Search
Close this search box.

Fintech review – další rána pro Huawei a vyšetřování Googlu

Fintech review – další rána pro Huawei a vyšetřování Googlu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Spolupráci s Huawei přerušil britský ARM. Čínské firmě hrozí, že bude bez čipů (ČT24.cz). Po amerických restrikcích přišla další rána ze Spojeného království. Britský výrobce čipů používá americké technologie, rozvázal tak s Huaweiem spolupráci. Podobné kroky učinil Google, ten se společnosti Huawei chystá omezit přístup ke svému operačnímu systému Android.
  2. TransferWise je nejhodnotnějším startupem v Evropě, má hodnotu 3,5 miliard dolarů (FintechCowboys.cz). TransferWise modernizuje odvětví, v němž byla dominantním jménem zastaralá Western Union. Tlačí hlavně na větší transparentnost poplatků a zjevně jí to vychází  – po novém kole investic je v čele fintechových startupů v Evropě.
  3. Škoda představila svůj první elektromobil, dojede z Prahy až na Slovensko (E15.cz). Elektrické Citigo má na jedno nabití ujet až 265 kilometrů a dosahovat maximální rychlosti 130 km/h. Akumulátor půjde u rychlonabíjecí stanice dobít na 80 procent kapacity za jednu hodinu.
  4. Bezrealitky vstoupily na Slovensko. Do tří let chtějí mít pětinu realitního trhu jako v Česku a šetřit miliony eur na provizích (CzechCrunch.cz). Už v příštím roce chtějí mít Bezrealitky desetiprocentní podíl na slovenském trhu. Ceny nemovitostí mají na slovensku růst, Bezrealitky to vidí jako ideální příležitost k expanzi.
  5. Tesla míří k nucené restrukturalizaci, tvrdil analytik Morgan Stanley investorům (Forbes.cz). V nahrávce, jež se tento týden dostala na veřejnost, zmiňuje analytik Adam Jonas své obavy ohledně nákladů a zadluženosti, nově ho znepokojuje klesající poptávka po vozech Tesly. Jonas přešel k medvědímu hodnocení tesly nedávno, předtím měl dlouhodobě býčí pohled.
  6. Rohlík.cz končí s toastovým chlebem od Penamu kvůli stomilionové české dotaci na linku (Novinky.cz). Penam, jenž je součástí holdingu Agrofert, dostal dotaci 100 milionů korun od české vlády, která měla být proplacena Evropskou unií. EU však dotaci českému státu neproplatila, a tak Rohlík.cz ukončil prodej chleba této značky.
  7. Spotřeba mobilních dat v Česku loni stoupla na dvojnásobek (ČeskéNoviny.cz). Průměrná spotřeba mobilních dat na jednu SIM meziročně vzrostla o 47 procent na 1,23 GB. Za zdvojnásobení spotřebovaných dat můžou hlavně domácí Wi-Fi routery, které se připojují k síti LTE.
  8. Irská komise pro ochranu dat zahájila první vyšetřování Googlu kvůli soukromí (Aktuálně.cz). Vyšetřování bylo spuštěno na základě stížností, které říkají, že Google zachází nezodpovědně s osobními daty uživatelů. Google není jediná velká společnost, kterou irský regulátor vyšetřuje – posvítí si třeba i na společnosti Twitter a Apple.
  9. Lety Boeingů 737 MAX jsou v nedohlednu. Termín opětovného uvedení do provozu nechce úřad ani naznačit (iRozhlas.cz). Boeing sice minulý týden oznámil, že má vylepšený software, který fatální chybu odstraňuje, šéf amerického Federálního úřadu pro letectví Dan Elwell dal však jasně najevo, že s vyšetřováním nebude nikam spěchat. Elwell neposkytl ani odhad, nikdo tak neví, zda letouny budou ještě letos přepravovat pasažéry.
  10. SpaceX vypustilo do vesmíru prvních šedesát internetových satelitů. Na záda mu dýchá Amazon (CzechCrunch.cz).  Dohromady chce SpaceX vypustit až 11 tisíc internetových satelitů, čímž by několikanásobně zvýšil celkový počet fungujících satelitů na oběžné dráze. Několik tisíc satelitů chce vypustit i šéf Amazonu Jeff Bezos.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že

Globální oteplování a akciové trhy

Globální oteplování a akciové trhy

V posledních týdnech převážně v amerických médiích plnily titulní stránky novin zprávy o extrémních mrazech na středozápadě Spojených

Více portfolií v jednom účtu Portu

Žhavou novinkou Portu je možnost přidávat další portfolia. Kromě základního portfolia, které si klienti vytvoří už v průběhu