Search
Close this search box.

Investice do drahých kamenů – co byste měli vědět?

investovani do kamenu

Peníze lze ukládat různými způsoby, ať už se jedná o akcie, nemovitosti, podílové fondy nebo obrazy. S rostoucí mírou ekonomického vzdělání, finanční gramotností, zájmem o zhodnocení vlastních prostředků a dostupností investic pro obyčejné lidi, se tak nabídka komodit, do nichž lze vložit peníze a udržet či zvýšit jejich hodnotu, neustále zvyšuje. Různé druhy drahých kamenů pak představují zajímavou investiční alternativu, jak vaše investiční portfolio diverzifikovat a dlouhodobě tak svůj majetek ochránit proti inflaci.

Proč investovat do drahokamů?

S pandemií koronaviru, která měla a dosud má mnohdy fatální dopad na oblast obchodu a služeb, se mění také finanční a investiční trhy. Drahé kameny přitom patří mezi ty investiční nástroje, které vůči takovýmto výkyvům zůstaly poměrně odolné.

Obecně platí, že čím vzácnější drahokam, tím větší je možné zhodnocení, za předpokladu dobré koupě, samozřejmě. Výhodné je do nich vkládat důvěru v době, kdy je trh s ostatními investičními nástroji nestabilní, nebo také ve chvíli, kdy kolísá hodnota amerického dolaru.

Drahokamy jsou výjimečné svými fyzikálními a estetickými vlastnosti, lidé si jich díky odlišnosti od obyčejných hornin cenili již v minulosti. Jedná se o výjimečné přírodní bohatství, jehož zásoby nejsou nevyčerpatelné. To jde ruku v ruce s faktem, že jich postupem času rychle ubývá a stávají se tak mezi investory čím dál oblíbenější. Jen pro představu, z celkových 6 500 druhů minerálů se jako drahé kameny využívají necelá 4 procenta, která následně podléhají přísným kritériím výběru. Z toho důvodu nejsou zdaleka všechny drahokamy, které existují, vhodné k investování. Je tedy nutno pamatovat na to, že i investování do drahých kamenů obnáší určitá úskalí.

Jaké výhody a rizika investice do drahých kamenů nesou a kdo je ocení nejvíce?

Mezi největší výhody drahokamů patří přenosnost a skladování, což vzhledem k jejich velikosti není nijak fyzicky, ani finančně náročné. Navíc se dají považovat za mezinárodní investici, neboť se s nimi obchoduje po celém světě. Jsou také likvidní a v důsledku vyčerpatelnosti jejich cena roste.

Nákup drahých kamenů, jako ostatně každá investice, nese sebou rizika pramenící z neznalosti. Potřebujete zde mít alespoň základní přehled o oboru a trhu. Drahé kameny se vyplatí kupovat s mezinárodně uznávaným certifikátem pravosti renomované společnosti a vždy si vybrat prověřeného prodejce. Tak se vyhnete falzifikátům nebo nákupu drahých kamenů se špatnými parametry.

Drahokamy představují jedinečnou formu úschovy majetku, kterou ocení konzervativnější investoři hledající jistotu a pravidelný růst. Je tedy nutno počítat s dlouhodobějším investičním horizontem, nejedná se rychloobrátkový artikl, jako investor bohužel nezbohatnete přes noc. V tomto případě ale platí, že dobré věci přichází k těm, kdo si počkají. Navíc nepotřebujete mít žádné velké znalosti v oboru, důležité je se zaměřit na drahokamy s certifikátem renomovaných společností a důvěryhodných obchodníků.

Parametry, na které je třeba dávat pozor

U drahých kamenů existuje mnoho parametrů ovlivňujících jejich kvalitu, a tudíž i cenu. Kritéria se označují jako „4C“ podle anglického názvosloví: Carat (hmotnost), Colour (barva/sytost; sytost zbarvení se oceňuje), Clarity (inkluze/čistota; žádoucí jsou minimální poruchy) a Cut (brus/lesk). Tato hodnocení se původně uplatňovala pouze pro diamanty, gemologové je však dnes užívají také na ostatní drahokamy.

Další veličiny, které je nezbytné při určování kvality kamenů sledovat, je jejich původ a velikost. Některé druhy kamenů z nalezišť v Asii mohou být cennější než jejich africké varianty a naopak.

Nutno zmínit, že k investování se hodí pouze přírodní a nijak neupravované kameny. Podle tradiční definice musí být drahokam varietou minerálu s výjimečnými vlastnostmi, tedy tvrdostí 5-10 na Mohsově stupnici, a zároveň také průhledný či průsvitný.

Kde se dá do drahokamů investovat?

V současné době lze kameny snadno zakoupit, a to jak osobně ve specializovaných kamenných prodejnách, tak čím dál tím častěji přes prodejce, kteří fungují online. Důležité je mít na paměti kameny nakupovat výhradně u prověřeného a důvěryhodného profesionála, který vám ke každému kusu nabídne také certifikát osvědčující kvalitu od znalce v oboru. Pravost certifikátu lze standardně ověřit online na webových stránkách jednotlivých laboratoří či prodejců. Dealerům se obloukem vyhněte, riskujete, že o prostředky, které do kamenů vložíte, natrvalo přijdete.

Mimo jiné existují také investiční aukce, kde je však pro běžné smrtelníky často nemožné na investici z finančních důvodů dosáhnout. U nás v Portu však nabízíme alternativu i těm, kteří zrovna nemají miliony na kontě. Diverzifikovat vaše portfolio pomocí alternativních investic můžete jednoduše skrz online investiční galerii Portu Gallery, která nabízí možnost investování do unikátních sběratelských předmětů formou investičních certifikátů. Kromě drahých kamenů, jejichž úpis bude probíhat tento čtvrtek, můžete investovat také do aut, investičního alkoholu nebo netradičních uměleckých děl.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Tyranie složených nákladů

Vysoké poplatky spojené s investováním jsou nepřítelem dlouhodobého investora. Stejně jako v případě výnosů z

Top 3 podle Filipa Kejly

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“,

Jindřich Halabala a jeho nadčasový design

Jindřich Halabala sehrál velmi důležitou úlohu při formování moderní bytové kultury v Československu. Nepochybně patřil k nejzajímavějším osobnostem

Jak si vytvořit investiční plán?

Několikrát jsme zmiňovali, jak je důležité mít investiční plán a zvolit si správnou strategii k dosažení svých cílů

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů vznik vůbec prvního

Cesta meteoritu z jádra planety na Portu Gallery

Na naší planetě se zachovalo až překvapivě mnoho meteoritů. Některé dopadly když lidstvo ještě neexistovalo, jiné pády byly natočeny a sdílí se na sociálních sítích. Stejně tak se málo ví, že meteority se mezi sebou velmi liší.