Search
Close this search box.

Miliony investorů dělá zásadní chybu v jejich portfoliích – jak tomu zabránit?

Mít správný poměr akcií, dluhopisů a dalších instrumentů ve vašem portfoliu je jeden ze základních pilířů pro dosažení vašich investičních cílů. Častým problémem bývá, že v portfoliích jsou tyto instrumenty špatně rozloženy. Tento problém se dá ovšem snadno vyřešit díky kouzelnému slůvku – rebalance. Proč je riskantní nechat své portfolio nerebalancované a v čem je výhoda dobře sestaveného portfolia? To vám představíme v tomto článku.

Jak upravit své portfolio a dosáhnout svých cílů?

Řešení je jednoduché – rebalance. To znamená, že pravidelně nakupujete a prodáváte své investice tak, aby vaše portfolio bylo sestavené vždy tak, aby odpovídalo vašim investičním cílům. Tento proces může být ovšem náročný a nákladný (pokud musíte platit za každý obchodní pokyn), a proto je výhodné mít někoho, kdo vám s rebalancí pomůže nebo jí bude dělat kompletně za vás a bez dalších poplatků – tak jako Portu.

Odborníci doporučují investorům diverzifikovat jejich portfolia – což znamená investovat do akcií, ale i dluhopisů, měn, nemovitostí anebo jiných alternativ. Diverzifikací snižujete riziko – pokud trh akcií klesne, hodnota vaší investice do akcií pravděpodobně klesne také. Ale pokud máte ještě zainvestováno do jiných (nekorelovaných) instrumentů, vaše celkové portfolio tolik neutrpí.

Rozložení vašeho portfolia ale závisí na mnoha faktorech. Třeba jak velké riziko chcete při investování podstupovat nebo jaký je váš věk a investiční horizont. Pokud jste blíže k důchodovému věku, mělo by vaše portfolio obsahovat méně akcií a spíše se zaměřit na stálejší instrumenty, jako třeba dluhopisy. Pokud jste mladí, můžete využít dlouhého horizontu a zaměřit se více na akcie.

Například manažeři z baltimorského T.Rowe Price navrhují rozložení podle věkových skupin takto (T.Row Price):

Rozložení portfolia:

20-30 let: 90 – 100 % v akciích (díky dlouhému investičnímu horizontu), zbytek do dluhopisů

40 let: 80 – 100 % v akciích, zbytek do dluhopisů

50 let: 60 – 80 % v akciích, 20 – 30 % v dluhopisech a do 10 % v měnách

60 let: 50 – 65% v akciích, 25 – 35 % v dluhopisech a 5- 15 % v měnách

Každý investiční odborník vám určitě poradí, že si máte pečlivě prohlédnout portfolio, a pokud to je potřeba, rebalancovat (přeskupit) tak, aby pasovalo k vašim investičním cílům. Trhy i vaše životní situace se v průběhu času mění a s tím by se měla měnit i vaše portfolia. Nechte je tedy rebalancovat a přizpůsobovat vaši životní situaci. S celým tímto procesem se ovšem díky Portu nemusíte zaobírat. Portu si to vezme na starost.

Přečtěte si více na podobné téma:

Jak na dobře diverzifikovanou investiční strategii?

Odkrýváme: Rebalanční strategie Portu

Kdy a jak je mé portfolio rebalancováno?

Jak rebalance pomáhá řídit riziko

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nakupujete online?

Krize posledních týdnů se samozřejmě odrazila ve většině z oblastí našich zájmů, automobilový trh nevyjímaje.

Grafy, které se hodí znát

Grafy jsou nedílnou součástí života každého dobrého investora. Bez grafů by byl každý z nás