Search
Close this search box.

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost, že se stane nějaká nepříjemná událost. Také by se riziko dalo definovat jako vystavení se nebezpečí. Pochopení rizika v kontextu investování je základním stavebním kamenem pro úspěšné dlouhodobé investování.

Co je riziko?

Riziko popisuje nejistotu zisku z investice. Je to vyjádření pravděpodobnosti ztráty či zhodnocení zainvestovaných prostředků. Různé investice budou více či méně riskantní. Akcie jsou obecně považovány za více riskantní než dluhopisy. Více rizikové investice budou mít pravděpodobně dlouhodobě vyšší výnosy, ale cestou mohou trochu více kolísat než investice méně rizikové, které budou naopak kolísat méně.

Obecně řečeno, investice s větší mírou rizika mají většinou větší zisky. Takže investoři, kteří chtějí své investice více zhodnotit a jsou připraveni, že hodnota jejich investice se může propadnou, si budou vybírat rizikovější investice.

Na druhou stranu se nedá najít žádná třída aktiv nebo instrument, který by měl nulové riziko. V Portu věříme, že správně diverzifikované portfolio se správným poměrem akcií, dluhopisů, a hotovosti v rozmezí vaší tolerance rizika je nejlepší cesta, jak udržet a rozmnožovat Váš majetek.

Jaký máte k riziku vztah?

Nikdo nemá rád riziko, ale někteří jsou lépe schopni ho tolerovat. Vědět, jaký je Váš postoj k riziku, je základním krokem k doporučení správné investiční strategie. Pokud zvolíte rizikovější portfolio, může jeho hodnota klesat a je potřeba nepanikařit a držet se strategie (tento scénář zajisté někdy nastane). Na druhou stranu, pokud bude Vaše portfolio moc konzervativní, kolísání nebude tak významné, ale hrozí riziko že budete zklamáni nedostatečnými zisky.

V Portu Vám pomůže k posouzení Vašeho rizikového apetitu náš investiční dotazník, který na základě deseti otázek posoudí, jaký je Váš postoj k riziku a jaké by se tedy pro Vás hodila investiční strategie a portfolio.

Kolik rizika si můžete dovolit?

Hlavní otázkou zde je, do jaké míry by vás ohrozil propad v hodnotě portfolia. Popřemýšlejte, jak by ztráta hodnoty ovlivnila kvalitu vašeho života a vaše plány.

Pokud investované prostředky nutně nepotřebujete, máte možnost počkat, až se investice zotaví z potenciálního propadu. Doba zotavení se může lišit od pár měsíců po pár let, a bude také záležet, jak a kde jsou prostředky zainvestovány. Delší časová osa investování je dobrým způsobem, jak snížit riziko, ale vyžaduje finanční a psychickou odolnost a disciplínu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

brexit

Půl roku do Brexitu. Co bude dál?

Rok 2016 byl průlomovým nejen pro Velkou Británii, ale i celou Evropskou unii. Spojené království si, poněkud překvapivě,