Search
Close this search box.

Co je index?

Důležitými nástroji ke sledování vývoje trhů jsou indexy. Někomu možná přijde podstata indexu triviální, je však důležité, abychom si tento pojem v rámci rubriky Základy investování představili. V širším významu může index indikovat (ne náhodou jsou si tato dvě slova tak podobná) prakticky cokoliv. V tomto článku se pro zjednodušení budeme bavit jen o indexech akciových.

Ve světě probíhá mnoho obchodů na mnoha trzích. Země mají vlastní burzy cenných papírů, některé jich mají víc než jiné. Firmy sídlí v různých státech, obchoduje se v různých měnách. Pro obyčejného smrtelníka je tak těžké dohlédnout dál, než na pár vybraných aktiv na pár vybraných trzích. A právě tady nastupují na pomoc indexy.

Index není investiční produkt. Není to cenný papír. Je to pouze nástroj, který sleduje vývoj. A může sledovat vývoj čehokoliv – napříč státy, napříč burzami, napříč trhy. Náš obyčejný smrtelník tak nemusí denně sledovat vývoj akcií velkých amerických firem, stačí se podívat třeba na vývoj indexu S&P 500 a bude mít přehled o 500 firmách v jednom grafu. V tomto indexu jsou zahrnuty akcie velkých firem napříč obory, obchodované na dvou největších amerických burzách. Zrovna S&P 500 se velice často používá jako ukazatel vývoje amerického trhu, jsou na něm například krásně vidět krize. V grafu níže si všimněte vývoje indexu od období těsně před začátkem hypoteční krize, která se následně přehoupla ve světovou – a pozdějšího růstu, kdy v dnešní době tento index opět trhá rekordy.

Dobrá, takže index je nějaký graf, který ukazuje změny v hodnotě akcií určité skupiny firem. Jak ale indexy vznikají? Index může teoreticky vytvořit kdokoliv, jedná se vlastně jen o soubor dat. Existují však společnosti, které se na tvorbu a správu indexů specializují. Jejich indexy jsou podpořeny dlouhodobě dobrou reputací – stejně tak, jako si většina lidí přečte denní zprávy raději na populárním zpravodajském serveru, než na blogu svého spolužáka ze střední školy. Mezi nejpopulárnější z těchto společností se řadí S&P Dow Jones Indices, která stojí nejen za S&P 500, ale třeba i za Dow Jones Industrial Average, což je další velice populární americký index. Indexy S&P Dow Jones Indices sledují trhy po celém světě, existuje například evropský S&P Europe 350. S&P 500 a S&P Europe 350 jsou společně s dalšími regionálními indexy součástí S&P Global 1200, který sleduje akcie firem z 31 zemí, jež dohromady tvoří 70 % světové tržní kapitalizace.

Jak jsme zmínili na začátku, indexy jako takové nejsou investiční produkty, není tedy možné do nich přímo investovat. Kopírování vývoje indexů je však cílem mnoha populárních indexových ETF, o nichž si můžete přečíst v našem článku. ETF, která sledují indexy, jsou součástí portfolií Portu.

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #6: Letní přehled

Wall Street už nesdílí nadšení malých investorů. Na vývoji indexů se to po několika měsících růstu odráží v červených číslech. Výsledková sezóna ale přinesla také mnoho překvapení. V letním přehledu jsme se podívali na nejnovější makro data, očekávané reakce centrálních bank a výkonnost firem, které přepisují fungování svého odvětví.

Robert Indiana vytvořil LOVE, ikonu americké popkultury

Jeden z nejznámějších představitelů pop-artu, Robert Indiana, se proslavil především dílem LOVE. Barevně výrazná série sítotisků se stala popkulturním symbolem a inspirací pro umělce po celém světě. Portu Gallery již tento čtvrtek nabídne sérii těchto proslulých sítotisků.