Search
Close this search box.

Nejlepší seriál o Wall Street? Billions

Filmy a seriály vyhledávají lidé primárně pro zábavu. Rádi se bavíme barvitými charaktery a zamotaným příběhem. Je tady ale ještě další rozměr, který kvalitní pořady mohou přinést. Poznávání. Mnohé totiž přináší možnost nahlédnout do prostředí, které očím většiny zůstává skryto. Billions je seriálem se skvělými postavami, propracovaným příběhem i možností exkurze do světa, jež je zahalen mlhou. Pokud tedy zrovna nepracujete pro elitní hedge fond přímo na Wall Street.

O čem seriál je

Jak už napovídá obrázek, primární linkou seriálu je konflikt dvou mužů a dvou velmi různých světů. Bobby Axelrod (Damian Lewis, na obrázku vpravo) je šéfem hedge fondu Axe Capital a patří mezi nejdravější finančníky Wall Street. Protivníkem se mu hned na začátku seriálu stane Chuck Rhoades (Paul Giamatti, na obrázku vlevo), státní návladní, jež nekompromisně stíhá kriminálníky s bílými límečky. V jednu chvíli totiž dostane od SEC (Americká komise pro cenné papíry a burzy) tip na podezřelý obchod, jehož se měl Bobby Axelrod účastnit. Jeden druhému doslova vyhlásí válku a v sázce je toho hodně. Miliardový byznys, svoboda, ale i rodinné vztahy. Manželka státního návladního je totiž blízkou spolupracovníci Axelroda a výkonnostní koučkou jeho firmy.

Inspirace skutečnými událostmi

Seriál Billions získal nadšené ohlasy kritiků i milionů diváků po celém světě. Jedním z důvodů je jistě i to, že scénáristé si dávají velkou práci s výzkumem. Ostatně, jeden z nich je známý novinář stanice CNBC, Andrew Ross Sorkin. Postava Axelroda byla údajně inspirovaná legendou americké hedge fond scény, Stevenem Cohenem. Ten byl šéfem nechvalně proslulého fondu SAC Capital a s americkou soudní moci si kvůli obchodování na základě neveřejných informací také užil své. Jeho příběhu se podrobněji věnuje kniha Black Edge.

Několik zajímavostí, které seriál představuje

Nechceme prozrazovat příliš a tak nabídneme jen několik střípků, jež vás mohou ke sledování navnadit.

1 Koučové elitních traderů

Některé fondy zaměstnávají profesionály, jejichž hlavním úkolem je zvyšovat výkonnost lidí. Postava Wendy Rhoades, manželky státního návladního, nám v praxi ukazuje, jak dokáže s lidmi doslova kouzlit. Jako výkonnostní koučka jim pomáhá řešit, když se jim na trzích nedaří, ale i to, jak být každý den lepší. Na Wall Street jde údajně o běžnou věc, je tedy otázkou, kdy s podobnou pozicí přijdou ty nejlepší investiční firmy i u nás.

2 Generování alfy a cesty k ní

Hedge fondy se ze své podstaty pouští do řady obchodních strategií, instrumentů, ale i geografií. V jednom díle se proto podíváte na tzv. shortové obchodování akcií, v jiném na forexovou spekulaci, v dalším na venture kapitál či IPO. Cílem hedge fondu je generovat alfu, tedy nadvýnos, jež přesahuje výnos určitého benchmarku. Tím může být např. výkon indexu SAP 500. Poplatky těchto fondů jsou nezřídka v rámci struktury 2:20. Dvě procenta ze spravovaných peněz a 20 % z výnosů, jež klientovi vygenerují. Dosažení alfy za každou cenu se v seriálu ukazuje jako problematické a hedge fond hlavního hrdiny navede k řadě problémů. Ale i extrémním ziskům.

3 Nebinární charakter a nelegální gastronomie

Mezi další zajímavosti patří, že v seriálu Billions se poprvé v historii objevuje tzv. bezpohlavní charakter. Jde o osobu, která se neidentifikuje ani s ženským, ani mužským pohlavím. Když byste chtěli o dané osobě hovořit, měli byste správně použít zájmena “oni” či “jejich”. Postavu geniální Taylor ztvárnila Asia Kate Dillion, jež se také identifikuje, jako ne-binární. Překvapí také množství investigativců a bezpečnostních specialistů, jež poskytují finančníkům i právníkům servis. Pobaví vás i gastronomické a zážitkové epizody. Dozvíte se třeba, jak se jedí ptáci strnadi a proč jsou tak chutní, že se jedná o ilegální pochoutku.

Hodnocení uživatelů ČSFD:  87 %

Seriál je dostupný např. na HBO GO.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme