Search
Close this search box.

FinTech Review – Rekordní zdražování a dražba ukrajinské vlajky

digitalization

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Ceny pohonných hmot na maximech. V reakci na rapidně rostoucí ceny pohonných hmot vláda ve středu rozhodla o zrušení silniční daně a povinného přimíchávání biosložek do paliv. Silniční dan se vztahuje na osobní auta a dodávky do 12 tun, výše záloh je variabilní, záleží na několika parametrech. Biosložka se na ceně podílí zhruba dvěma korunami za litr. Původně se přitom spekulovalo o tom, že by vláda ceny benzinu a nafty zastropovala. Kdyby se situace ještě více zhoršila, přijde na řadu snížení DPH.
  2. Dražba vlajky na podporu Ukrajiny. Skupina aktivistů vytvořila projekt „ukrajinské DAO“, kde se dražila tokenizovaná ukrajinská vlajka. Aukce skončila minulou středu a vynesla celkem 2250 etherů, což dělalo v době prodeje asi 6,75 milionu dolarů. Jde tak o jedno z deseti nejdražších NFT, které se kdy podařilo prodat. Výtěžek poputuje na podporu civilistů zasažených válkou, a to skrze neziskovou organizaci Come Back Alive. Díky výzvám na oficiálních účtech různých sociálních sítí se již skrze krypto podařilo získat na podporu země už přes šedesát milionů dolarů.
  3. SaltPay pomůže s digitalizací malých a středních podniků. Mezinárodní startup SaltPay uspořádá poslední březnový víkend 24hodinový hackathon Salthack. Jeho cílem je vymyslet nová a inovativní řešení, která podnikatelům pomůžou růst a efektivně řídit jejich byznys. Účastníkům budou po celou dobu k dispozici zkušení mentoři, vývojáři a lídři z řad SaltPay, Storyous, ale i dalších společností.
  4. Coinbase se přidává k protiruským sankcím. Burza Coinbase se rozhodla zablokovat přístup k více než 25 000 adresám ruských osob, které se údajně podílejí na nelegálních aktivitách. Společnost tyto adresy sdílela s vládou USA za účelem podpořit vymáhání sankcí. Kryptoměnová burza také uvedla, že disponuje blockchainovým programem, který umožňuje identifikovat rizikové chování, zkoumat vznikající hrozby a vyvíjet nová opatření na jejich zmírnění.
  5. Lego dál těží z pandemie. Tržby dánského hračkářského gigantu Lego za rok 2021 meziročně vyskočily o 27 procent a v přepočtu dosáhly zhruba 188 miliard korun. Společnost v loňském roce nadále těžila z opatření světových vlád proti šíření koronaviru, kvůli nimž lidé trávili více času doma. Letos by se firma měla podle odhadů vrátit k běžnému jednocifernému růstu.
  6. Zdražování v Česku láme rekordy. Inflační vlna je stále silnější, v únoru ceny vyskočily meziročně o 11,1 procenta, což je nejvíce od roku 1998. Na růstu se nejvíc podílely drahé energie, pohonné hmoty, náklady na bydlení a také potraviny. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu lze předpokládat, že navzdory zásahům České národní banky se inflace k cíli kolem dvou procent hned tak nevrátí.
  7. Kryptoměny „zákonným platidlem“ v Luganu. Švýcarské Lugano vytvořilo partnerství se společností Tether. Vyplývat z něj má, že v Luganu se stanou kryptoměny Bitcoin, Tether a Luganský token LVGA Points jakousi formou zákonného platidla. To by znamenalo, že bude možné platit zmiňovanými kryptoměnami nejen městské poplatky, ale akceptovat je jako platidlo budou moci i podnikatelské subjekty, tedy všechny obchody se zbožím a službami ve městě.
  8. Institut INDRC propojuje neurovědu a AI. Světově unikátní platforma propojující umělou inteligenci a neurovědu s českými kořeny má za cíl shromáždit všechny poznatky týkající se biologie, funkce mozku a jeho onemocnění. Umělá inteligence pak na základě toho zlepší porozumění a objeví či doporučí cesty, jak efektivně proti bojovat proti chorobám. Na projektu spolupracují s vědeckými špičkami z celého světa – německým centrem pro umělou inteligenci DFKI nebo VŠB v Ostravě. Jedná přitom s dalšími světovými vědeckými centry.
  9. Ringil chce dál digitalizovat přepravu zboží. Nový český startup Ringil chystá další posun v digitalizaci přepravních procesů. Platforma digitalizuje operace napříč celým přepravním procesem a usnadňuje kontrolu nad různými systémy od e-mailů po telefony. Jejím cílem je kompletně automatizovaná logistika či alespoň nákladní doprava. Na rozjezd nyní od investorů získává 11 milionů korun, cílem je ale uzavřít finanční kolo s částkou 20 milionů korun.
  10. Velké řetězce v Rusku zavírají. Velké západní potravinářské a nápojové firmy jako McDonald’s či Coca-Cola čelí tlaku, aby se kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu stáhly z Ruska. První jmenovaná v úterý večer oznámila, že všech svých 850 poboček v zemi dočasně uzavře, a druhá ji do několika hodin následovala. Přidaly se také Pepsi a Starbucks. Investice a rozvoj v Rusku přerušil i potravinářský obr Unilever.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň