Search
Close this search box.

Investiční akademie 8: Strategie investování s Portu

Jak začít investovat

V této sérii článků jsme si vysvětlili, proč je v investování důležitý dlouhodobý horizont, diverzifikovat portfolio a investovat s nízkými náklady přes instrumenty ETF. Věříme, že základní strategie Portu je nejvhodnější pro běžného člověka. Víme však, že stále existuje skupina lidí, která ráda nakupuje akcie jednotlivých společností nebo sektorů, kterým věří a myslí si, že na nich vydělají více peněz. Netvrdíme, že tohle byste neměli nikdy dělat, ale mělo by to zapadat do vašeho celkového finančního plánu.

Strategie Portu není založená na spekulaci, nevíme, co v příštích měsících udělají akcie Tesly, nebo zda se na Redditu nedohodnou drobní investoři pro další short squeeze. Nespekulujeme ani s nákupy Bitcoinu či jiných kryptoměn, ať už se jedná o Dosh Coin, CryptoKitties, Moon Coin, Satoshi Coin, Panda Coin, Pot Coin nebo Putin Coin. Nevíme, jaká bude jejich budoucnost. Tušíme však, že se stejně jako u každé spekulace dočteme nejen o úspěšných příbězích, ale také o velkých ztrátách.

Základní strategie investování s Portu bude obsahovat diverzifikované portfolio, které odpovídá vašemu rizikovému profilu. Diverzifikací se myslí investování v různých regionech, sektorech, případně i do různých tříd aktiv. Tím se sníží riziko a umožní to profitovat jak na vyspělých trzích, tak na těch rozvojových. Tato strategie bude také nízkonákladová, jelikož investujeme do kvalitních nízkonákladových likvidních instrumentů ETF. Držením nákladů na nízké úrovni je tak možné dosahovat dlouhodobě vyšších výnosů. Naše portfolia jsou rovněž rebalancovaná, efektivně alokovaná a také měnově zajištěná. Investujeme v zahraničí, ale výnosy vám doručíme v korunách. S Portu je vaše investice zajištěna proti výkyvům měnového kurzu.

Uvědomujeme si, že akcie nejsou to jediné, do čeho se dají investovat peníze. Za posledních 10 let se našla i jiná aktiva, která svými výnosy akcie dokonce překonala. Pokud chcete rozšířit své portfolio a investovat do unikátních sběratelských předmětů a historických aktiv, vzniklo pro vás Portu Gallery. Stát se investorem, sběratelem vzácných předmětů s potenciálem zajímavého zhodnocení může jednoduše každý. Začít můžete klidně i s jednou korunou a investovat můžete do celé řady předmětů, od sudů na whisky až po ikonické Porsche 911 Clubsport z roku 1989.

platforma oPORTUnity

 

 

Pro zkušenější a hravější investory má Portu platformu oPORTUnity. Investice na opPORTUnity však nejsou vhodné úplně pro každého. Vhodné jsou zejména pro zkušenější investory, kteří plánují investiční horizont v řádu několika let, zalíbí se jim vybraný představovaný projekt a seznámí se s jeho detaily a principem fungování. OpPORTUnity jsou investiční příležitosti, které se vymykají z nabídky tradičních produktů pro širší investorskou veřejnost. Jedná se o příležitosti, které přináší mateřská společnost Portu – WOOD & Company. Jako příklad investice na platformě oPORTUnity lze uvést akcie české společnosti Pilulka, která provozuje síť kamenných lékáren a online farmaceutický obchod s možností domácího doručení.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak