Search
Close this search box.

Ohlédnutí za uplynulým rokem a předpovědi do roku 2019

2019

Rok 2018 se nám pomalu ale jistě chýlí ke konci a tak nastává ten správný čas se ohlédnout a připomenout si to nejdůležitější co nám přinesl. Pro většinu investorů na akciových trzích byl uplynulý rok tím možná nejhorším rokem za posledních deset let. Po dlouhém období klidu přinesl zvyšující se nervozitu projevující se silnější volatilitou. Ani na konci roku není situace stabilnější a je pravděpodobné, že i začátek roku 2019 se ponese v podobně nejistém trendu.

Jaké momenty hrály v uplynulém roce největší roli? Kdo jsou vítězové a kdo poražení roku 2018? A co nás čeká v nastávajícím roce? To vše se dočtete v dnešním článku.

Make America Great Again

Klíčový vliv na akciové trhy má vývoj na amerických burzách, který s trochou nadsázky udává směr zbytku světa. A právě Spojené státy americké, zčásti i díky restriktivní politice prezidenta Donalda Trumpa, udaly letošku nepříznivý směr. Již na začátku roku zamířily americké indexy dolů a zbytek světa na sebe nenechal dlouho čekat.

Přestože v letních měsících svitla naděje a alespoň americký trh se vrátil do kladných hodnot, konec roku přinesl investorům studenou sprchu, která s největší pravděpodobností pohřbila naděje na zakončení v kladných číslech.

Zatímco v minulých letech jsme mohli psát o rekordně dlouhých sériích růstu, letošní rok se zapisoval do kronik bohužel na druhé straně spektra. Jeden rekord, který mluví za všechny –  poprvé od roku 1990 jsme zaznamenali dvě desetiprocentní korekce v rámci jednoho kalendářního roku (v únoru a v listopadu).

Pokles nejen v USA

Americkým akciovým trhem to však ani zdaleka nekončí. Ještě hůře v tomto roce dopadla Evropa a snad nejvíce na americkou celní politiku doplácí Čína. Index šanghajské burzy poklesl od začátku roku o nezanedbatelných 25 procent a s pokračující obchodní válkou se jen těžko hledá stimul, který by mohl stávající vývoj otočit.

Graf 1: Vývoj indexů S&P 500 (USA), Euro Stoxx 50 (EU) a SSE Composite Index (Čína)

vývoj indexů 2018

Investoři na čínských, amerických ale vlastně i všech světových burzách musí doufat, že se americkému a čínskému prezidentovi podaří najít shodu, která by vedla ne k tvoření, nýbrž k odstraňování obchodních překážek. Zatímco pozice čínského prezidenta je relativně neotřesitelná, o americkém prezidentovi se bude v roce 2020 rozhodovat ve svobodných volbách. Pomalu blížící se klíčový termín by mohl být dobrou motivací pro nalezení společných cílů.

Obchodní válka mezi Čínou a USA však není jediným důvodem vysoké volatility. Mnoho lidí (v čele s prezidentem Donaldem Trumpem) viní americkou centrální banku (Fed) z příliš rychlého navyšování úrokových sazeb, které vede k zpomalování americké ekonomiky. Na zvyšování sazeb reagují investoři nejen v USA, ale po celém světě.

Nutno podotknout, že zpomalení americké ekonomiky je to, čeho se zvyšováním sazeb snaží Fed dosáhnout. Tempo hospodářského růstu v USA totiž považuje za neudržitelné a snaží se zabránit přehřátí ekonomiky. Na kolik jsou takovéto obavy na místě je věcným tématem amerických politiků.

Kryptoměny

Poražený roku 2018? Bitcoin a vlastně naprostá většina digitálních měn. Proroctví o kryptoměnách, které nejsou pouhou bublinou ale nástrojem budoucnosti, se začalo sypat již na konci prosince 2017. Bitcoin začal prudce klesat a z hranice 20 000 dolarů zahájil strmý sestup. Na podzim letošního roku projevil první známky stability a na několik měsíců se ustálil na 6 500 USD. Zdánlivá stabilita však vydržela jen pár měsíců a v listopadu Bitcoin vyrazil opět na cestu dolů. Aktuálně se obchoduje na hranici 4 000 USD s více než 75% ztrátou oproti začátku roku.

Graf 2: Vývoj Bitcoinu v porovnání s americkým indexem S&P 500

Bitcoin vývoj 2018

Kdo vyhrává?

Vítězové tohoto roku se hledají složitě. Vlastně nejhůře za posledních 120 let. Alespoň to tvrdí Deutsche Bank, která zjistila, že 90% z 70 sledovaných aktiv je za rok 2018 v mínusu. Rok 2018 je tvrdou zkušeností pro všechny investory, včetně těch pasivních. Diverzifikovaná portfolia sice často snížila ztrátu, kterou investoři utrpěli, přesto neexistuje příliš důvodů k radosti. Akcie, komodity, dluhopisy, kryptoměny, kamkoliv se podíváme, tam narážíme na červená čísla.

Graf 2: Vývoj komodit v porovnání s americkým indexem S&P 500

komodity

Mimochodem, článek který se tomuto všeobecnému poklesu v roce 2018 věnuje, se jmenuje poměrně příhodně „rok, kdy nikdo nevydělal„.

Předpovědi do roku 2019

Většina expertů se shoduje na tom, že ani rok 2019 se nezařadí mezi nejklidnější roky a akciové trhy budou pokračovat v kolísavém vývoji. Pozitivní zprávou může být, že většina oslovených analytiků se shoduje na všeobecném růstu amerického akciové trhu. Hlavní roli v následujícím roce budou opět hrát vyjednávání o celních překážkách mezi USA a Čínou, stejně jako měnová politika Fedu.

Na evropských trzích s napětím očekáváme ještě jednu událost, která by mohla výrazně promluvit do vývoje v příštím roce.  A to je (ne)odchod Velké Británie z Evropské unie. Lhůta pro odchod, která vyprší 29. března 2019, se nezadržitelně blíží a ani čtvrt roku před tímto datem vlastně nevíme vůbec nic. Není jasné zda Británie opustí EU s dohodou či bez ní. A dokonce ani není jasné, zdali Británie Evropskou unii vůbec opustí.

Při tom výsledek vyjednávání bude hrát stěžejní roli nejen pro samotnou Británii, ale i celou Evropskou unii. Kvalitní dohoda by mohla zmírnit negativní dopady, které bude brexit (alespoň nárazově) mít. To by mohl být dobrý impuls pro doposud klesající evropský trh. Pozitivní reakci investorů by s největší pravděpodobností přineslo i setrvání Británie v EU.

Naopak tvrdý brexit (který se s ubývajícím časem stal zcela reálnou variantou) by s největší pravděpodobností byl tvrdou ránou nejen pro britský, ale prakticky jakýkoliv evropský trh. Pro Británii by odchod bez dohody znamenal několikaprocentní pokles HDP, který by byl srovnatelný s propadem během globální finanční krize. Negativní ekonomické důsledky by měl tvrdý brexit i na evropské obchodní partnery Británie.

Se stoupajícími úrokovými sazbami, které rostou nejen v ČR, lze očekávat i mírný nárůst výnosů z hotovosti. Menší banky, které aktuálně nabízejí zúročení okolo jednoho procenta, by mohly vyprovokovat reakci větších hráčů držících úrokové sazby na nule. Přesto neočekáváme, že by výnos na spořících účtech rostl na hranici pokrývající inflaci.

Investovat a nebo počkat na lepší chvíli?

Rozkolísaný vývoj a závěr roku v negativních hodnotách může být rozbuškou, která některé z investorů přiměje stáhnout své peníze z trhů. To je při tom jedna z největších chyb, které se pasivní investor s dlouhodobým investičním horizontem může dopustit. Na základě historických dat můžeme tvrdit, že každý propad je následován větším vzestupem. Jediné, co nedokážeme odhadnout, je, o jak velký propad se jedná.

Zatímco neexistuje univerzálně správný čas kdy nakupovat, může se zdát, že právě teď je špatný čas pro nákup akcií. Obchodní války, brexit, zprávy o klesajícím hospodářském růstu. To nejlepší co můžete udělat je potlačit tento strach a dále investovat. Pasivní investování je běh na dlouhou trať, která má své vrcholy, ale i pády. Důležité je neřešit malé sestupy, ale soustředit se na vrcholy, kterých dosáhnete, pokud běh nevzdáte. I přesto, že rok 2018 nepatřil k nejlepším rokům, věříme, že budeme i nadále pomáhat v plnění vašich dlouhodobých snů a že rok 2019 přinese radostnější investorské chvíle.

Mimochodem, více o „časování investic“ si můžete přečíst například v těchto článcích:

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je index?

Důležitými nástroji ke sledování vývoje trhů jsou indexy. Někomu možná přijde podstata indexu triviální, je

ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Mnoho začínajících ale i pokročilých investorů chce mít část svých prostředků umístěných v amerických akciích. Americký trh je na

Makléř – 14. díl: Lednový efekt

Vánoční večírek proběhl ve stylu „Gold akcí“ – hodně drahého pití, hodně dobrého jídla, hodně zábavy. Drahá kapela