Search
Close this search box.

Fintech review – vánoční nákupy a běžný účet od Googlu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Fio má novou aplikaci pro Android, dohání konkurenci (Peníze.cz). Mobilní bankovnictví Fio banky bylo první aplikací svého druhu na českém trhu. Od roku 2011 se na ní však podepsal zub času, a tak přichází náhrada s názvem Fio Smartbanking. Ta není nejmoderněji vybavená – funkce, ve kterých má náskok třeba Air Bank nebo Moneta, budou v aplikaci teprve postupně přibývat.
  2. Schůzka i podpis na dálku. České Dreamview pomáhá bankám a pojišťovnám modernizovat prodejní praktiky (CzechCrunch.cz). Minulý týden jsme sdíleli článek o nové možnosti sjednání smluv na dálku, kterou poskytuje Českomoravská stavební spořitelna. Samotnou technologii InSign vymyslela a provozuje česká firma Dreamview, jejíž produkty jsou populární spíše v zahraničí.
  3. Stát o sobě opět řekne více. Data ale bývají neaktuální a nekvalitní, stěžují si firmy (E15.cz). Ministerstva nyní musí veřejnosti poskytovat celkem 47 datových sad, které mají kromě větší transparentnosti umožňovat třeba i vznik aplikací, které by pomáhaly například s orientací v podnikání. Problém je s kvalitou dat, která bývají zastaralá a nekvalitní, navíc si často instituce za přístup k nim nechávají platit.
  4. Možná i tady leží vaše peníze. Datové centrum musí být nedobytné místo, které nejde vypnout (SvětChytře.cz). Slůvko „cloud“ může budit falešný dojem, že vaše data sídlí někde v oblacích. Vše však samozřejmě musí být někde fyzicky uloženo. Přečtete si zajímavý rozhovor o datových centrech a jejich zabezpečení – od fyzické ostrahy po záložní generátory – s Robertem Vávrou, ředitelem provozu sítí a IT infrastruktury T-Mobile.
  5. Nevíte co? Tipy na dárky, o kterých možná nevíte, že existují (Technet.cz). Tyto dárky jsou sice víc Tech než Fin, svou cílovku si ale určitě najdou. Ostatně, jde to ruku v ruce – kdo má rád moderní technologie ve financích, má je určitě rád i jinde. Zaujme například difuzér tvoříci voňavou mlhu do bytu nebo přípojná zvuková karta do USB od notebooku.
  6. UniCredit Bank spouští Google Pay pro platební karty Visa (Lupa.cz). Tak to bylo rychlé. Minulý týden UniCredit spustila pro karty Visa podporu služby Apple Pay, od tohoto týdne je možné tyto karty používat i v konkurenční Google Pay. Obě služby je tedy nyní možné používat s kartami Visa i MasterCard.
  7. Zákaz prodeje o svátcích platí i pro Alzu, rozhodl soud. E-shop si z toho nic nedělá (Aktuálně.cz). Jestli plánujete nakupovat dárky třeba pro vzdálenější příbuzné opravdu na poslední chvíli, můžete tak učinit třeba na Alze, jejíž pobočky budou mít otevřeno 26. prosince. To sice podle zákona nesmí, ale zdá se, že se jí vyplatí mít otevřeno i přes hrozící pokutu.
  8. Bill Gates doporučuje 5 knih, které byste si měli o Vánocích přečíst. Nechybí ani česko-kanadský vědec Václav Smil (CzechCrunch.cz). Jeden z nejbohatších lidí světa doporučuje knihy pravidelně a vždy o jeho výběru píše celý svět. Letošní Vánoce nejsou výjimkou, takže pokud vás nezaujaly technologické vychytávky, nechte se při výběru dárků inspirovat Gatesovou zimní četbou.
  9. Google se spojuje s Citi, nabídne zákazníkům běžné účty (FintechCowboys.cz). Spotřebitelský účet od Googlu si údajně bude možné pořídit již v roce 2020. Mezi vychytávky účtu od společnosti, která vám pravděpodobně poskytuje mailovou schránku a na jejímž systému dost možná běží váš telefon, má patřit například přístup na mobilní bankovnictví skrze Google Pay.
  10. „Zoufalý pokus o záchranu.“ Řekové možná budou muset utratit třetinu platu bezhotovostně (iRozhlas.cz). Dalo by se to nazvat radikální verzí EET. Povinnost utrácet bezhotovostně chce řecká vláda zavést kvůli boji proti daňovým únikům, které jsou pro středomořský stát chronickým problémem.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investorka Zuzana

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými

Představení strategie: Akciové nebe

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených

Portu Podcast

Portu Rychlovka – Díl 26

Vítáme vás u druhé série pátečních rychlých přehledů Portu. Nyní si můžete nejaktuálnější novinky z trhů poslechnout i