Search
Close this search box.

#119 – Koronavirus drtí trhy

Na trzích aktuálně panuje panika. Nelze zatím odhadnout, kdy se situace kolem koronaviru uklidní, ani jaké budou dopady tohoto viru na hospodářské výsledky firem za první a druhé čtvrtletí letošního roku. Zajímavé je, že zasaženy jsou všechny trhy bez ohledu na sektor či geografickou oblast. Překvapivě spolu s akciemi klesá tento týden i cena zlata – ani to tedy investory moc neochrání. Klesají i komodity jako je ropa a kryptoměny.

Dobu, za jakou můžeme očekávat regeneraci trhů, nelze nyní dobře předvídat. Mluví se však o alespoň 2-4 měsících. Čeká se na jakoukoliv pozitivní zprávu, která by trend samozřejmě ihned obrátila. V americkém státě Nebraska začaly klinické testy léku remdesivir, který by mohl pomoci lidem nakaženým novým typem koronaviru. Na jeho vývoji se podílí také český biochemik Tomáč Cihlář. Remdesivir se testuje i na pacientech přímo v čínském Wu-chanu. 

Jak vypadá taková typická akciová korekce v USA zobrazuje následující obrázek. Od druhé světové války je současná korekce (teprve) sedmadvacátá. V průměru během těchto poklesů o 10-20 % a více americké akcie odepisují 13,7 % a návrat na předchozí maxima jim trvá okolo čtyř měsíců.

Čas vložit na Portu více?
Co se týče Portu, tak jednu korekci jsme už zažili – trvala od začátku října 2018 až do Vánoc 2018. Tehdy Portu portfolia propadla až o 15 % a návrat na původní hodnoty trval přesně 4 měsíce. Poté, až do konce letošního ledna, jsme zaznamenali další výnos cca 14 %. Samozřejmě ten, kdo začal v době poklesu investovat, je na tom vždy nejlépe. Nejhůře naopak ten, který při poklesu vybíral…

Proto se domníváme, že aktuální situace může být pro dlouhodobého investora příležitostí pro vstup na trh. Zatímco během posledních několika let byly trhy více méně stále blízko svých historických maxim a investoři tak své investice nakupovali za vysoké ceny, aktuální situace riziko špatného načasování investice („na vrcholu“) zmenšuje. Stejně tak je možná dobrý nápad v současné době zkusit alternativní investice na Portu Gallery. Sice ani toto nebude běh na krátkou trať, ale domníváme se, že unikátní sběratelské předměty mohou svou hodnotu uchovat či zvýšit, což se právě v turbulentních dobách hodí nejvíce.

Do Portu Gallery jsme v minulém týdnu pořídili dva nové zástupce klasických vozů – rychlé Porsche 911 a překrásnou Alfu 1900. Již brzy do nich budete moci investovat na naší platformě. Krom vozů ještě v tomto pololetí obohatíme nabídku o známky a hodinky. Takže vaše alternativní investice může být diverizikovaná mezi čím dál větší množství předmětů.

Jste napnutí, jak vozy vypadají? Zatím pro vás máme malou ochutnávku zde:

Pobrexitové vyjednávání pokračuje. V pondělí se opět v Bruselu sejdou zástupci EU a Velké Británie aby vyjednávali obchodní smlouvy. Až do ledna roku 2021 trvají dohody udržující současné ekonomické status quo – pak ale dohody končí a pokud se strany nedohodnou, začnou platit vzájemná cla a kvóty na zboží putující mezi ostrovní a kontinentální Evropou, jako by země spolu nikdy nespolupracovaly. Jestli bude probíhat vyjednávání tak hladce jako celý Brexit, máme se na co těšit.

Revolut – poskytující populární mobilní bankovní aplikaci – získal investici v hodnotě 500 milionů dolarů. Stal se tak se svou valuací 5,5 miliardy dolarů nejhodnotnějším fintech startupem v Evropě, po boku švédské platebně-úvěrové společnosti Klarna, kterou zas loni finančně podpořil raper Snoop Dogg. Revolut využívá již více než 10 milionů lidí po celé Evropě. Investici hodlá použít na vylepšování mobilní aplikace, aby prý byla ještě užitečnější.

Hezký víkend!


Proč investovat i v dobách kolísavých trhů

Říkáte si, jestli je teď vhodná doba na investování, zda třeba není lepší investovat, jen když trhy rostou? Zní to možná jako správná úvaha, ale ukažme si, že ne ideální.


Proč je naše Ferrari 250 GT podhodnocené a kde ho můžete vidět?

„Ferrari 250 GT je vždycky zajímavé – pokud má originální motor a převodovku.“ Připomeňme si, proč si naše Ferrari zaslouží vaší pozornost.


10 tržních jistot nejvíce poplatných dnešní situaci

Nikdo neví, co se na trzích přesně bude dít, a je přitom jedno, zda se nad tím zamýšlí na začátku roku ve snaze upravit investiční strategii, nebo kdykoli jindy.


Vývoj vybraných instrumentů (21.2.- 28.2.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 881,5
-13,7%
YTD: -10,8%
Euro Stoxx 50
3 306,1
-13,0%
YTD: -11,8%
Nikkei 225
21 142,96
-9,6%
YTD: -10,6%
Ropa
44,7
-16,1%
YTD: -26,7%
EUR/CZK
25,390
+1,32%
YTD: -0,1%
Dow Jones
24 857,75
-14,3%
YTD: -12,9%
Pražská burza
978,62
-10,2%
YTD: -12,3%
Bitcoin
8 656,87
-10,5%
YTD: +20,7%
Zlato
1 611,8
-2,2%
YTD: +5,8%
USD/CZK
23,120
-0,4%
YTD: +2,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Budoucnost Revolutu a koronavirus v pivě

Revolut se nadechuje k dalšímu růstu. Pozor na obchodování „zdarma“. Lidé vykupují Rohlík i Košík. Pivo Corona samozřejmě nemá nic s koronavirem.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services.

Top 3 podle Ladislava Chvátala

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn