Search
Close this search box.

Fintech review – Euro na blockchainu a kryptoměny za dva biliony

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Jak překonat omezení bankovní identity (Lupa.cz). Bankovní identita nabízí jednoduchý způsob, jak se přihlásit k online státní správě. Problém je, že podle zákona smí sloužit jen k přihlašování k vybraným institucím. Naštěstí existuje způsob, jak omezení obejít – skrze použití bankovní identity k aktivaci Mobilního klíče eGovernmentu. Přesný postup najdete v článku.
  2. Hodnota trhu kryptoměn poprvé přesáhla dva biliony dolarů (ČeskéNoviny.cz). Hodnota kryptoměnového trhu se letos stihla zdvojnásobit. Přibližně polovinu dvou bilionů drží bitcoin.
  3. Německo propojilo technologii blockchainu s eurem (Světchytře.cz). Německá centrální banka ve spolupráci s Deutsche Bank a s německou vládní dluhovou agenturou přišly s projektem, který umožní obchodovat cenné papíry na blockchainu a měnit je za peníze centrální banky. Vývoj projektu předběhl chystané digitální Euro, které má během příštích pěti let nasadit Evropská centrální banka.
  4. Zonky ze stáje Kellnerovy PPF má za sebou rekordní měsíc. Klientům půjčila přes 600 milionů (Euro.cz). Zonky navýšilo maximální výši úvěru na 900 tisíc korun a prodloužilo dobu splácení až na deset let, což zvýšilo zájem o půjčky. Ještě v dubnu očekává platforma půjčku s pořadovým číslem sto tisíc.
  5. Maloobchodní tržby v únoru klesly o tři procenta, rostly jen e-shopy (ČT24.cz). V meziročním srovnání se maloobchodu v únoru moc nedařilo, což se dalo čekat – minulý únor ještě neplatila žádná omezení spojená s koronavirem. Tříprocentní pokles se tak podle odborníku dá považovat za úspěch. Velice dobře vychází meziroční srovnání e-shopům, kterým narostly tržby o 42 procent.
  6. GameStop prodá akcie za miliardu dolarů. Vynaloží je na internetový obchod (E15.cz). Gamestop využije nečekaného růstu ceny svých akcií a 3,5 milionu jich prodá. Chce tak získat peníze na modernizaci služeb, konkrétně na vývoj internetového obchodu.
  7. Týká se vás velký únik dat Facebooku? Už si to můžete snadno ověřit (Živě.cz). V roce 2019 získali hackeři osobní údaje půl miliardy uživatelů Facebook. Minulý týden se jejich databáze dostala na internet. Do databáze úniků nyní tato data zařadila služba haveibeenpwned.com, která po zadání e-mailu či telefonního čísla ověří, zda jsou vaše osobní údaje v bezpečí.
  8. Zprávy českého startupu StockStory se dostaly do akciové aplikace od Applu. Je to velký úspěch, říká Adam Hejl (CzechCrunch.cz). Česko-australský startup se snaží zpřístupnit podrobné analýzy finančních výsledků široké veřejnosti. Do StockStory minulý rok vložili investoři zhruba 16 milionů korun a nyní jeho analýzy zapojil Apple do aplikace Stocks.
  9. SAB Finance nově umí online směnu deviz, peníze smění a pošlou bez poplatků (Měšec.cz). Služba ProStream kromě směny měn nabízí i bezplatné platby do celého světa. Vedení účtu je zdarma a provozovatel kromě absence poplatků slibuje i nabídku výhodných kurzů.
  10. Nástup e-commerce jako skvělá zpráva pro Facebook: Akcie Zuckerbergovy sítě mají podle Deutsche Bank 25% potenciál růstu (InvestičníWeb.cz). Akcie provozovatele sociální sítě Facebook za posledních 12 měsíců přidaly více než 80 % a podle analytiků z německého finančního domu Deutsche Bank růst titulu bude pokračovat. Jejich nová 12měsíční cílová cena z konce března je 385 USD, akcie Facebooku tak podle nich mohou do roka přidat dalších zhruba 25 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Ikona jménem Alfa Romeo

Od začátku do krásných 50. let, aneb jaká Alfa Romeo by měla být základem slušné

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro mnoho z nás může