Search
Close this search box.

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového aktiva – indexu, komodity, dluhopisu nebo skupiny aktiv jako např. indexový fond. Na rozdíl od klasických podílových fondů jsou ETF obchodované na burze, mají tedy vyšší likviditu. Dochází rovněž k denním výkyvům jejich ceny, podobně jako u akcií. Tím, že ETF pouze kopírují složení podkladových aktiv, nepotřebují jejich správci a vydavatelé velký tým analytiků sledujících aktuální dění na trzích. To vede ke snížení nákladovosti, což je pro potenciální investory velmi atraktivní a dává jim to výhodu oproti aktivně spravovaným fondům (více o aktivní správě zde).

Co vlastně kupuji?

ETF je typ fondu, který investuje a vlastní daná podkladová aktiva (akcie, dluhopisy, deriváty, cizí měny, atd.) a na rozdíl od podílových fondů vydává své akcie. Majitel akcií pak nepřímo vlastní podkladová aktiva. Asi nejrozšířenějším indexem, který ETF sledují, je americký index S&P 500. S&P 500 je index agentury Standard & Poors složený z 500 největších amerických akcií. Váha jednotlivých akcií v indexu je dána aktuální tržní hodnotou společností. Nejznámějším ETF, které tento index kopíruje, je pak SPDR S&P 500 ETF (známý jako Spider), který nákupem akcií ve stejném poměru jako S&P 500 koreluje s vývojem tohoto indexu. Největších 20 ETF podle AUM (Asset under management; množství spravovaného majetku) najdete v tabulce níže.

SymbolNázevAUM (mld. USD)
SPYSPDR S&P 500 ETF243
IVViShares Core S&P 500 ETF122
VTIVanguard Total Stock Market ETF81
EFAiShares MSCI EAFE ETF78
VOOVanguard S&P 500 ETF71
VWOVanguard FTSE Emerging Markets ETF62
VEAVanguard FTSE Developed Markets ETF60
QQQPowerShares QQQ50
AGGiShares Core U.S. Aggregate Bond ETF50
IJHiShares Core S&P Mid-Cap ETF39
LQDiShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF38
IEMGiShares Core MSCI Emerging Markets ETF37
IWMiShares Russell 2000 ETF36
IWFiShares Russell 1000 Growth ETF36
EEMiShares MSCI Emerging Markets ETF36
BNDVanguard Total Bond Market ETF35
IWDiShares Russell 1000 Value ETF35
VNQVanguard REIT ETF34
GLDSPDR Gold Trust34
IEFAiShares Core MSCI EAFE ETF34

Výhody ETF

Hlavní výhodou ETF je jejich poměrně nízká nákladovost v porovnání s klasickými podílovými fondy. Druhou největší výhodou je pak jednodušší diverzifikace. Nákupem jednoho ETF vlastně kupujete malé podíly v daném poměru u velkého množství aktiv. Pokud jedno z podkladových aktiv spadne v ceně, je dopad na celkovou hodnotu investice minimalizován. Další již zmiňovaná výhoda je jejich vysoká likvidita. To umožňuje ETF kdykoliv nakoupit či prodat a tím regulovat své portfolio.

Nevýhody ETF

Mezi hlavní nevýhody ETF patří to, že z dlouhodobého hlediska budou mít zpravidla o něco menší výkonnost než podkladová aktiva, jelikož i s jejich provozem je spojen nízký poplatek (zpravidla 0,04 % až 0,5 %).Zároveň je s nákupem ETF spojeno tržní riziko, jelikož se většinou soustředí na jeden typ aktiv, popř. jedno odvětví či region. Pokud v daném sektoru nastane pokles, jde celková hodnota dolu.

Základní dělení ETF

  1. Globální ETF – ETF zaměřená na sledování globálních trhů. Nejčastěji vyžívají index MSCI All Country World index.
  2. Regionální ETF – ETF zaměřená na specifický region, např. USA (sledují např. výše zmíněný S&P 500) nebo Evropu (sledující např. EURO Stoxx 50).
  3. Sektorová ETF – ETF zaměřená na určitý sektor, např. automobily, solární elektřinu, bankovnictví, technologií, atd.
  4. Komoditní ETF – těmito ETF je možno zaměřit se na určitou komoditu či skupinu komodit (např. zemědělské suroviny, drahé kovy, apod.)
  5. Dluhopisová ETF – ETF zaměřená na dluhopisy, buď statní nebo korporátní
  6. Měnová ETF – tyto fondy mohou sledovat buď jeden měnový pár nebo rovnou několik měn.

U nás v Portu věříme, že výhody ETF silně převyšují jejich nevýhody, proto je většina vašich prostředků investována prostřednictvím ETF. Tržního rizika jsme si vědomi, proto nakupujeme několik typů ETF, abychom co nejvíce omezili specifická rizika, portfolio diverzifikovali, a tím co nejvíce ochránili investice.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v roce, kdy pandemie

Makléř – 14. díl: Lednový efekt

Vánoční večírek proběhl ve stylu „Gold akcí“ – hodně drahého pití, hodně dobrého jídla, hodně zábavy. Drahá kapela

Jindřich Halabala a jeho nadčasový design

Jindřich Halabala sehrál velmi důležitou úlohu při formování moderní bytové kultury v Československu. Nepochybně patřil k nejzajímavějším osobnostem