Search
Close this search box.

Jak šetřit peníze jako investor – ještě předtím, než začnete investovat

Možná se nepovažujete za „ten typ člověka, který investuje“, nebo možná nejste připraveni začít investovat právě teď. Tak či tak, byste si měli přečíst následující článek.

Sledování zůstatku na vašem spořicím účtu, který stoupá výš a výš, je nepopiratelně hluboce uspokojivý pocit, ale rozhodně existuje něco jako „mít příliš mnoho hotovosti“. Střádání peněz na vašem účtu může vyvolávat výše zmíněný pocit, není to však ta úplně nejvýhodnější strategie z dlouhodobého hlediska. Vaše peníze by se vám měly zhodnocovat a ne se jen kupit na účtu, ať už si budujete „nouzový fond“, šetříte na nákup auta, na svatbu nebo se chystáte začít investovat.
Pravděpodobně už víte, že obecně je investování rozhodující součástí každého finančního plánu, bez ohledu na to, jaký je váš aktuální majetek. (Investování není rozhodně pouze pro bohaté!) Možná máte pocit, že nejste „ten typ člověka, který investuje“ – možná máte stále nějaký dluh, pracujete na svých krátkodobých finančních cílech nebo se vzpamatováváte z posledních daní. Naprosto vám rozumíme.

Máme pro vás klíč k úspěchu: Zkuste přemýšlet o své současné finanční situaci jako o jednom okamžiku delšího finančního vývoje, na rozdíl od fixního stavu, ve kterém zůstanete neomezeně dlouho. To, co se děje v našich životech právě teď, může snadno ovlivnit, jak k různým věcem přistupujeme. Náš život se ale může změnit velmi snadno každým dnem. Proto bychom měli přemýšlet o tom, jak by náš finanční vývoj mohl vypadat v průběhu času na základě změny určitých okolností, jako jsou například kariérní postup, splacení dluhu nebo jeden či více vedlejších příjmů, se kterými můžeme dále nakládat.
Když řekneme „měli byste přemýšlet o investování“, nemyslíme tím, že byste měli vzít každou korunu na svém bankovním účtu, která nebude směřovat k zaplacení nájemného, účtům a dalším běžným výdajům, a zítra to vše převést do diverzifikovaného portfolia. Máme na mysli, že byste měli přemýšlet o celé své dlouhodobé finanční strategii a zařadit investování nad rámec své každodenní taktiky, i když máte pocit, že zrovna teď není investování vaší prioritou. Co tím tedy máme na mysli? Kolik peněz byste tedy měli investovat? Zjednodušeně řečeno, na vašem běžném účtu by nemělo být více, než kolik potřebujete na pokrytí měsíčních výdajů. I když stále pracujete na budování a udržování likvidity, kterou potřebujete právě teď, zde je návod, co můžete (a měli byste) udělat jako investoři.

Jedno po druhém: „Rezervní polštář“ (nouzové úspory)

Určitě to již víte, ale opakování je matka moudrosti: Sestavte si rezervní fond dříve, než uděláte cokoli jiného. Život je dostatečně stresující – není nic více uklidňujícího než pocit, že máte dostatek peněz pro každý případ. Inteligentní investiční strategie zahrnuje „rezervní polštář“ snadno dostupných finančních prostředků. Nejdůležitější je definovat, jak by takový rezervní fond měl vypadat právě pro vás. Klíčové je snažit se mít vždy dostatek peněz na pokrytí životních nákladů po dobu tří až šesti měsíců, zejména pokud jste na volné noze nebo máte nestabilní příjmy. Tato hotovostní rezerva vám poskytne klidné spaní i v případě, že dojde k neočekávaným výdajům (bohužel nemůžete vždy naplánovat náklady na zdravotní péči, poničenou střechu nebo potíže s autem), a nebo v případě, že na další výplatu čekáte i několik měsíců.

Jak se vypořádat s dluhy

Řekněme tedy, že máte rezervní polštář. Jaký je další krok, který je třeba podniknout jako investor zaměřený na investice?
Napadne-li vás snížit nebo úplně splatit dluhy, jste na dobré cestě. Někdy je to dobrý způsob, ale ne vždy. Při rozhodování velmi záleží na úrokových sazbách spojených s vašimi dluhy. Investovat větší hotovost namísto toho, abyste přepláceli půjčky s nižšími úroky, by v dlouhodobém horizontu mohla být skutečně výhodnější strategie.
Naše pravidlo zní vyplatit dluhy s vysokým úrokem, který je vyšší než pravděpodobné zisky z investice. Kreditní karty mají vyšší úrokové sazby, zatímco některé studentské půjčky budou mít nižší úrokové sazby, než je pravděpodobná návratnost investice. Jednejte na základě svých konkrétních dluhů. Nyní vybaveni rezervním polštářem a plánem na řešení jakéhokoli dluhu, který máte, se podívejme na to, kam vložit peníze.

Co dělat s krátkodobými úsporami

Každý potřebuje likvidní aktiva, tj. hotovost nebo aktiva, která lze rychle převést na hotovost. Tato aktiva mají své místo na vašem běžném účtu. Svůj běžný účet považujte za vlak, který vezme vaši hotovost z bodu A do bodu B, a tím to končí. Je to místo, kam přijde vaše výplata a kde si vyberete peníze či zaplatíte kartou nájemné, účty, půjčky a všechny své další předvídatelné, opakující se výdaje, a kde možná máte i malou částku navíc v případě, že jeden z těchto očekávaných nákladů je o něco vyšší než obvykle. To je vše. To je to, k čemu je váš běžný účet určen. Jakmile však překročíte částku, kterou potřebujete pro běžné výdaje, hotovost, která zůstane na vašem běžném účtu, bude pouze ležet ladem. Všechny peníze, které tento měsíc nepotřebujete, ale očekáváte, že je budete potřebovat v příštích několika měsících, je dobré mít mimo svůj běžný účet. V takovém případě může postačit i běžný spořicí účet.

Co dělat s dlouhodobými úsporami

Takže kde je hranice mezi hotovostí, kterou potřebujete právě teď, a hotovostí, kterou byste měli investovat? Je to jednoduché: měly by být investovány úspory, které nebudete potřebovat v příštích třech až pěti letech. Zda je vaše hranice blíže k třem, nebo pěti letům, je věcí vaší tolerance vůči osobním rizikům. Máte trochu strach z toho, že budete mít mnohem těžší přístup ke svým penězům? Načrtněte si svůj řádek „ušetřit vs. investovat“ o něco delší, blíže k pěti letům. Cítíte se velmi sebejistí a neznepokojuje vás tolik ztráta potenciálních zisků? Načrtněte řádek za tři roky a investujte vše, co v tomto časovém okně neplánujete investovat. Navíc, pokud budete investovat s Portu, nemáte peníze zamčené a můžete je velmi flexibilně ze své investice vybrat. Ačkoli se to obecně moc nedoporučuje, mohou v životě nastat situace, kdy není jiná možnost.

Jakmile máte své finance pevně v rukou a jste připraveni investovat, ať už s cílem na odchod do důchodu, vzdělání svých dětí, nebo koupi nemovitosti – diverzifikované portfolio nízkorozpočtových indexových fondů Portu je připraveno. Nemusíte se o nic starat. Stačí si založit účet, nastavit pravidelné platby, které chcete investovat, a můžete sledovat, jak investování funguje.

Nejde jen o to, abyste každou korunu rozdělili přesně tak, aby vám přinesla co největší zisk. Důležité je dávat peníze na optimální místa (účty) v optimálním čase. Ať už to znamená, že aktivně investujete, nebo stále budujete svůj finanční základ, který vaše investice odstartuje v budoucnu, toto je cesta k úspěchu!

——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme