Nyní startup nabízí výplatu odškodného v bitcoinech.
  8. Airbnb požádala o vstup na burzu (Novinky.cz). Airbnb požádala americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o vstup na burzu. Firmu pochopitelně silně zasáhla virová krize, v důsledku čehož snížilo odhad své tržní hodnoty o 16 procent na 26 miliard dolarů. V IPO bude firma zřejmě ohodnocena na 18 miliard dolarů.
  9. Stovky milionů sem a tam. Začíná první soud kvůli obří kauze firmy Wirecard (Aktuálně.cz). Singapuřan Rajaratnam Shanmugaratnam spravoval firmy, které fakturovaly falešné platby pro Wirecard. Kromě Shanmugaratnama jsou ve vazbě čtyři manažeři Wirecardu, stíhaný je i bývalý šéf společnosti Jan Marsalek, který pravděpodobně utekl do Ruska. Na něj svalují vinu někteří obvinění, prý je v celé záležitosti obelhal.
  10. Index S&P 500 má za sebou nejrychlejší zotavení z medvědího trendu v historii. Jak si vedl při předchozích krizích? (InvestičníWeb.cz). Pandemii covidu-19 si budou připomínat nejen epidemiologové, ale také investoři. Zásah, který koronavirová krize uštědřila burzám, byl mimořádný. Ale ne bezprecedentní, jak se mnohdy tvrdí, trhy již zažily horší období. Rok 2020 se již navíc do burzovního almanachu zapsal nejrychlejším zotavením po pádu z historického maxima do medvědího trendu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace