Search
Close this search box.

Jste lepší investor než cvičená opice?

Dejte cvičené opici házecí šipky a s vysokou pravděpodobností překoná vývoj trhu. To není špatný vtip, ale teorie, kterou se již desítky let zabývají experti. První zmínka o opici schopné překonat index a aktivní investory byla popsána v knize „A Random Walk Down Wall Street“ v roce 1974. Burton Malkiel, profesor na univerzitě v Princetonu, se domníval, že náhodný výběr aktiv ve formě cvičené opice házející šipky bude stejně výnosný, jako investice založená na expertní a podložené analýze. Podle výzkumného investičního institutu Research Affiliates se Malkiel mýlil. Jejich studie tvrdí, že průměrná cvičená opice dokonce překoná trh, a to průměrně o 1,7 % ročně za období od roku 1964.

V této simulaci institut vytvořil 100 portfolií, každé obsahující 30 akcií, které byly náhodně vybrány ze seznamu tisíce akcií největších amerických firem (podle tržní kapitalizace). Průměrně 98 % těchto portfolií opravdu každý rok překonalo index postavený na základě tržní kapitalizace jednotlivých společností, v průměru o 1,7 %.

Jak je to možné? A měly by portfolia Portu spravovat simulované opice? V rychlosti odpovíme na druhou otázku – ne, neměly. A vysvětlení je docela jednoduché, i když není na první pohled jasné. Sestavená portfolia se porovnávala se dvěma indexy. Oba se skládaly ze všech 1 000 akcií, ze kterých „opice“ sestavovaly portfolia. První byl vážený podle tržní kapitalizace, akcie větších společností v něm tak měly vyšší váhu a tím pádem výraznější zastoupení. Druhý index přikládal všem společnostem stejnou váhu. A pravidelně porážel vážený index, průměrně o 1,8 %. Už vidíte řešení?

Za všechno můžou velké společnosti. V tomhle případě opravdu. 30 největších akcií v indexu pokrylo 40 procent tržní kapitalizace celého indexu a jejich průměrný roční nárůst byl 8,6 %, zatímco zbylých 970 akcií rostlo v průměru o 10,5 %. Menší společnosti se prostě rozrůstají rychleji. Při náhodném výběru potom byla vysoká šance, že se bude portfolio skládat převážně z menších společností, díky čemuž snadno překoná průměr indexu samotného.

To ale neznamená, že by každý měl sestavovat svá portfolia náhodně. Dokonce to ani neznamená, že by každý měl sestavovat svá portfolia účelově z akcií menších společností. Jak s oblibou na našem blogu říkáme – neexistuje výnos bez rizika. Akcie menších společností samozřejmě můžou být vhodnou součástí investiční strategie mnoha portfolio manažerů. Portu se ovšem snaží o co možná nejlepší diverzifikaci nabízených portfolií, a tak volí ETF velkých světových indexů, jejichž volatilita je snížena akciemi velkých společností. Naše portfolia pečlivě skládáme podle předpokládané délky investice a mnoha dalších faktorů. Menší firmy naše požadavky nesplňují právě kvůli jejich vysoké volatilitě.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Přichází zlatá éra diverzifikace?

Uplynulá dekáda nechala zapomenout na většinu strategických investičních pouček, ne-li na všechny. Jiná doba, shodují se optimisté i

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo předmětem mnohých diskuzí,