Search
Close this search box.

FinTech review – EU zavádí limit 10 000 eur na platby v hotovosti a další FinTechy novinky

euro

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Evropská unie zavádí limit 10 000 eur na platby v hotovosti

Co se stalo:

Evropský parlament a členské státy EU se dohodly, že v rámci legislativy pro boj proti praní špinavých peněz (AML) omezí platby v hotovosti v rámci Evropské unie na maximálně 10 000 eur. Součástí nových pravidel je také to, že kryptoměnové burzy musí u uživatelů, kteří provádějí obchodní transakce v hodnotě alespoň 1 000 eur, provádět „hloubkovou kontrolu klienta“ – tedy ověřit jeho totožnost. Neprošel naopak ale limit 1 000 eur na platby kryptoměnami ze samostatně hostovaných kryptopeněženek.

Co to znamená:

Některé země, například Francie, již mají přísnější pravidla pro platby v hotovosti než nová evropská ustanovení. V jiných zemích, například v Rakousku a Německu, však byly platby v hotovosti dosud neomezené. V Česku je limit na platby v hovosti nastaven na 270 tisíc korun. Členské státy EU mohou podle nové legislativy stanovit nižší limity než 10 000 eur a zároveň musí zakázat anonymní platby v hotovosti vyšší než 3 000 eur.

Další FinTech zprávy

USA uvalily sankce na FinTechy spojené s Ruskem. Americká vláda uvalila sankce na 13 FinTech společností za to, že nabízejí služby založené na kryptoměnách ruským firmám. Firmy se tak snaží vyhnout ekonomickým omezením platným od vypuknutí války na Ukrajině. Mezi sankcionované firmy patří ruské společnosti B-Crypto, Masterchain a Laitkhaus, které spolupracují s ruskými bankami a vydávají, převádějí a vyměňují digitální aktiva.

Obři v oblasti kreditních karet omezí některé poplatky. Visa a Mastercard se po 20 letech sporů dohodli s americkými obchodníky na snížení a omezení mezibankovních poplatků u kreditních karet. Obchodníci by díky tomu mohli ušetřit až 30 miliard USD během příštích pěti letech. Na základě dohody budou moci obchodníci účtovat zákazníkům různé ceny podle toho, jakou kreditní kartou platí.

Revolut spouští vlastní eSIM s datovými balíčky. Fintechová aplikace bude konkurovat mobilním operátorům. Od 25. března 2024 spouští celosvětově služby mobilních datových tarifů (balíčků) ve formě předplacené eSIM fungující ve 160 zemích světa. Revolut díky svojí známosti z finančního světa může tyto služby představit skupině svých zákazníků. Těch má firma 40 milionů po celém světě, z toho 600 tisíc lidí služby využívá v České republice.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

savings kids

Investovat dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí

Kdy vlastně akcie posilují?

To, že pohyb cen akcií a jejich indexů není omezen pouze na běžné obchodní hodiny na burze, není