Search
Close this search box.

Česká koruna posílila proti většině dovolenkových měn

ceska-koruna

Pokud se Češi vypraví před svou zahraniční dovolenou do směnárny, čeká je pravděpodobně příjemné překvapení. Česká koruna totiž meziročně proti většině dalších měn posílila. Češi tak za koruny dostanou více, než před rokem.

Vývoj české koruny a dovolenkových měn

Pro porovnání budeme vycházet z modelového příkladu. Vezmeme si čtyřčlennou rodinu, která za ubytování, stravu a dopravu utratí na zahraniční dovolené 40 tisíc korun. Uvažovat budeme o tom, že by celou tuto částku vyměnila za danou měnu. Je také třeba vzít v úvahu, že v příkladu bereme v potaz pouze vliv kurzu daných měn, nikoliv další faktory jako inflace.

Nejčastěji budou Češi při svých zahraničních dovolených potřebovat eura. Právě těmi se platí v destinacích, do kterých se lidé vydávají nejčastěji, a to v Chorvatsku, Itálii, Slovensku,dále také v sousedním Rakousku a Německu. Koruna k euru za poslední rok posílila o téměř 4 %. Pokud by si rodina vyměnila modelových 40 tisíc korun za eura před rokem, dostala by 1624 eur, dnes by to bylo ale o 64 eur víc. 

Od poloviny dubna však koruna k euru spíše oslabuje, když se kurz posunul z 23,46 korun za euro na současných 23,71. Ani dlouhodobě se neočekává, že by na podobně silných úrovních koruna zůstala delší dobu. Pro Čechy tak může být dobrou příležitostí s výměnou delší dobu neotálet. 

Podobně je na tom i vývoj kurzu korun a amerického dolaru. Koruna tak meziročně posílila o více než 4 % na úroveň 21,97 korun za dolar, v průběhu května už spíše oslabuje. Při využití našeho modelového příkladu by díky tomu meziročně česká rodina získala o 80 dolarů více. Stejně jako u eur bude koruna v budoucnu spíše dále oslabovat a čekat s případnou výměnou na později patrně nemá velký smysl.

K velké meziroční změně došlo při porovnání kurzu korun s egyptskou librou. Česká měna totiž oproti té egyptské posílila o 76 %. Při využití našeho modelového příkladu tak před rokem získala česká rodina za 40 tisíc korun přes 32 tisíc egyptských liber, dnes by to bylo více než 56 tisíc. 

Důvodem pro oslabení egyptské libry je především nepříliš dobrý stav tamní ekonomiky. Na druhou stranu české směnárny často ani egyptskou libru nenabízí, české koruny v Egyptě směnit také nelze. Časté doporučení je proto si na cestu do Egypta směnit koruny za eura nebo americké dolary, a případnou směnu řešit až na místě. 

Česká koruna posílila meziročně i v porovnání s tureckou lirou. Při směně dnes je tak česká koruna proti turecké měně silnější o 29 %. Se současným kurzem 1.11 korun za tureckou liru tak v našem modelovém příkladu rodina při směně získá o 8 tisíc lir více než před rokem. 

Turecká měna oslabuje dlouhodobě, i přes tamní vysokou inflaci totiž turecká centrální banka v nedávné době opakovaně snižovala klíčovou úrokovou sazbu. Na další vývoj kurzu bude mít vliv především druhé kolo tureckých prezidentských voleb. Současný prezident Erdogan totiž má na tureckou centrální banku velký vliv a pokud by znovu vyhrál, pravděpodobně nedojde ke změně v politice banky a bude pokračovat trend oslabování liry. 

Při meziročním pohledu nedošlo k zásadním změnám v kurzu české koruny a maďarského forintu. Česká koruna je sice meziročně o 1,8 % silnější než maďarská měna, na přelomu roku byl ale rozdíl významnější a od začátku roku koruna proti forintu ztrácí. V současnosti je tak kurz na úrovni 15,85 forintů za korunu. Podobně se vyvíjí i kurz korun a polských zlotých. Koruna sice meziročně posílila o 1,7 % a kurz je na úrovni 5,27 zlotých za korunu, za poslední 2 měsíce ale koruna oslabuje.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme