Search
Close this search box.

#112 – Válka a klauni z Boeingu

Válku uklidnili na Twitteru. Rostoucí napětí na Blízkém východě nakonec zklidnila rychlá úterní výměna tweetů mezi Trumpem a íránským ministrem zahraničí Zarifem. Během pouhých 12 minut se vzájemně ujistili, že střet nebudou dále eskalovat. Tedy zatím.
Ve středu pak Trump v projevu zmínil, že to vypadá, že se Írán uklidňuje. Dodal, že za jeho působení nedopustí, aby měl jaderné zbraně a okamžitě na něj uvalil ekonomické sankce.

Írán na Trumpa reagoval vypálením raket na americké základny v Iráku. Ty však nezpůsobily žádnou škodu na životech a dokonce se spekuluje, zda to nebyl záměr.
Krátce poté však došlo v Teheránu ke zřícení dopravního letadla, což si vyžádalo 176 civilních obětí. Západ spekuluje, že letadlo omylem sestřelili Íránci. Ti odpovědnost zatím sice popírají, ale celkově to vypadá, že incident povede spíše k deeskalaci konfliktu v neprospěch Íránu.

Vnímají to tak i akciové trhy, které po mírném zakolísání dosáhly opět nových rekordů. Na historických maximech jsou všechny velké americké indexy. Dow Jones Industrial Average poprvé v historii překonal hranici 29 000 bodů.

Jak to bude pokračovat? Nejvíce analytiků z Wall Street očekává, že index S&P 500 zakončí letošní rok okolo hodnoty 3400 bodů. To by odpovídalo růstu okolo 4 %.

Pravděpodobnost krize v roce 2020 je pak pod 20 %, uvádí dle nového modelu Goldman Sachs.

Tvrdě z Libanonu. Po svém úprku z Japonska poprvé veřejně promluvil Carlos Ghosn a velmi emotivně zkritizoval japonskou justici za nehumánní zacházení i křivé obvinění. Prý nikdy neměl být zadržen a před soud se postaví, jen pokud bude férový.

Ani Ford, ani General Motors… nejhodnotnější americkou automobilkou historie je Tesla. Její tržní kapitalizace přesáhla 85 miliard dolarů, což je více než hodnota Fordu v roce 1999, kdy byl na svém vrcholu. Důvodem růstu je především plnění cílů produkce – za loňský rok vyrobila Tesla 360 tisíc elektromobilů.

V automobilovém průmyslu je tak Tesla nyní černou ovcí. Ostatní automobilky zpomalují růst a například v Německu se loni vyrobilo nejméně aut za posledních 23 let. Po vozech klesá poptávka a odvětví stojí před mnoha výzvami.

Muskův taneček. Oslavu úspěchu Tesly po oficiálním otevření nové továrny v Číně pojal Elon netradičně – na pódiu předváděl bizarní taneční kreace. Pokud se chcete naladit na páteční večer, doporučujeme pustit si tohle video.

Boj proti „deepfake“. Facebook před prezidentskými volbami zakázal nahrávání videí, která jsou zmanipulovaná umělou inteligencí za účelem klamání veřejnosti či dezinterpretací. Dlouhodobě také bojuje proti falešným účtům a maže pochybný obsah. Parodující videa a satiru Facebook ale naštěstí zakazovat nebude.

„Tohle letadlo je navrženo klauny, které kontrolují opice“ prohlásil jeden zaměstnanec Boeingu.
Boeing manipulátor. Uniklé interní dokumenty letecké společnosti odhalily, jak se její zaměstnanci doslova vysmívali bezpečnosti letadla 737 Max a manipuloval regulátora, aby snížil bezpečnostní a tréninkové požadavky. Cena akcií se však vůči skandálům zdá být imunní.

V ČR začala mírně růst nezaměstnanost, podle ČSÚ je nyní na úrovni 2,2 % (úřad práce pak uvádí 2,9 %). Mírný nárůst je způsoben propouštěním průmyslových podniků kvůli klesajícím zakázkám.

Daří se však české koruně. Ta od září 2019 posiluje a v tomto týdnu prolomila hranici 25,30 za euro. Posilující koruna může negativně ovlivnit výnosy zahraničních investic. Ne však ty investorů na Portu – jejich portfolia jsou proti kurzovému riziku zajištěna.

Hezký víkend!


Češi přichází ve fondech o miliony zisků ročně

Podílové fondy si účtují zpravidla vysoké poplatky a dlouhodobě vydělávají méně než celý akciový trh. Tak proč neplatit méně a vydělávat více?


Konference – Jak úspěšně investovat v roce 2020?

V úterý proběhlo v Praze Investiční fórum na téma „Jak úspěšně investovat v roce 2020?“. Mezi řečníky byl i Martin Luňáček z Portu.


Vývoj vybraných instrumentů (3.1.- 10.1.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 276,7
+1,29%
YTD: +1,4%
Euro Stoxx 50
3 801,2
+0,74%
YTD: +1,4%
Nikkei 225
23 850,6
+0,82%
YTD: +0,8%
Ropa
59,2
-6,12%
YTD: -3,1%
EUR/CZK
25,265
-0,37%
YTD: -0,6%
Dow Jones
28 987,6
+1,23%
YTD: +1,6%
Pražská burza
1 134,5
+1,17%
YTD: +1,7%
Bitcoin
8 031,2
+10,31%
YTD: +12,0%
Zlato
1 555,1
+0,17%
YTD: +2,1%
USD/CZK
22,78
+0,12%
YTD: +0,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Kreditka s displejem a AI na rakovinu prsu

Umělá inteligence od Googlu našla nádor v prsu s větší přesností než lékaři, Apple Pay u Českých drah, platební karty s dynamickým CVC kódem, dotace na elektromobily i v Česku…


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme