Search
Close this search box.

FinTech Review – Bolt doručovatelem potravin a DoToho! oživuje firmy

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Platební společnost Square kupuje australský fintech Afterpay (euro.cz). Americká firma Square, za níž stojí spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey, koupí australskou platformu Afterpay. Ta se věnuje systému odložených plateb, které v poslední době značně získávají na oblibě. Cena transakce se má vyšplhat na 29 miliard dolarů, tedy přibližně 622 miliard korun.  Jedná se tak o největší akvizici ze strany firmy Square, ale také v celém australském podnikatelském prostředí.
  2. Bolt spustí díky nové investici další službu (lidovky.cz). Estonská platforma pro přepravu osob získala od investorů 600 milionu dolarů (15,3 miliardy korun). Získané peníze chce použít na expanzi v oboru rychlého doručování potravin. V příštích měsících Bolt plánuje spustit v deseti evropských zemí novou službu Bolt Market s cílem rozvozu potravin do 15 minut. Momentálně firma působí ve třiceti zemích, registrovaných uživatelů má okolo 50 milionů.
  3. Iniciativa DoToho! pomáhá s oživením firem po pandemii (fintechcowboys.cz). Přední podnikatelé a jiné klíčové osobnosti Česka pomohli zdarma v uplynulých čtyřech měsících tuzemským firmám s oživením a rozvojem jejich byznysu ovlivněného koronavirovou pandemií. Projekt DoToho! zahrnuje několik stupňů poradenství, které dohromady vytvářejí jedinečný a funkční celek. Odstartoval v letos v březnu z iniciativy byznysového centra Opera a pro rekordní zájem podniků proběhne letos na podzim další kolo.
  4. NFT obraz hamburgeru od TMBK byl vydražen za více než čtvrt milionu korun (lupa.cz). Unikátní digitální dílo Maestropiece, které ve formě NFT (z ang. non-fungible token) vytvořil satirický umělec Tomáš Břínek alias TMBK, se podařilo vydražit za 5,04 ETH. V přepočtu z kryptoměny ethereum na české koruny šlo v době prodeje o přibližně 280 tisíc. Veškerý výtěžek ze čtrnáctidenní kampaně putuje na dobrou věc, konkrétně na účet Nadačního fondu Dům Ronalda zabývajícího se podporou rodin vážně nemocných dětí.
  5. Pilulka boří rekordy, za první pololetí utržila 1,8 miliardy korun (kurzy.cz). Společnost Pilulka, jejíž akcie se od října loňského roku obchodují na pražské burze v segmentu START, utržila v prvním pololetí roku rekordních 1,2 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 45 procent více. Spolu s dalšími 600 miliony korun ze sítě lékáren se tak jedná o nejlepší výsledek v historii společnosti. Skupina Pilulka působí na českém a slovenském trhu od roku 2013, před 3 lety expandovala také do Rumunska.
  6. Stát chce dotacemi zachránit venkovské prodejny (ct24.ceskatelevize.cz). Od poloviny tohoto týdne mohou kraje žádat o dotace na podporu provozu pro maloobchodní prodejny v rámci programu Obchůdek 2021 plus. Na částku 100 tisíc korun dosáhnou obchůdky, které jsou obcích do tisíce obyvatel jako jediné prodejny s potravinami. Stát na dotace vyčlení téměř 40 milionů ročně.
  7. Mozkový implantát Elona Muska pro ochrnuté a léčbu deprese míří k dalšímu testování (czechcrunch.cz). Startup podnikatele Elona Muska Neuralink projektem cílí na usnadnění životů jedincům s poškozením mozku. Neuralink má pomocí různě frekvenčních signálů nahradit funkci poškozených neuronů. Před rokem Musk implantát úspěšně demonstroval na prasatech, letos na makakovi. Od implantátu si startup slibuje řešení jakéhokoliv zdravotního defektu, který má původ ve tkáni lidského mozku.
  8. Twitter testuje nákupy přímo v aplikaci (mediaguru.cz). Twitter na americkém trhu testuje funkci, která by značkám umožňovala prodej zboží přímo přes twitterovou aplikaci. Novinka je zatím dostupná pouze pro úzký okruh konzumentů a asi desítku firem, postupně mají údajně přibýt další lifestylové značky, vydavatelské domy či technologické firmy. Vytvořením nákupní platformy Twitter reaguje na snahy ostatních sociálních sítí prosadit se v oblasti e-commerce.
  9. ČSÚD ztrácí licenci, klienty dostanou náhradu vkladů (mesec.cz). Československé úvěrní družstvo končí v likvidaci, ke konci další finanční instituce tak dochází po necelých 5 letech. Výplata náhrad vkladů klientů bude zahájena Garančních systémem do týdne od rozhodného dne a bude probíhat po dobu tří let od zahájení. Klienti budou vypláceni prostřednictvím poboček Komerční banky.
  10. Potenciální kupce Avastu Norton roste (e15.cz). Americký softwarový gigant Norton, možný kupce menšinového podílu českého Avastu, za poslední čtvrtletí zvýšil své tržby o 13 procent meziročně na 691 milionů dolarů (přibližně 14 miliard korun). Celkový zisk společnosti přitom dosáhl téměř čtvrt miliardy dolarů, což je v přepočtu přes pět miliard korun. Ze současných 23 milionů uživatelů jich přibilo jen za poslední kvartál na 150 tisíc, a to především následkem akvizice německé antivirové společnosti Avira.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme