Search
Close this search box.

Webinář – Novinky na Portu

Webinář Portu

Nejnovější díl Portu webináře jsme vysílali z podcastového studia v pražských Dejvicích. Rozhovor moderoval Vojta Žižka, který se sám zaměřuje na podcasty o investování, finanční gramotnosti a kryptoměnách.

Vedle vyhodnocení toho, jak si Portu vedlo v minulém roce, jsme se zaměřili také na nové funkce našeho webového rozhraní a novinky, které chystáme pro příští měsíce.

Rok 2021 v číslech

Minulý rok byl velmi úspěšným – jak z hlediska výkonnosti Portu portfolií, tak i z pohledu růstu Portu jako společnosti. Zpětinásobili jsme objem peněz, který pro naše investory spravujeme a z 1,5 mld. pod správou na začátku roku jsme dosáhli na necelých 7 mld. na konci roku. Aktuálně spravujeme portfolia s celkovou hodnotou 7,5 mld. korun. Počet registrovaných uživatelů během roku 2021 narostl z 23 000 na současných 114 000. S týmem Portu jsme se přesunuli do nových kanceláří a v současnosti nás už je téměř 30. Práce nám ale stále neubývá a hledáme další kolegy, kteří nám pomůžou Portu dále rozvíjet. Otevřené pozice najdete zde.

Webinář s Vojtou

Novinky uvedené během 2021

V provázanosti s televizní kampaní jsme během minulého roku uvedli nový design webu a následně také nové uživatelské rozhraní Portu. Po přihlášení v něm investoři nyní najdou také sdílenou peněženku, která je společná pro všechny platformy Portu (Portu, Portu Gallery a opPORTUnity). To otevírá možnost zasílání peněz nejdříve do peněženky a následného rozdělení prostředků mezi jednotlivé platformy.

Za významný krok považujeme také integraci Portu s Air Bank. Začít s investováním je tak ještě jednodušší. Klienti této banky mají možnost začít investovat rovnou prostřednictvím webové aplikace Air Bank, kde jim odpadá povinnost prokazování své totožnosti, jelikož to už udělali při zakládání svého bankovního účtu.

Spustili jsem také první verzi dlouho očekávané mobilní aplikace. Zatím je v beta režimu a uživatelé ji můžou využít např. pro kontrolu aktuálního vývoje portfolia. Plnou verzi, která bude mít veškeré funkcionality webového rozhraní, spustíme už brzy. Následně dojde také ke spuštění aplikace pro slovenský trh.

Jelikož je investování dlouhodobým přístupem ke zhodnocování úspor, rozhodli jsme se pro zavedení slevového programu, který odměňuje dlouhodobé investory sníženým poplatkem za správu portfolií. Při nastavení investičního horizontu 5, 7, 10 nebo 15 let se poplatek za správu snižuje o 20 %, 25 %, 30 % nebo 40 %. Při investičním horizontu 15 let činí poplatek za správu Portu portfolií pouhých 0,6 % ročně. S využitím slevy za vyšší hodnotu majetku zainvestovaného na Portu se podle systému objemových pásem může poplatek snížit až na 0,24 % p.a.

Další novou funkcí je Chytré snižování rizika. Po jejím zapnutí a uvedení data plánovaného výběru se v průběhu času automaticky snižuje rizikový profil portfolia. Funkce teda přelévá peníze do stále víc a víc konzervativních instrumentů, čímž se snižuje kolísání hodnoty portfolia. Cílem této funkce je omezit riziko, že při plánovaném výběru peněz dojde v důsledku nečekaných změn na trhu k propadu hodnoty portfolia. Tato volba je určena pro klienty, kteří mají investiční cíl a znají svůj investiční horizont. Tím může být např. nákup nemovitosti za 10 let.

Index investiční gramotnosti

Tento projekt jsme spustili 31. října na Světový den spoření jako první výzkum zaměřený na investiční gramotnost v Česku. Jeho cílem je zjistit, jak Češi oblast investování a spoření vnímají a jak se v ní orientují. Záměrem projektu je vzdělávání a zvyšování finanční gramotnosti široké veřejnosti. Hodnoty Indexu investiční gramotnosti jsme ve spolupráci s výzkumnou agenturou IPSOS stanovili na základě odpovědí 1050 lidí z celé ČR. Respondenti tohoto reprezentativního vzorku české populace odpovídali na 10 otázek dotazníku zaměřeného na oblast investování, spoření, rizika a akciových trhů. Chcete si také otestovat své znalosti? Můžete tak učinit na https://rozumiminvesticim.cz/ a následně je srovnat s výsledkem české populace. Tři čtvrtiny Čechů si nevěří v investicích a navzdory větší sebedůvěře mladých jsou jejich znalosti horší než v případě starších generací. Více o výsledcích průzkumu se dozvíte zde. Na začátku tohoto roku jsme průzkum zrealizovali také na Slovensku.

Martin Lunáček

Co chystáme v následujících měsících?

Konzervativní portfolio s úročenou hotovostí. Bude sloužit pro krátkodobější uložení peněz a jeho výnos bude navázán na hlavní sazbu ČNB. Konkrétně bude 25 procentních bodů pod touto sazbou. Po současném navýšení dvoutýdenní repo sazby na 4,5 % to umožňuje získání zajímavých výnosů pro úspory, které nechceme na dlouhou dobu držet zainvestované.

Další vývoj čeká i naši mobilní aplikaci, která už brzy získá plnou funkcionalitou webového rozhraní. Umožňovat bude také zakládání účtů včetně vytvoření vlastních strategií, jejichž založení je o něco náročnější než tomu je u Portu portfolií. Vývoj aplikace si teď vezme na starost interní tým programátorů.

Investice do kryptoměn a blockchainových společností. Už v příštích měsících plánujeme mezi nabízené instrumenty zařadit také ETF fondy umožňující investování do Bitcoinu a dalších kryptoměn. Tak jako tomu je v případě současných instrumentů, tyto ETF budou určeny pro získání dlouhodobé expozice v této kategorii aktiv. Výhodou investování do ETF fondů namísto přímého nákupu kryptoměn spočívá v daňovém zvýhodnění při využití tříletého časového testu. Ten v případě přímého nákupu kryptoměn nelze uplatnit.

Již brzy začneme obchodovat dvakrát týdně. Více obchodních dnů bude znamenat jak dřívější zainvestování vkladů, tak i rychlejší odprodej instrumentů v případě výběru prostředků z portfolií.

Současná Portu portfolia plánujeme doplnit o portfolia složená výhradně z ETF fondů, které zohledňují kritéria ESG. V případě, že je pro vás oblast sociálně odpovědných společností blízká, budete mít možnost zvolit si na míru vytvořené portfolio, které bude tento aspekt zohledňovat.

V reakci na žádosti našich investorů plánujeme na Portu umožnit také investování do konkrétních bluechip akcií včetně těch, které jsou obchodované na pražské burze. Bluechip akcie jsou akciemi velkých a finančně zdravých společností, které fungují už mnoho let a jejichž tržní kapitalizace dosahuje miliardy korun. Mezi takovéto společnosti je možné zařadit např. Apple, Teslu nebo ČEZ.

Portu Gallery

Na této platformě zaměřené na alternativní investice, zejména do unikátních sběratelských předmětů a historických aktiv, plánujeme v následujících týdnech spuštění inzertní plochy, která investorům umožní převod investičních certifikátů již upsaných předmětů. Na inzertní plochu bude možné umístit prodejní a nákupní inzeráty.

Už příští týden 15. 2. od 19:00 do 21:00 proběhne také výstava uměleckých děl Františka Kupky, která se uskuteční v Jiri Svestka Gallery Prague. Grafické album od Františka Kupky se skládá z 24 listů Quatre Histoires de Blanc et Noir (Čtyři příběhy bílé a černé) z roku 1926. Představená díla se budou následně 17. 2. na platformě Portu Gallery upisovat.

Odpovědi na dotazy

Po představení novinek, které na příští měsíce chystáme, jsme odpovídali také na dotazy publika. Otázky se zaměřovaly zejména na daně při investování, vývoj trhu a současnou korekci, nebo na to, kdy je nejlepší s investováním začít, na investování na pražské burze, nové ETF, další úpisy na Portu Gallery nebo na nekonečnou rentu. Celý webinář si můžete poslechnout na následujícím odkazu. V popisu videa najdete jeho obsah s vyznačením času začátku jednotlivých tematických okruhů.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Fed s úrokovými sazbami nepohnul

Fed na svém květnovém zasedání podle očekávání s úrokovými sazbami nehýbal, a ty tak zůstávají na 23letém maximu 5,25 % až 5,50 %

Kouzlo Paretova principu

Slyšeli jste někdy o pravidle 80/20? Jestli ne, tak je to veliká škoda, protože právě ono pravidlo vám