Search
Close this search box.

Investiční akademie 9: Kolik mít našetřeno na důchod?

Jak začít investovat

Pravdou je, že neexistuje univerzální částka, která by charakterizovala sousloví finanční nezávislost. Pro každého může být úplně jiná – někdo si ji představuje alespoň s osmi ciframi a k tomu vilu s bazénem na exotickém ostrově. Pro jiného to může být stav, kdy není ovládán diktátem peněz a již pro ně nemusí pracovat, ale nechá peníze, aby pracovaly pro něj. K tomu, aby byl každý z vás na správné cestě k finanční nezávislosti, vám předáme jednu konvenční moudrost.

Nepanikařit

Rozhodně vás následující tabulkou nechceme vyděsit, pokud ještě nejste na správné cestě. Abychom byli upřímní, většina lidí není na správné cestě k finanční nezávislosti a je jedno, zdali vydělávají měsíčně 30 000 Kč nebo 100 000 Kč. Přitom cíl, o kterém je vlastně celá tato akademie, není zdaleka tak nedosažitelný, jak se na první pohled může zdát.

Poznejte své milníky na cestě

V tomto okamžiku vám ukážeme body, kterých se můžete na své cestě k finanční nezávislosti držet. Tato tabulka nemá za cíl na vás vychrlit neúměrně vysoká čísla, která vás mohou demotivovat. Cíle musí být reálné. Jedná se o jednoduchý vzorec, který předpokládá, že budete chtít odejít do důchodu v 65 letech a poté budete chtít žít stejně plnohodnotný život dalších 20 až 30 let. Dle tohoto modelu byste měli mít ve věku pětatřiceti let nainvestovanou částku ve výši dvojnásobku ročního platu. Ve věku 65 let by tato částka měla odpovídat osminásobku vašeho ročního příjmu.

 

Věk Násobek ročního platu
35 2x
40 3x
45 4x
50 5x
55 6x
60 7x
65 8x

 

Věříme, že tato čísla mohou odrážet skutečnost, kterou budete chtít a něco, čeho můžete dosáhnout. Uvědomujeme si, že většině lidí se nedostalo dobrého finančního vzdělání, takže jestli se s touto tabulkou setkáváte poprvé, bylo by překvapivé zjistit, že jste na správné cestě. Tuto tabulku si můžete upravit podle svých představ a potřeb, každopádně platí, že bez cíle není cesta. Tím, že si stanovíte cíl, kterého chcete dosáhnout, vám umožní na tom začít pracovat. Tento cíl si „hoďte na papír“, abyste to měli černé na bílém a pokračujte podrobnou strategií, jak tohoto cíle plánujete dosáhnout.

Hlavně nepřestat!

Tuto akademii jsme pro vás vytvořili, abychom vás navedli na správnou cestu. Nyní byste již měli mít vše potřebné k tomu začít. Pokud máte stále nějaké otázky, můžete nás kontaktovat a rádi vám pomůžeme. Od toho tu jsme, ať už jste, nebo nejste naším klientem. Přejeme vám, abyste brzy převzali kontrolu nad svými financemi a naplánovali si vlastní cestu k finanční svobodě.

Předchozí díly:

Díl 1: Co je akciový trh?

Díl 2: Investujte chytře

Díl 3: Spoření vs. investování

Díl 4: Pět jednoduchých pravidel pro chytré investování

Díl 5: Automatizujte své finance

Díl 6: Potřebujete finančního poradce?

Díl 7: Sociálně odpovědné investování

Díl 8: Strategie investování s Portu

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Filipa Kejly

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“,

#24 Bitcoinový halving za námi

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn