Máme za sebou další turbulentní týden, který většina trhů zakončuje v mínusu. Týdenní ztráty jsou srovnatelné s minulým týdnem a volatilita na trhu je stále obrovská. Evropský index Euro Stoxx 50 oslabil jen o 1 %. Naproti tomu americký index S&P 500 ztrácí oproti uzavírací ceně z minulého pátku asi 10 %.
Index volatility na americkém trhu VIX, často také označovaný jako index strachu, je na historických maximech. Vyšší byl jen v pátek 24. října 2008. Od jeho zavedení (v roce 1990) překonal hodnotu 80 bodů pouze devětkrát. Z toho pětkrát v roce 2008 a čtyřikrát v uplynulém týdnu. Zdá se, že dnes na sérii snad nenavážeme. Hodnota indexu VIX se aktuálně pohybuje okolo 60 bodů.
Hned v neděli oznámila americká centrální banka řadu opatření, se kterými se chystá vyrazit na boj proti ekonomickým dopadům koronaviru. Za zmínku stojí snížení základní sazby na nulu a 700miliardová (17,6 bil. Kč) injekce pro ekonomiku v podobě nové vlny kvantitativního uvolňování (nekonvenční nástroj měnové politiky v podobě nakupování finančních aktiv ve snaze stimulovat ekonomiku).
V pondělí se ukázalo, co si trh o nových opatřeních Fedu myslí. Index S&P 500 zamířil prudce dolů a potřetí během března došlo k pozastavení obchodování na amerických burzách. Během jediného dne odepsal index sledující 500 největších amerických firem 12 % své hodnoty. Horší jednodenní propad zaznamenal v historii jen dvakrát – v roce 1929 a 1987.
Bojovat s krizí se ovšem nesnaží jen centrální banky. Jednotlivé státy se přetahují o to, která vláda podpoří své obyvatele víc a miliardy jen lítají. Jeden z nejambicióznějších plánů se chystá ve Spojených státech. Součástí balíčku za bilion dolarů má být i přímá pomoc domácnostem. Ta by podle návrhu mohla vypadat tak, že každý dospělý Američan (platící daně), který vydělává méně než 99 tisíc dolarů ročně, dostane od vlády jednorázovou finanční pomoc ve výši 1200 dolarů. Za každé neplnoleté dítě dostane 500 dolarů navíc. Pojem „Helicopter money“ od ekonoma Miltona Friedmana tak opět získává na aktualitě.
Stejně jako sliby politiků přibývají i černé scénáře. Americký ministr financí například varuje, že nezaměstnanost způsobená zpomalením ekonomiky by mohla ve Spojených státech vyšplhat až na 20 %. Někteří jdou ještě dál a předvídají, že by úroveň nezaměstnanosti mohla trumfnout pomyslný rekord z dob Velké hospodářské krize. Tehdy se bez práce ocitlo 25 % Američanů.
O moc veselejší nejsou ani předpovědi ohledně HDP. Americká ekonomika by podle aktuálních odhadů mohla ve 2. čtvrtletí poklesnout i o 4 %. Do konce roku se ovšem (zatím) počítá s oživením, díky kterému by rok 2020 pro USA mohl být růstový.
Větší obavy panují kolem evropských ekonomik, které jsou centrem nákazy. Například podle Deutsche Bank by ekonomika Německa mohla v roce 2020 klesnout o 4-5 %. Recesi se s největší pravděpodobností nevyhne ani Česká republika. Spíše, než jestli české HDP v roce 2020 bude klesat, je na čase řešit, o kolik to bude.
Na situaci již v tomto týdnu reagovala Česká národní banka. Ta v pondělí snížila sazby o 0,5 procentního bodu. Aktuální základní úroková sazba je tak na úrovni 1,75 %. Narozdíl od většiny centrálních bank má ČNB ještě prostor kam snižovat.
Česká koruna i nadále oslabuje. Za jednou euro zaplatíte 27,2 Kč, za dolar 25,4 Kč. Pro běžné občany je to obecně špatná zpráva – zboží z dovozu se zdražuje a více zaplatíme i v zahraničí (ačkoliv to nyní není tak úplně na pořadu dne). Pomoci by to naopak mohlo exportérům, kteří aktuálně zažívají těžké časy. Ačkoliv ČNB má v zásobě obrovské devizové rezervy a mohla by tak zasáhnout ve prospěch domácí měny, bude s největší pravděpodobností vyčkávat. Impulsem by mohlo být to, pokud by cena za euro přesáhla hranici 28 Kč.
Jen během jediného dne vystřelily akcie Uberu o více než 35 % vzhůru. Dnes navazují dalším 12% růstem. Jak to? Ředitel firmy sice přiznal, že počet zákazníků klesl kvůli omezením o více než polovinu, přidal ale i dvě dobré zprávy. Výrazně stoupl počet lidí využívajících službu Uber Eats. To ovšem není tak důležité jako to, že Uber má podle něj dostatek finančních rezerv na to, abych firma koronavirovou krizi překonala.
Může se zdát, že investorům stačí ke štěstí málo. Pravdou ovšem je, že většina firem zanevřela na klasické poučky vztahující se nejen na jednotlivce. V řadě článků na našem blogu se dočtete, že je dobré si vytvořit záložní účet s několikanásobkem měsíčního platu pro neočekávatelné situace. Americké aerolinky mezitím od roku 2010 do roku 2019 utratily 96 % svých volných financí za nákup vlastních akcií. Nyní žádají americkou vládu o záchranu. Nejsou přitom ani zdaleka samy. Přestože chápeme, že situace je pro řadu firem složitá, je možné že ekonomika potřebuje očistit od firem, které přežívají jen díky dlouhodobému růstu a uvolněné měnové politice centrálních bank.
Hezký víkend!
Koronavirus jako příležitost pro dlouhodobé investory
Jak na aktuální situaci s koronavirem nahlíží Steven Mnuchin, americký ministr financí? Doporučuje nakupovat akcie? A jaké ponaučení mít na myslI?
Proč a kdy burzy pozastavují obchodování?
Turbulentní situace na trzích nám kromě mnohého připomněla i mechanismus, s jehož využitím jsme se na americké půdě mohli setkat naposledy v roce 2008. V posledních týdnech byl využit hned třikrát.
Vývoj vybraných instrumentů (13.3.- 20.3.2020)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 446,8 -9,7% YTD: -24,3% |
Euro Stoxx 50 2 563,7 -0,9% YTD: -31,6% |
Nikkei 225 16 552,8 -5,0% YTD: -30,0% |
Ropa 24,3 -23,5% YTD: -60,2% |
EUR/CZK 27,190 +4,4% YTD: +7,0% |
Dow Jones 20 472,4 -11,7% YTD: -28,3% |
Pražská burza 741,8 -10,1% YTD: -33,5% |
Bitcoin 6 615,0 +21,7% YTD: -7,8% |
Zlato 1 502,2 -1,0% YTD: -1,4% |
USD/CZK 25,406 +8,3% YTD: +12,3% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).
Vývoj alternativních investic v roce 2019
Luxusní kabelky, vzácná whisky, známky, umění nebo třeba mince zaznamenaly nárůst ročního výnosu ke konci roku a staly se tak v současné době velmi atraktivními alternativními investicemi.
Přetížený internet a služby zdarma
Netflix sníží kvalitu videí, aby zabránil přetížení internetu. Forbes otevírá zdarma svůj archiv. Plaťte bezhotovostně, prosí obchodníci. Hotovost ale přijímají.