Search
Close this search box.

FinTech Review – Avast jedná s Nortonem a Zomato míří na burzu

virtual credit cards

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Avast jedná o svém prodeji (irozhlas.cz). O českou nadnárodní antivirovou společnost Avast projevil zájem americký NortonLifeLock, rýsuje se tak transakce, která nemá pro českou firmu obdoby. Částka by se podle Wall Street Journal mohla vyšplhat až na osm miliard dolarů (přibližně 173 miliard korun). Pokud k prodeji skutečně dojde, jednalo by se o jednu z největších akvizic původem české firmy v historii. Produkty Avastu používá více než 435 milionů uživatelů po celém světě.
  2. Indické Zomato nabízí své akcie s nejvyšším IPO v historii země (e15.cz). Rozvážkový „jednorožec“ Zomato uvede poprvé za jeho existenci své akcie burzu s nejvyšší IPO v indické historii. Na úpisu chce vydělat nejméně 1,3 miliardy dolarů (28 miliard korun), cena jedné akcie se přitom pohybuje mezi 72-76 rupiemi. Startup vznikl v roce 2008, zajišťuje rozvoz jídla, které si zákazníci objednávají přes digitální aplikaci, působí v 525 městech. Za poslední rok zaznamenala kvůli pandemii propad tržeb o téměř 24 %.
  3. MALL Pay představuje nové skipovací karty (fintechcowboys.cz). Český fintech proslulý inovacemi MALL Pay přichází s novou virtuální platební kartou, která bude od příštího měsíce dostupná pro všechny ověřené uživatele, a to včetně bezplatných startovacích účtů. Virtuální karta nemá žádná omezení, lze s ní platit jak online, tak v kamenných obchodech a je ji možné spravovat přímo v mobilní aplikaci. Průměrná výše platby přes virtuální kartu je přitom 2400 korun.
  4. Salesforce výrazně rozšiřuje platformu Work.com (fintree.cz). Globální poskytovatel v oblasti služeb vztahů se zákazníky rozšiřuje svoji customer experience platformu Work.com o novinky postavené na již stávajících produktech. Mezi nové služby patří Wellbeing pro lepší pohodu zaměstnanců, Talent pro vzdělávání a profesní růst a Employee Service podporující zvyšování produktivity. Cílem je lepší a efektivnější správa procesů v kancelářích během pandemie i po ní.
  5. Revolut nabírá obří investici a významně zvyšuje svoji hodnotu (czechcrunch.cz). Britský fintech Revolut nabírá novou investici, po roční pouze do něj významní investoři posílají 800 milionů dolarů (přes 17 miliard korun). Hodnota londýnského startupu tak vzrostla z 5,5 miliardy dolarů na nynějších 33 miliard (přes 710 miliard korun) a stává se tak z něj nejhodnotnější britský startup. V Revolutu má aktuálně účet kolem 15 milionů zákazníků a 500 firem.
  6. Evropská centrální banka chystá digitální euro (aktualne.cz). Evropská centrální banka učinila několik dní zpět první zásadní krok ke spuštění digitálního eura. Bude mít pravděpodobně podobu digitální peněženky, kterou budou občané EU držet u ECB, nikoli u svých komerčních bank. Chce tak uspokojit rostoucí poptávku po elektronických platebních prostředcích a reagovat na boom kryptoměn. Cílem je zabránit tomu, aby digitální platby kontroloval soukromý sektor.
  7. Mezi mediálními vlastníky vede Google, koncentrace sílí (mediaguru.cz). Největšími mediálními společnostmi podle příjmů z reklamy byly podle studie GroupM v loňském roce Google následovaný Facebookem a Alibabou. NA TOP 25 největších mediálních vlastníků potom připadá téměř 67 % celkových inzertních příjmů mediálního odvětví. Koncentrace medií na reklamním trhu tak sílí, za posledních 5 let se téměř dvojnásobila.
  8. Česká Etnetera rozjíždí firmu na konzultace v digitalizaci (lupa.cz). Česká IT skupina Etnetera vstupuje s novým podnikem Etnetera Sense do samostatného konzultačního byznysu v digitalizaci. Doposud konzultace řešila samostatně v rámci jednotlivých společností. Specializovaná entita je primárně zaměřená na e-commerce a finančnictví, tedy oblasti, na které digitalizace výrazně dopadá. Spoléhají přitom na reálnou zkušenost s realizací projektů digitální transformace v českém prostředí.
  9. S&P Dow Jones spouští 5 dalších krypto indexů (kryptonovinky.com). Největší světový poskytovatel indexů, S&P Dow Jones Indices, spustil pět nových indexů kryptoměn, to je první významné rozšíření jeho nástrojů pro srovnání digitálních aktiv od vstupu na trh v květnu, celkově jich je osm. Od rozšíření si slibují potřebou transparentnost trhu a pracují na dalších indexech pro kryptotrh.
  10. Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy (penize.cz). Po koupi retailového parku v Nových Butovicích uzavřel realitní fond pojišťovny Generali  již druhou akvizici v tomto roce. Koupil rezidenční budovu v pražské ulici Ke Karlovu, která se nachází v dobře dostupné lokalitě mezi dvěma dopravními uzly. Společnost považuje rezidenční budovy za velmi stabilní prvek portfolia se zajímavým růstovým potenciálem. Detaily o kupní ceně nebyly zveřejněny.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny

Jste připraveni na krach trhu?

Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad

strategie rozvojové trhy

Strategie: Akcie rozvojových zemí

Investice do společností z rozvojových zemí přináší příležitost, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň zvýšit šanci na dosahování

Fintech review – Růst bitcoinu a Muskův dar

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Náladu kryptospekulantů drží nahoře čínský stranický