Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.
- Ceny pohonných hmot na maximech. V reakci na rapidně rostoucí ceny pohonných hmot vláda ve středu rozhodla o zrušení silniční daně a povinného přimíchávání biosložek do paliv. Silniční dan se vztahuje na osobní auta a dodávky do 12 tun, výše záloh je variabilní, záleží na několika parametrech. Biosložka se na ceně podílí zhruba dvěma korunami za litr. Původně se přitom spekulovalo o tom, že by vláda ceny benzinu a nafty zastropovala. Kdyby se situace ještě více zhoršila, přijde na řadu snížení DPH.
- Dražba vlajky na podporu Ukrajiny. Skupina aktivistů vytvořila projekt „ukrajinské DAO“, kde se dražila tokenizovaná ukrajinská vlajka. Aukce skončila minulou středu a vynesla celkem 2250 etherů, což dělalo v době prodeje asi 6,75 milionu dolarů. Jde tak o jedno z deseti nejdražších NFT, které se kdy podařilo prodat. Výtěžek poputuje na podporu civilistů zasažených válkou, a to skrze neziskovou organizaci Come Back Alive. Díky výzvám na oficiálních účtech různých sociálních sítí se již skrze krypto podařilo získat na podporu země už přes šedesát milionů dolarů.
- SaltPay pomůže s digitalizací malých a středních podniků. Mezinárodní startup SaltPay uspořádá poslední březnový víkend 24hodinový hackathon Salthack. Jeho cílem je vymyslet nová a inovativní řešení, která podnikatelům pomůžou růst a efektivně řídit jejich byznys. Účastníkům budou po celou dobu k dispozici zkušení mentoři, vývojáři a lídři z řad SaltPay, Storyous, ale i dalších společností.
- Coinbase se přidává k protiruským sankcím. Burza Coinbase se rozhodla zablokovat přístup k více než 25 000 adresám ruských osob, které se údajně podílejí na nelegálních aktivitách. Společnost tyto adresy sdílela s vládou USA za účelem podpořit vymáhání sankcí. Kryptoměnová burza také uvedla, že disponuje blockchainovým programem, který umožňuje identifikovat rizikové chování, zkoumat vznikající hrozby a vyvíjet nová opatření na jejich zmírnění.
- Lego dál těží z pandemie. Tržby dánského hračkářského gigantu Lego za rok 2021 meziročně vyskočily o 27 procent a v přepočtu dosáhly zhruba 188 miliard korun. Společnost v loňském roce nadále těžila z opatření světových vlád proti šíření koronaviru, kvůli nimž lidé trávili více času doma. Letos by se firma měla podle odhadů vrátit k běžnému jednocifernému růstu.
- Zdražování v Česku láme rekordy. Inflační vlna je stále silnější, v únoru ceny vyskočily meziročně o 11,1 procenta, což je nejvíce od roku 1998. Na růstu se nejvíc podílely drahé energie, pohonné hmoty, náklady na bydlení a také potraviny. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu lze předpokládat, že navzdory zásahům České národní banky se inflace k cíli kolem dvou procent hned tak nevrátí.
- Kryptoměny „zákonným platidlem“ v Luganu. Švýcarské Lugano vytvořilo partnerství se společností Tether. Vyplývat z něj má, že v Luganu se stanou kryptoměny Bitcoin, Tether a Luganský token LVGA Points jakousi formou zákonného platidla. To by znamenalo, že bude možné platit zmiňovanými kryptoměnami nejen městské poplatky, ale akceptovat je jako platidlo budou moci i podnikatelské subjekty, tedy všechny obchody se zbožím a službami ve městě.
- Institut INDRC propojuje neurovědu a AI. Světově unikátní platforma propojující umělou inteligenci a neurovědu s českými kořeny má za cíl shromáždit všechny poznatky týkající se biologie, funkce mozku a jeho onemocnění. Umělá inteligence pak na základě toho zlepší porozumění a objeví či doporučí cesty, jak efektivně proti bojovat proti chorobám. Na projektu spolupracují s vědeckými špičkami z celého světa – německým centrem pro umělou inteligenci DFKI nebo VŠB v Ostravě. Jedná přitom s dalšími světovými vědeckými centry.
- Ringil chce dál digitalizovat přepravu zboží. Nový český startup Ringil chystá další posun v digitalizaci přepravních procesů. Platforma digitalizuje operace napříč celým přepravním procesem a usnadňuje kontrolu nad různými systémy od e-mailů po telefony. Jejím cílem je kompletně automatizovaná logistika či alespoň nákladní doprava. Na rozjezd nyní od investorů získává 11 milionů korun, cílem je ale uzavřít finanční kolo s částkou 20 milionů korun.
- Velké řetězce v Rusku zavírají. Velké západní potravinářské a nápojové firmy jako McDonald’s či Coca-Cola čelí tlaku, aby se kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu stáhly z Ruska. První jmenovaná v úterý večer oznámila, že všech svých 850 poboček v zemi dočasně uzavře, a druhá ji do několika hodin následovala. Přidaly se také Pepsi a Starbucks. Investice a rozvoj v Rusku přerušil i potravinářský obr Unilever.