Jak se dařilo dílům Warhola a Lichtensteina v posledních 5 letech?

Pojďte se s námi hlouběji podívat na to, jak si podle studie My Art Broker za poslední roky vedla díla od věhlasných umělců Andyho Warhola a Roye Lichtensteina, z nichž některá můžete najít také na Portu Gallery.

Andy Warhol

Trh s obrazy a grafikami z Warholova portfolia zaznamenal loni velký rozmach. V návaznosti na rekordní prodej obrazu Shot Sage Blue Marilyn za 158 milionů liber loni v květnu se hodnota obrazů Marilyn neustále zvyšovala. Warhol stále láme rekordy, a to i po 35 letech od jeho smrti. Když se v roce 2020 na trhu objevila jména jiných umělců, např. Banksy, tak zájem o Warhola klesal. Prokázalo se však, že to bylo jen dočasné.

Warhol vždy dokázal předběhnout svou dobu. Série jako Endangered Species a Ladies and Gentlemen byly až donedávna velmi nedoceněné. Díla, jako jsou tato, se opožděně dočkala zaslouženého uznání. V roce 2022 se ve srovnání s rokem 2017 zvýšila tržní hodnota Warholových děl o 232 %. Objem transakcí mezi roky 2017 a 2022 vzrostl o 13 %.

Průměrná prodejní cena se oproti roku 2017 zvýšila v roce 2022 o 192 %.Warholovy obrazy v posledních 24 měsících vykázaly po covidové stagnaci významný růst. Jedním z pozoruhodných faktorů v růstu jejich výkonnosti od roku 2021 byla poptávka, dostupnost a konkurence ze strany sběratelů, kteří měli zájem o kompletní sady. Prodejní hodnota Warholových ucelených sad vzrostla mezi lety 2020 a 2021 o 175 %.

Andy Warhol, Endangered Species (kompletní set)

Mezi roky 2021 a 2022 vzrostla prodejní hodnota setů dokonce o 135 %, což zčásti poháněla dražba díla Yours Truly v newyorském Sotheby’s v říjnu 2022. Kompletní sety jsou nyní považovány za trofeje ve Warholově portfoliu a zvýšila se po nich poptávka. Zatímco hodnota prodejů se mezi lety 2017 a 2022 zvýšila šestinásobně, počet prodaných děl se zhruba zdvojnásobil.

Některé sady děl samozřejmě dosáhly výkonnosti lepší než jiné, ale u 24 sad, které se porovnávaly, činil nejnižší výnos za 5 let 20 %. 63 % kompletních Warholových sad zaznamenalo výnos vyšší než 100 % za 5 let. Tato výkonnost však není omezena jen na kompletní sady. Jednotlivé obrazy zaznamenaly také vynikající finanční výsledky.

Jednotlivé výtisky napříč autorovým portfoliem v drtivé většině ukazují kladný výnos. Při zkoumání rozložení výnosů v průběhu 5 let dosáhlo 58 % Warholových sítotisků zhodnocení mezi 50 a 200 %. Právě u Warhola byl růst v porovnání s ostatními umělci v roce 2022 nejvíce patrný.

Vzhledem k ekonomické nestabilitě a válce by se mohla objevit hypotéza, že umělci tohoto postavení, s dlouhou prodejní historií a legendární pověstí, představují bezpečné útočiště pro sběratele a investory. V době, kdy se trh s jinými umělci ochladil, se Warhol stále příjemně hřeje na výsluní aukčních síní.

Na Portu Gallery momentálně probíhá úpis čtyř sítotisků Andy Warhol – Saint Apollonia z roku 1984, do kterého můžete investovat i vy. Úpis trvá do konce srpna a využilo ho již 431 investorů.

Andy Warhol, Saint Apollonia 

V loňském roce se na Portu Gallery úspěšně upsal Warholův sítotisk Ladies and Gentlemen z roku 1975 s podobou Lizy Minnelli, který se řadí k jeho nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším grafickým pracem.

Andy Warhol, Ladies and Gentlemen 

Roy Lichtenstein

Roy Lichtenstein povýšil komiksy a reklamy do oblasti umění a je považován za jednoho ze zakladatelů pop-artu. Jeho obrazy v mnoha ohledech reprezentují klasickou dlouhodobou investici, která za uplynulých 5 let vykázala znatelný růst.

Oproti počátku pandemie se v roce 2021 mohutně zvýšila průměrná prodejní cena. V roce 2022 se pak snížila, ale v mírnějším měřítku, když klesla o 5 %.

Z delšího časového horizontu ale Lichtensteinova díla vykazují velmi stabilní složenou roční míru růstu, jak ve velikosti trhu (+6,4 %), tak i v případě průměrné prodejní ceny, která od roku 2017 do roku 2022 vzrostla o 32 %. Roy Lichtenstein má  také vysoce pozitivní zhodnocení, co se týče nejen sad, ale i jednotlivých výtisků.

Ke konci roku na Portu Gallery proběhne úpis ofsetové litografie CRAK! od Roye Lichtensteina. Jedná se o jedno z několika jeho děl souvisejících s vojenským uměním a monokulárním viděním. Právě hodnota litografie CRAK! se od roku 2017 do roku 2022 zvýšila o přibližně 125 %.

Roy Lichtenstein, CRAK!

Chcete také investovat do děl nejznámějších uměleckých velikánů a dalších sběratelských předmětů? Nemusíte mít na účtě miliony. S Portu Gallery to lze již od jedné koruny. Přihlašte si náš newsletter, abyste nezmeškali žádný z připravovaných úpisů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflation economy

Jak se vypořádat s inflací?

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za

Investice do nemovitostí

Jak investovat do komerčních nemovitostí?

Do Portu podcastu jsme pozvali investičního manažera OPF Realitní WOOD & Company Jana Kolba. Zajímalo nás, jaká je strategie fondu, kam jdou investované peníze, ale také to, jak se vlastně kupuje obchodní centrum na miliardy EUR.

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového