Search
Close this search box.

Investuji tak, aby to dávalo smysl. Ekonomicky i ekologicky, říká autorka blogu Za lepší život

pavla wernerova_za lepsi zivot

Při příležitosti dnešního Dne Země přinášíme rozhovor s odbornicí na slovo vzatou. Pavla Wernerová je finanční poradkyně se zaměřením na ekologické investování a inspirátor v oblasti každodenní ekologie – v domácnosti, financích i běžném životě. Prostřednictvím svého blogu Za lepší život a podcastu EKOmaniaci se snaží inspirovat ostatní na cestě za udržitelnějším a naplněnějším životem.

Několik let píšete blog o ekologii, zároveň se z vás stala investiční poradkyně. Jak jste se od ekologie dostala k investování?

Můj začátek investování je příkladem toho, jak si myslím, že by se to dělat nemělo. K investování jsem se dostala díky bannerům na zastávce městské dopravy, což už je pár let zpátky. Tehdy jsem se vrátila ze zahraničí a všude byly reklamy na jednu peer-to-peer společnost. Sice jsem studovala ekonomku, ale o investicích jsem nevěděla téměř nic. Rozhodla jsem se investovat bez jakýchkoliv znalostí. Nicméně postupem času jsem zjistila, že to asi není ten nejlepší způsob a měla bych se dozvědět více. Začala jsem pročítat články, sledovat zahraniční videa, poslouchat podcasty. K tomu jsem řešila, jak skloubit investování s propagací ekologie, aby to nebylo v protikladu. Zjišťovala jsem, jestli můžu investovat do udržitelnějších odvětví, propagovat lokální české firmy a celkově investovat peníze tak, aby to mělo nějaký větší přesah. Čím dál tím víc mě zajímal ekologický i etický dopad. V Česku se tomu nikdo moc nevěnoval, čerpala jsem hlavně ze zahraničních zdrojů. Nyní už se to hodně zlepšuje, i Portu se tomu částečně věnuje.

Máte tipy na oblíbené zdroje nebo osobnosti v této oblasti?

Nejvíc mě asi ovlivnila australsko-polská youtuberka Sorelle Amore. Původně je profesí fotografka, k financím se dostala postupně. Nesouhlasím s ní úplně ve všem, ale její myšlenky jsou pro mě hodně cenné.

Jak dlouho se vlastně investování věnujete?

Aktivně investuji asi pět nebo šest let. Postupem času se z mé záliby stala veřejná věc. Nedávno jsem se stala i finanční poradkyní a věnuji se tomu profesně. Chci lidi individuálně vzdělávat a vysvětlovat jim, jaké jsou možnosti. Spoustu let to byl můj koníček, který jsem nijak nesdílela. Blog o ekologii jsem sice psala už tehdy, ale nějak mě nenapadlo, že by čtenáře mohlo zajímat i investování. Potom jsem vydala článek o ekologickém investování a o tom, proč mi dává smysl. Nakonec měl článek asi největší zpětnou vazbu v historii mého blogu. Lidé mi psali, že je to zajímá a předtím ani nevěděli, že je možné v oblasti financí něco podobného řešit.

Takže se z vaší záliby stala pracovní náplň.

Myslím, že to je ideální. Překvapilo mě, že to jde hezky ruku v ruce i s mým původním tématem blogu. Peníze mají obrovskou roli i v oblasti ekologie, protože bez peněz člověk taky nic nezmůže. Paradoxně jde ekologie s financemi krásně dohromady.

Co pro vás vůbec znamená udržitelné nebo ESG investování?

Na počátku to pro mě bylo o ekologii jako takové – řešila jsem, že nechci investovat do fosilních společností a jiných znečišťujících průmyslů. Postupem času to začalo nabírat i etický charakter – jestli je morálně správně na těch věcech vydělávat. Přirovnala bych to k peer-to-peer půjčkám, u kterých jsem s investováním původně začínala. Když jsem viděla půjčky typu „chci si půjčit na dovolenou“, nedávalo mi eticky i z hlediska finanční gramotnosti smysl na něčem takovém vydělávat. Někdy může být náročné hledat ideální variantu, ale myslím si, že i v jiných oblastech života je řešením hledat tu nejlepší možnost, ale nesnažit se o stoprocentní řešení.

Udržitelné nebo společensky odpovědné investování se skládá z více složek. Je nějaký aspekt, který sama upřednostňujete?

To je těžké, vždy chci, aby to dávalo smysl celkově. Hodně důležitá pro mě ale je etická stránka dopadu na zvířata. Neinvestovala bych peníze třeba do burgrárny nebo do firem, které testují na zvířatech.

Jak vlastně určit, zda je daná firma nebo investice skutečně udržitelná? Může být těžké se v tom vyznat.

Je tam strašně moc faktorů, co brát v potaz. Například ESG skóre nevylučuje konkrétní průmysly, ale obecně řeší nejlepší v daném sektoru, což klidně může být i ropná společnost a to je k ničemu. Z toho důvodu je pro mě ESG skóre jen jedno kritérium z mnoha. Potom je podle mě určitě důležité zkoumat danou firmu jako takovou. Podívat se, jak komunikuje a co reálně dělá. Nebo si do vyhledávače zadat spojení „greenwashing“ plus jméno dané firmy. Často už o takových tématech vyšlo spoustu článků, protože v zahraničí se skandály a greenwashingové aktivity hodně řeší.

Některé firmy si mohou ESG skóre nahnat jinde, ale jejich produkt nemusí být udržitelný.

Pro každého člověka znamená udržitelné něco jiného, každý má jiné hodnoty. Objektivně je hodně těžké určit, co je ekologické nebo etické.

pavla wernerova_za lepsi zivot

Můžete naznačit, z čeho se skládá vaše portfolio?

Mám to hodně barevné, moje daňařka mě kvůli tomu nesnáší. Ráda si zkouším všechno možné a potom tomu, co mi dává smysl, věnuji víc peněz. Největší část zastávají ETF a podílové fondy, potom jsem velkým fanouškem lokálních firem – přes peer-to-business půjčky půjčuji konkrétním firmám, které mi dávají smysl. Nově mám v portfoliu jednu nemovitost. Také tam jsou jednotlivé akcie, mám tam několik ekologických firem, které mě zaujaly vyloženě z fanouškovského hlediska. Hodně experimentuji a zkouším různé platformy, abych potom mohla také poreferovat klientům.

Takže největší část tvoří ETF?

Ano, ETFka mi dávají největší smysl. Třeba u Portu je mi sympatické, že se tam objevují i ekologické strategie.

Na co by si podle vás měl dát člověk u udržitelného investování pozor?

Určitě na greenwashing – spousta firem se nazývá sustainable, ecological či používá podobná označení, ale realita tomu neodpovídá. Za mě je základem zkoumat skandály, greenwashingové aktivity a nespoléhat pouze na názvy. Často to vidím u ETF nebo podílových fondů – mají v názvu ESG nebo sustainable a zároveň zahrnují fosilní společnosti. Nebo se propagují moderní názvy fondů, například nedávno jsem viděla veganský fond obsahující Apple a Microsoft podobně jako klasické fondy. Důležité je nedívat se jen na názvy, ale zkoumat, co fondy skutečně obsahují a jestli to člověku dává smysl.

Znáte nějaké regulace, které reagují na greenwashing?

Problémem je hlavně oblast reklamy, kde slova jako „ekologický, udržitelný“ nejsou nijak legislativně omezena a může je používat kdokoliv bez ohledu na reálný produkt. Na to se firmy hodně spoléhají a využívají toho. Pro zákazníka je potom těžké se v tom vyznat. Ukazuje se to v oblasti kosmetiky, módy, ale i ve financích.

Od příštího roku budou mít firmy povinnost nefinančního (udržitelného) reportingu. Co na to říkáte?

Možná to přinese trochu větší míru regulace, ale pořád je otázka, jak to bude vypadat v realitě. Podle mě si spousta firem najde způsob, jak tu povinnost co nejjednodušeji splnit, protože musí. Záleží na přístupu – někdo si to odškrtne jako nutnost a někdo to využije jako skutečnou příležitost ke zlepšení. Záleží na tom, jak se k tomu postaví jedinci ve firmě.

Dá se udržitelně investovat i do českých společností?

Ano, sama investuji dvěma způsoby. Buď si hledám konkrétní nabídky a domlouvám se s danou firmou napřímo, takto jsem už zainvestovala třeba do medové farmy, díky čemuž doma mám zásobu medových produktů. Potom investuji do lokálních firem prostřednictvím peer-to-business platforem, kde jsou konkrétní nabídky investic do firem. Tam vidím, jaké firmě peníze půjčuji, na jak dlouho a za jaký úrok. Mám ráda Fingood, kde jsou zajímavé firmy jak z etického, tak i ekonomického hlediska.

Co otázka výnosů udržitelných investic?

Hodně lidí si myslí, že ekologické investice musí být dražší a méně výhodné. Když si to ale srovnám s klasickými investicemi, rozhodně si nemůžu stěžovat – výnos je zde srovnatelný nebo občas i lepší. Ekonomicky to určitě dává smysl. Regulace v této oblasti budou pravděpodobně čím dál přísnější a firmy, které se nebudou chtít přizpůsobit, na to mohou doplatit. Budoucnost s přísnějšími ekologickými opatřeními udržitelným investicím nahrává. Bude to ale běh na dlouhou trať – stejně jako investování celkově.

pavla wernerova_za lepsi zivot

Zaujal vás v poslední době nějaký trend v oblasti udržitelnosti?

Nejvíce mě vždycky zaujmou hosté v mém podcastu EKOmaniaci. Vidím tam, že se udržitelnost nyní dostává i do oblastí, kde se nikdy neřešila. Třeba konkrétně ve stavitelství a architektuře, což nejsou typicky ekologické obory. Jedna z mých posledních hostek řeší, aby se stavělo odpovědně, recykloval se materiál a podobně. Přijde mi super, že se z takových nadšenců stávají průkopníci udržitelnosti.

Co říkáte na Portu?

Líbí se mi, že Portu hodně řeší právě vzdělávání veřejnosti – i ti, co o investování zatím moc neví, si tam můžou najít základní info, hlavně na blogu. Podle mě je super.

Zmiňujete vzdělání v oblasti financí a investic. Vnímáte ve finanční gramotnosti nějaký posun?

Podle mě se toto téma dostává mezi čím dál širší skupinu lidí. Pozoruji to i u svých klientů, kteří investování nikdy předtím neřešili a začali až teď, protože inflace je šílená a děsí i naprosté odpůrce investic. Určitě tam je nějaký posun, ale zároveň prostor pro zlepšení finanční gramotnosti je velký. Je super, že se téma finanční gramotnosti dostává i k širší veřejnosti – třeba prostřednictvím youtuberů. Vím, že například i Portu spolupracuje s Kovym.

Máte na závěr radu pro ty, kteří s (udržitelným) investováním začínají nebo se rozhodují, zda začít?

Skončím tam, kde jsem začala: Nedoporučuji investovat podle bannerů na zastávce. Určitě je důležité začít, ale nejdřív si o tom aspoň něco zjistit – jestli to dává smysl ekonomicky a je to v souladu s mými cíli a mojí životní situací a zda jde o důvěryhodnou platformu. Najít něco, co jde v souladu s osobními postoji, aby investice dávala smysl ekonomicky i ekologicky. Zároveň ale začátek neodkládat moc dlouho, to se nám taky může vymstít.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika