#111 – Recept na zbohatnutí

Nová dekáda, stejné problémy. Čínská ekonomika ztrácí dech a roste pomaleji a pomaleji. Centrální banka People’s Bank of China proto ve středu rozhodla o monetárním stimulu v podobě snížení objemu peněz, který komerční banky musí držet v rezervách. To by mělo vést k růstu měnové nabídky a vytvářet tak tlak na snižování úrokových sazeb. Peníze se v takové chvíli stávají levnější a častější úvěry působí pozitivně na ekonomický růst. K podobnému opatření se přitom Čína uchýlila již v polovině minulého roku.

Částečným vysvobozením by mohla být první část obchodní dohody mezi USA a Čínou. Ještě před koncem roku se nechal americký prezident Donald Trump slyšet, že dohodu podepíše 15. ledna 2020 v Bílém domě. Zatím ovšem není jasné, co přesně je součástí téměř 90stránkové dohody a zda Donald Trump před podpisem opět nezmění kurz.



Dobré zprávy z investiční banky Goldman Sachs. Výhled na letošní rok je poměrně optimistický a globální růst HDP by měl opět zrychlovat. Zklidňující se obchodní spory, včetně toho největšího mezi USA a Čínou, by měly přispět k restartu poněkud unavených světových ekonomik. Zatímco v roce 2019 rostlo světové HDP o 3,1 %, v roce 2020 má růst o 3,4 % a v roce 2021 už o 3,6 %. Zároveň podle ekonomů z Goldman Sachs klesá i pravděpodobnost toho, že se v nejbližší době dočkáme recese.

Falešné pasy, soukromé letouny, finanční delikty a úprk v bedně od hudebního nástroje do země sužované masovými protesty a hospodářskou krizí. Řeč není o nejnovějším thrilleru přicházejícím do kin, nýbrž o uplynulém týdnu ze života Carlose Ghosna, který ještě před několika lety šéfoval společnosti Nissan. Z Japonska, ve kterém čelí obvinění z finančních deliktů, uprchl do Libanonu. Z toho pocházejí jeho rodiče a zároveň se zde těší mimořádné oblibě. Jeho obličej je v Libanonu možné nalézt na plakátech či poštovních známkách. Spíše než obdiv ho ale může těšit to, že Libanon nemá s Japonskem podepsanou smlouvu o vydávání svých občanů, mezi které Carlos Ghosn patří.

Tržní hodnota dvou největších firem na americké burze (Apple a Microsoft) přesáhla v součtu 2,5 bilionu dolarů. Jen pro představu – to je více než je celková tržní kapitalizace všech společností na německé burze. Mezi největší hráče zde patří např. SAP (s tržní kapitalizací okolo 150 miliard USD), Siemens (100 mld. USD), Allianz (90 mld. USD), Volkswagen (87 mld. USD), Adidas (58 mld. USD) nebo BMW (47 mld. USD).



Jmění 500 nejbohatších lidí světa vyrostlo minulý rok odhadem o 25 %. Popravdě to není žádné velké překvapení, vzhledem k tomu, že většinu jejich majetku tvoří akcie, u kterých můžeme za minulý rok pozorovat obdobný růst. O něco zajímavější je srovnání, komu se v uplynulém roce dařilo nejvíce:

– V TOP trojce narazíme hned na dvě ženy. O 37,5 miliard dolarů (850 mld. Kč) zbohatla MacKenzie Bezos a to díky rozvodu s nejbohatším mužem planety. Ten se kvůli svému románku vzdal 25 % jmění.
Ze žen ji překonala jen Julia Flesher Koch, která po smrti svého manžela zdědila majetek v hodnotě 62 miliard dolarů (1,4 bil. Kč). Padesátišestiletá vdova byla ženou amerického energetického magnáta Davida Kocha od roku 1996. Aktuálně patří do desítky nejbohatších lidí světa.

Nejméně 18 světových centrálních bank pracuje na vývoji vlastní digitální měny. Kryptoměny, jejichž základní myšlenkou byly transakce bez prostředníka (včetně bank) totiž nabízejí jedno velké lákadlo. A ne, tentokrát nemáme na mysli to, že všechno co je krypto a blockchain je automaticky cool a nikomu nezáleží na tom, zda v daném případě využití dává alespoň trochu smysl. Tím lákadlem je možnost eliminace hotovosti, což by centrálním bankám otevřelo dveře k dalším monetárním nástrojům, včetně záporných sazeb na běžných účtech. Prostřednictvím těch by bylo možné občany motivovat k utrácení bez obavy z toho, že budou pod polštář hromadit hotovost.

Neuplynul ještě ani rok od chvíle, kdy čínští dělníci poprvé kopli do země a z šanghajské továrny společnosti Tesla vyjíždějí první vozy. Blesková akce s Gigafactory 3 dokazuje, že expandovat lze rychle, a to navzdory sporům, které Čína se Spojenými státy má. Doufejme, že podobně rychle půjde i plánovaná výstavba německé Gigafactory poblíž Berlína. Ta by podle původních plánů měla započít začátkem tohoto roku.

Airbus naplnil očekávání a po 8 letech překonal konkurenční Boeing. Podle předběžných údajů dodal evropský výrobce 863 letadel. Jeho americký konkurent finální data zatím nezveřejnil, avšak za prvních 11 měsíců šlo o pouhých 345 strojů. V minulém roce se jednalo takřka o remízu, kdy finální skóre vyznělo ve prospěch Boeingu 806:800. Za pokles můžou především potíže s modelem 737 Max.

Připomínáme, že ještě do sobotního poledne můžete na naší Facebookové stránce soutěžit o 3 lístky na Investiční fórum na téma: Jak úspěšně investovat v roce 2020? Kromě šéfa Portu, Radima Krejčího, vystoupí na fóru také Aleš Michl, Jan Hájek nebo portfolio manažer fondu Franklin Innovation George Russell.



Mimochodem, víte čeho za rok 2019 investoři litují nejvíce? Na základě amerického průzkumu z konce roku toho, že neinvestovali více peněz. Řada z nich zároveň přiznává, že z obavy z recese vybrali své investice a neinvestovali vůbec. Pokud ještě dáváte dohromady novoroční předsevzetí, nezapomeňte na své úspory a finance celkově. O jaké předsevzetí půjde necháme na vás.

Hezký víkend!


Jaké články vás v minulém roce zaujali nejvíce? Podívejte se s námi na 3 nejčtenější příspěvky na blogu za rok 2019:

Jak nejchytřeji investovat prvních 20 tisíc korun

Nejčtenějším článkem uplynulého roku se stal příspěvek určený spíše pro začínající investory, kteří hledají způsob, jak investovat své první peníze.


Portu – vše co potřebujete vědět o daních

Průvodce daňovým přiznáním zaujal především ty, kteří s Portu již investují. Věříme, že vám přijde vhod i letos, a to jak těm, kteří daňoví přiznání dělají co nejdříve, tak i těm, kteří ho nechávají na poslední chvíli.


Kolik peněz potřebujete na bezstarostný důchod? A jak dlouho vám vydrží?

Kolik peněz potřebuje 44letý Radim na bezstarostný důchod a jakými pravidly se musí řídit? A hlavně, co potřebujete udělat vy, abyste se o svoji budoucnost nemuseli bát?


Vývoj vybraných instrumentů (27.12.- 3.1.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 237,7
-0,07%
YTD: +0,2%
Euro Stoxx 50
3 770,0
-0,32%
YTD: +0,6%
Nikkei 225
23 656,6
-0,76%
YTD: +0,0%
Ropa
63,2
+2,46%
YTD: +3,6%
EUR/CZK
25,360
-0,59%
YTD: -0,2%
Dow Jones
28 681,1
+0,12%
YTD: +0,5%
Pražská burza
1 121,3
+0,18%
YTD: +0,5%
Bitcoin
7 272,9
+0,52%
YTD: +1,4%
Zlato
1 548,1
+2,33%
YTD: +1,98%
USD/CZK
22,753
-0,52%
YTD: +0,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Povánoční slevy a dárky od Gatese

Okamžité platby už přijímá i Fio banka. Bitcoinoví spekulanti se upínají k půlení, dochází k němu jednou za čtyři roky. Bill Gates se opět proměnil v Tajného Santu. Češi mají další důvod pro novoroční předsevzetí. Jaký?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nová doba, staré pravdy

Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním

Top 3 podle Ladislava Chvátala

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve