Search
Close this search box.

10 tržních jistot nejvíce poplatných dnešní situaci

Nikdo neví, co se na trzích přesně bude dít, a je přitom jedno, zda se nad tím zamýšlí na začátku roku ve snaze upravit investiční strategii, nebo kdykoli jindy. V moři tržní nejistoty se ale investoři přece jen mohou na některé věci spolehnout. Které to jsou?

1. Minulé výsledky budou ovlivňovat výhledy na další období. Dopadům různých psychologických zkreslení lze jen těžko uniknout. A důraz na dosaženou výkonnost například v posledním roce se zkrátka vždy promítá do očekávání pro rok následující (a platí to ještě více pro kratší časová období).

2. Stane se něco, co nebude dávat (minimálně zdánlivě) žádný smysl. Může jít o politický vývoj, firemní rozhodnutí, nepochopitelný pokles nebo růst na trzích. Investoři by se měli připravit tak, že napříště alespoň nebudou překvapeni tím, že jsou něčím překvapeni.

3. Něco dělat bude působit jako lepší strategie než nedělat nic. Investoři se cítí lépe, když po výrazných pohybech cen provedou v portfoliu nějaké změny. Iluze kontroly nad tím, co se děje, je ovšem pouze iluze. Trochu to připomíná mylný dojem, že je bezpečnější řídit auto než nečinně sedět v letadle. Na trzích ale platí, že během silných výkyvů nejlépe funguje trpělivost (pokud bylo portfolio sestaveno správně).

4. Jiní lidé budou bohatnout rychleji než vy (nebo to budou alespoň tvrdit). Chamtivost a strach často vedou ke špatným investičním rozhodnutím, možná ještě ničivější dopady na portfolio ale může mít závist.

5. Alokace investic bude mít větší dopad na výkonnost portfolia než výběr konkrétních titulů. Sázky na jednotlivé akcie jsou jistě vzrušující, ale není tak docela snadné se trefit. U výběru tříd aktiv je šance daleko vyšší.

6. Snaha více šetřit se ukáže jako vynikající rozhodnutí. Výkon trhu, nastavení daní a další regulace, vývoj ekonomiky nebo chování ostatních investorů neovlivníte. To, jak spoříte (a na čem ušetříte), je ovšem na vás.

7. Spousta lidí bude říkat, že to přece říkali. Loni americké akcie za celý rok zlevnily poprvé od finanční krize. Výrazné propady jim předpovídala celá armáda medvědů po celou tu dobu. A někteří se dočkali. Totéž lze čekat i napříště, a to ve kterémkoli segmentu trhu.

8. Objeví se aktiva, u nichž budete litovat, že je nemáte v portfoliu (nebo jich nemáte více). Každý investor rok co rok mine řadu extrémních růstů cen, vždy se to ale dozví až zpětně. Daleko podstatnější je hlídat, aby v portfoliu nestrašil dlouhodobě ztrátový odpad, který se před lety jevil jako miláček a dnes je psychicky náročné přiznat si chybu a prostě jej prodat.

9. Rozlišit mezi štěstím a dovedností (stále) nepůjde. Některým investorům se bude dařit, ačkoli je k dobrým výsledkům dovedou nesprávná rozhodnutí, a naopak. Dlouhodobě k solidní výkonnosti vede správně nastavený investiční proces a jeho dodržování, v horizontu roku (nebo kratším) ale může být investiční výsledek ovlivněn řadou faktorů, na něž nemají jednotlivci žádný vliv.

10. Diverzifikace bude působit jako hloupost. Jakákoli dlouhodobá strategie tak může krátkodobě působit. Proč mít v portfoliu aktiva, kterým se zrovna nedaří, no ne?! Právě proto, že nikdy nevíte, co se na trzích stane v příští hodině, natož třeba měsíci či roce. Trpělivost, trpělivost, trpělivost.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak

Legenda jménem Ferrari

Ať už se o klasické či moderní automobily zajímáte hloubkově, okrajově nebo vůbec, se značkou Ferrari prostě přijde

Portu běží naplno a vylepšuje

V tomto týdnu spustilo Portu plný provoz pro neomezený počet klientů. Po ukončení testovací fáze, ve které se k