V současnosti se švýcarský hodinářský průmysl ocitá na křižovatce mezi tradicemi a inovací. Podle studie Deloitte Swiss Watch Industry se sektor bude muset vyrovnat s posunem způsobeným digitalizací, obavami ohledně udržitelnosti a vzrůstajícím potenciálem nových trhů, zejména Indie. Výrobci hodinek tak budou muset reagovat na měnící se preference spotřebitelů, technologický pokrok a nevyužité příležitosti na nových trzích.
Zážitek nad pohodlí
V dnešní době, které dominují digitální transakce, začínají společnosti po celém světě zdůrazňovat význam osobních a fyzických zážitků. A reagovat na tento trend musí i výrobci prémiových a investičních hodinek. Švýcarský hodinářský průmysl byl odjakživa synonymem luxusu a řemeslného umění.
Prodejny, hodinářské veletrhy a aukce se proto postupně vyvíjejí a transformují směrem k vyprávění příběhů a prohloubení vztahu se značkou. Dochází tím ke zdůraznění hodnoty lidského kontaktu a přitažlivosti luxusních hodinek. Tento přístup je poté ještě výraznější v segmentech trhu pro střední třídu a na trhu s tím nejluxusnějším zbožím. Právě zde osobní kontakt převyšuje pohodlí online nákupu.
Švýcarské hodinky a nové trendy
Pro čím dál více spotřebitelů hraje důležitou roli udržitelnost. Ta již není pouze módním pojmem, ale jedná se o strategickou nezbytnost, na kterou musí firmy reagovat. Dochází tak k posunu od vnějších tlaků k větší udržitelnosti, která se promítá do skutečných interních závazků. Značky a výrobci čím dál častěji integrují ekologicky šetrné praktiky do své firemní identity.
Řada výrobců hodinek chce také více využívat takzvanou umělou inteligenci (AI). Využít generativní AI pro tvorbu obsahu plánuje více než polovina dotázaných výkonných pracovníků. Další významná část zase vidí potenciál využití AI pro marketing a tvůrčí procesy. Jako klíčový kanál navíc čím dál více vidí sociální sítě, zejména mezi mladými spotřebiteli. Bezproblémová integrace personalizovaných doporučení a okamžitých možností nákupu prostřednictvím sociálních médií proměňuje proces prodeje luxusních hodinek.
Čím dál populárnější je také nákup hodinek z druhé ruky. Tento trh prudce roste, poháněn zájmem spotřebitelů o udržitelnost, unikátními nabídkami a kombinací vysoké hodnoty a kvality. Spotřebitelé hledají hodinky s příběhem, vzácné, již nevyráběné modely, nebo jednoduše cenově dostupnější vstupenku do světa luxusních hodinek.
Větší oblíbenost použitých hodinek nejen mění způsob, jakým spotřebitelé přistupují k nákupu hodinek, ale také to, jak značky a prodejci reagují na tento vznikající trend. Růst sekundárního trhu podporují lepšími procesy ověřování i zárukami.
Přestože popularita sekundárního trhu s hodinkami roste, stále čelí řadě výzev, jako jsou obavy z pravosti, různé stavy hodinek a velké rozdíly v nacenění, což způsobuje u kupujících řadu pochybností a nejistotu. Tyto bariéry se ale daří odbourávat díky vzestupu renomovaných online platforem a certifikovaných programů předchozího vlastnictví, se kterými často přicházejí sami výrobci hodinek. Spotřebitelé nyní mají přístup k rozsáhlým online katalogům, detailním zprávám o stavu a k transparentnímu ceníku, což trh s již používanými hodinkami činí dostupnějším a spolehlivějším než kdykoli předtím.
Zatímco se švýcarské hodinářství snaží reagovat na složitosti moderního maloobchodu, výzvy udržitelnosti i technologických inovací, zaměřuje se i nadále na osobní zákaznický přístup, osvojování si nových trhů a podporu kultury inkluzivity a inovací. Přesto všechno vypadá budoucnost švýcarského hodinářského průmyslu slibně, stojí na pevných základech své historie, ale zároveň se snaží reagovat na výzvy dnešní doby.