Search
Close this search box.

#6 – Stabilnější než akcie

portu-crypto-nl-17-tiny

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na novinky, které hýbaly světem kryptoměn v uplynulých týdnech.

V říjnu byl trh s kryptoměnami nebývale klidný, chybí zde silné impulsy, které by trh dokázaly rozpohybovat nahoru, či dolu. Tržní kapitalizace celého krypto trhu byla na hodnotě 950 miliard dolarů takřka neměnná až do minulého týdne, kdy se zase vyhoupla přes 1 bilion díky růstu Etherea (+16,5 %) a Bitcoinu (+5,5 %). Dominance Bitcoinu se celý měsíc držela na okolo 39 – 40 %.

Ethereum v zeleném. V posledním měsíci vyroslo Ethereum na ceně o 20 %. Řeč je však o úspěšném přechodu na Proof of stake (PoS), což je energeticky šetrnější ověřovací mechanismus. Proti dřívějšku, kdy síť využívala Proof of work, tak nově Ethereum spotřebuje o 99 % méně el. energie. Upgrade na PoS je dalším krokem k naplnění dlouhodobé vize o rychlejší, bezpečnější a výkonnostně méně náročné síti pro provoz decentralizovaných aplikací.

Bitcoin stabilnější než akcie. Letošní výkonnost krále kryptoměn je sice 3x horší než S&P 500, ztráty z prvního pololetí se však dramaticky neprohlubují. Dle dat společnosti Kaiko nyní vykazuje Bitcoin nižší volatilitu než dva hlavní americké akciové indexy. Snížila se také korelace s indexem NASDAQ až na 0,27, tedy na 9měsíční minimum. Dle analytiků se však jedná o chvilkový jev. Nižší růst sazeb Fedu, než se všeobecně předpokládá, totiž může vyvolat společný obrat nahoru.

O krok blíže k regulaci. Legislátoři v Bruselu schválili finální znění regulace MiCA (markets in crypto assets), s počátkem vymahatelnosti se počítá v průběhu roku 2024. MiCA si klade za cíl ochranu koncových uživatelů krypto služeb a nastavení jasných pravidel pro jejich poskytovatele. Regulaci MiCA a jejím dopadům byla věnována konference v Národní bance Slovenska, kde za Portu diskutoval Jakub Valníček spolu se zástupci dalších firem ze sektoru kryptoměn.

Token místo cihly. Díky blockchainu se začnou budovat nejen aplikace, ale celá města. Financování developerských mega projektů v Číně není levnou záležitostí. Jedním z nových zdrojů kapitálu ale už brzy mohou být tokenizované cenné papíry umožňující investování do nemovitostí. Hong Kong se chce stát významným centrem pro rozvoj digitálních aktiv a od března příštího roku umožní obchodování s kryptoměnami také pro malé investory. Dalším krokem pak mohou být první nabídky tokenizovaných nemovitostních cenných papírů.

To the Moon! Dogecoin, tedy kryptoměna, která vznikla jako vtip již v roce 2013, vystřelila na ceně až o 139 % poté, co Elon Musk dokončil převzetí společnosti Twitter. Musk je známým podporovatelem Dogecoinu a v kryptokomunitě se dlouho spekuluje o jeho možném zavedení jako platidla na tweetovací sociální síti. Analytici však varují před přehnaným optimismem, která pohání tuto spekulaci.

Co nového v Portu?

Na Pražském hradě se v těchto dnech odehrává již druhý ročník Non-Fungible Castle pořádané šlechtickou rodinou Lobkowiczů. Součástí akce je výstava světových umělců z NFT i tradičního světa, která je přístupná zdarma až do 13. 11. v Lobkowiczkém paláci. Během výstavy proběhne i aukce, kde Portu Gallery draží obraz Josefa Lady převedeného do NFT podoby. Kupce tokenu tak získá i vlastnická práva na Ladův obraz v reálném světě. Přihodíte pár etherů?

Vývoj kryptotrhu v průběhu října 2022


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní

Jízdy snů

Klasická auta jsou sice zejména v poslední době pro mnohé alternativní možností investování finančních prostředků, ovšem jejich primárním