Search
Close this search box.

FinTech Review – Portu Gallery vystavuje a Norton přebírá český Avast

portu gallery shrigley

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. První výstava Portu Gallery – investice s příběhem. Portu Gallery, první online investiční galerie, nabízí veřejnosti unikátní možnost zhlédnout její kolekci sběratelských a uměleckých předmětů na vlastní oči. Ve spolupráci s Galerií Jiří Švestka na Praze 5 připravila výstavu pro veřejnost, na které budou k vidění originální předměty z proběhlých úpisů, a to až do 18. srpna. Více informací o otevírací době je k dispozici na sociálních sítích Portu a na webu Portu Gallery.
  2. Pojišťovna Pillow roste díky zájmu o naježděné kilometry (fintechcowboys.cz). Rostoucí zájem Čechů o pojištění dle ujetých kilometrů kopíruje celosvětový trend, z insurtechu Pillow vytvořil nejrychleji rostoucí pojišťovnu v povinném ručení s růstem 93 % za poslední pololetí. Hlavním důvodem je digitalizace všech procesů a minimalizace nákladů na provoz, což šetří peníze klientů a můžu jim tak nabídnout nadstandartní rozsah pojistné ochrany na nižší cenu.
  3. IT gigant Norton převezme český Avast za 8,6 miliardy dolarů (idnes.cz). Americká softwarová společnost NortonLifeLock se dohodla s českou nadnárodní antivirovou společností Avast na jejím převzetí. Podle Financial Times má kybernetická firma zaplatit až 8,6 miliardy dolarů (přibližně 186 miliard korun), jedná se tedy o jednu z největších akvizic původem české firmy v historii. Nová společnost bude mít sídlo jak v Praze, tak v Tempe v americké Arizoně. Její akcie se budou obchodovat na akciovém trhu Nasdaq.
  4. Investown nabízí možnost výdělku skrz bytové mikroinvestice (seznamzpravy.cz). Startup Investown, ve kterém drží podíl Česká spořitelna, spustil před několika měsíci projekt v oblasti mikroinvestic pro drobné investory. Ti tak mohou investovat do rezidenčních nemovitostí již od několika set korun a hned příští měsíc očekávat poměrnou část nájmu. Zájem několikanásobně předčil očekávání, od letošního dubna klientům vyplatila zisky za více než 300 tisíc korun, v září se očekává překročení hranice 400 tisíc korun.
  5. Akcie Victoria’s Secret míří znovu na burzu (e15.cz). S akciemi známého řetězce obchodů s luxusním spodním prádlem se od minulého úterý samostatně obchoduje na newyorské burze. Hned první den posílil kurz akcií o 27 procent na 58 dolarů a analytici očekávají značný růst tržeb i ziskových marží i nadále. Investoři a analytici tak pozitivně vnímají změny, které společnost uskutečnila či plánuje provést – zaměřit se na diverzitu a být více inkluzivní.
  6. Banky chystají nový způsob převodu peněz přes telefonní čísla (penize.cz). Posílání peněz mezi klienty tuzemských bank se má zjednodušit. Místo čísla účtu příjemce by mohlo stačit zadat číslo mobilu, a to bez stahování nějaké speciální aplikace. Služba připravovaná ČNB a ČBA by měla být dostupná přes mobilní i internetové bankovnictví a měla by být spuštěna v prvním čtvrtletí příštího roku. Podle asociace o ni má zájem zatím 7 bank.
  7. Rohlik Group vstupuje na německý trh (mediaguru.cz). Rohlik Group, zabývající se online rozvozem potravin, míří do Německa po názvem Knuspr.de. První objednávky začne rozvážet v Mnichově, v plánu je následně Frankfurt, Dortmund, Hamburk a Kolín nad Rýnem. Německo se tak stává po Česku, Maďarsku a Rakousku čtvrtou zemí v pořadí, kde Rohlík rozváží. Na novém trhu slibuje Knuspr.de dodání objednávky do tří hodin a do 60 minut od potvrzeného doručení.
  8. Likérku Stock Spirits přebírá investiční firma CVC, akviziční prémie přesahuje 40 % (investicniweb.cz). Stock Spirits Group, jednoho z největších výrobců značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě, přebírá soukromá kapitálová a investiční společnost CVC. Za akcie firmy obchodované na londýnské burze zaplatí 377 pencí v hotovosti. Nabízená cena je zhruba o 42 % vyšší než průměrná cena akcií za poslední tři měsíce.  Produkci vyváží do více než 50 zemí světa, roční objem prodeje celosvětově přesahuje 125 milionů litrů.
  9. Mastercard spouští další kolo programu Start Path (fintree.cz). Sedm startupů z oblasti kryptoměn a blockchainu se zapojilo do programu společnosti Mastercard Start Path. Účastí v programu získají partnerství, znalosti a nástroje potřebné k dalšímu rozvoji. Cílem je usnadnit jednotlivcům i institucím nákup, prodej a držení kryptoměn a dalšího digitálního majetku. Programu se mohou zúčastnit také společnosti z Česka.
  10. Hacker, který ukradl kryptoměny za 600 milionů dolarů, je vrací zpět (lupa.cz). Neznámý hacker ukradl před několika dny z platformy Poly Network několik druhů kryptoměn v hodnotě přesahující 600 milionů dolarů (více než 13 miliard korun). Server CNBC však oznámil, že zloděj již takřka polovinu tokenů vrátil. Svým rozsahem se jednalo o jednu z největších krádeží kryptoměn v historii.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Historie Robo-Advisory

Když lidé slyší poprvé o konceptu algoritmu nebo umělé inteligence řídící jejich investování, bývají mnohdy

Tyranie složených nákladů

Vysoké poplatky spojené s investováním jsou nepřítelem dlouhodobého investora. Stejně jako v případě výnosů z investic se v

Žena překonala svůj strach

Překonej svůj strach s Portu

V Portu letos překonáváme své strachy. Ať už se to týká běžných věcí jako je strach ze zvířat

portu-crypto-nl-17-tiny

#7 – Konec podvodníkům

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém si vysvětlíme, co stálo za jízdou na horské dráze,