Search
Close this search box.

Jak se dařilo dílům Warhola a Lichtensteina v posledních 5 letech?

Pojďte se s námi hlouběji podívat na to, jak si podle studie My Art Broker za poslední roky vedla díla od věhlasných umělců Andyho Warhola a Roye Lichtensteina, z nichž některá můžete najít také na Portu Gallery.

Andy Warhol

Trh s obrazy a grafikami z Warholova portfolia zaznamenal loni velký rozmach. V návaznosti na rekordní prodej obrazu Shot Sage Blue Marilyn za 158 milionů liber loni v květnu se hodnota obrazů Marilyn neustále zvyšovala. Warhol stále láme rekordy, a to i po 35 letech od jeho smrti. Když se v roce 2020 na trhu objevila jména jiných umělců, např. Banksy, tak zájem o Warhola klesal. Prokázalo se však, že to bylo jen dočasné.

Warhol vždy dokázal předběhnout svou dobu. Série jako Endangered Species a Ladies and Gentlemen byly až donedávna velmi nedoceněné. Díla, jako jsou tato, se opožděně dočkala zaslouženého uznání. V roce 2022 se ve srovnání s rokem 2017 zvýšila tržní hodnota Warholových děl o 232 %. Objem transakcí mezi roky 2017 a 2022 vzrostl o 13 %.

Průměrná prodejní cena se oproti roku 2017 zvýšila v roce 2022 o 192 %.Warholovy obrazy v posledních 24 měsících vykázaly po covidové stagnaci významný růst. Jedním z pozoruhodných faktorů v růstu jejich výkonnosti od roku 2021 byla poptávka, dostupnost a konkurence ze strany sběratelů, kteří měli zájem o kompletní sady. Prodejní hodnota Warholových ucelených sad vzrostla mezi lety 2020 a 2021 o 175 %.

Andy Warhol, Endangered Species (kompletní set)

Mezi roky 2021 a 2022 vzrostla prodejní hodnota setů dokonce o 135 %, což zčásti poháněla dražba díla Yours Truly v newyorském Sotheby’s v říjnu 2022. Kompletní sety jsou nyní považovány za trofeje ve Warholově portfoliu a zvýšila se po nich poptávka. Zatímco hodnota prodejů se mezi lety 2017 a 2022 zvýšila šestinásobně, počet prodaných děl se zhruba zdvojnásobil.

Některé sady děl samozřejmě dosáhly výkonnosti lepší než jiné, ale u 24 sad, které se porovnávaly, činil nejnižší výnos za 5 let 20 %. 63 % kompletních Warholových sad zaznamenalo výnos vyšší než 100 % za 5 let. Tato výkonnost však není omezena jen na kompletní sady. Jednotlivé obrazy zaznamenaly také vynikající finanční výsledky.

Jednotlivé výtisky napříč autorovým portfoliem v drtivé většině ukazují kladný výnos. Při zkoumání rozložení výnosů v průběhu 5 let dosáhlo 58 % Warholových sítotisků zhodnocení mezi 50 a 200 %. Právě u Warhola byl růst v porovnání s ostatními umělci v roce 2022 nejvíce patrný.

Vzhledem k ekonomické nestabilitě a válce by se mohla objevit hypotéza, že umělci tohoto postavení, s dlouhou prodejní historií a legendární pověstí, představují bezpečné útočiště pro sběratele a investory. V době, kdy se trh s jinými umělci ochladil, se Warhol stále příjemně hřeje na výsluní aukčních síní.

Na Portu Gallery momentálně probíhá úpis čtyř sítotisků Andy Warhol – Saint Apollonia z roku 1984, do kterého můžete investovat i vy. Úpis trvá do konce srpna a využilo ho již 431 investorů.

Andy Warhol, Saint Apollonia 

V loňském roce se na Portu Gallery úspěšně upsal Warholův sítotisk Ladies and Gentlemen z roku 1975 s podobou Lizy Minnelli, který se řadí k jeho nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším grafickým pracem.

Andy Warhol, Ladies and Gentlemen 

Roy Lichtenstein

Roy Lichtenstein povýšil komiksy a reklamy do oblasti umění a je považován za jednoho ze zakladatelů pop-artu. Jeho obrazy v mnoha ohledech reprezentují klasickou dlouhodobou investici, která za uplynulých 5 let vykázala znatelný růst.

Oproti počátku pandemie se v roce 2021 mohutně zvýšila průměrná prodejní cena. V roce 2022 se pak snížila, ale v mírnějším měřítku, když klesla o 5 %.

Z delšího časového horizontu ale Lichtensteinova díla vykazují velmi stabilní složenou roční míru růstu, jak ve velikosti trhu (+6,4 %), tak i v případě průměrné prodejní ceny, která od roku 2017 do roku 2022 vzrostla o 32 %. Roy Lichtenstein má  také vysoce pozitivní zhodnocení, co se týče nejen sad, ale i jednotlivých výtisků.

Ke konci roku na Portu Gallery proběhne úpis ofsetové litografie CRAK! od Roye Lichtensteina. Jedná se o jedno z několika jeho děl souvisejících s vojenským uměním a monokulárním viděním. Právě hodnota litografie CRAK! se od roku 2017 do roku 2022 zvýšila o přibližně 125 %.

Roy Lichtenstein, CRAK!

Chcete také investovat do děl nejznámějších uměleckých velikánů a dalších sběratelských předmětů? Nemusíte mít na účtě miliony. S Portu Gallery to lze již od jedné koruny. Přihlašte si náš newsletter, abyste nezmeškali žádný z připravovaných úpisů.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Finanční předsevzetí pro rok 2024

S novým rokem máme příležitost stanovit si nové cíle. Ty mohou mít různou podobu. Co takhle dát si finanční předsevzetí, která budete dodržovat?

Představení strategie: Asie – Pacifik

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených