#123 – Býčí trh?

A pak že peníze všechno neřeší. Akciové trhy míří prudce vzhůru díky prosazení megalomanského záchranného balíčku ve Spojených státech. Injekce v podobě rekordních 2 bilionů dolarů (50 bil. Kč) by měla posloužit alespoň k částečné stabilizaci situace. Jen pro srovnání, záchranný balíček v roce 2008 měl o cifru míň a vyšel asi na 700 miliard dolarů.

Stydět se nemusí aktuální balík ani ve srovnání s americkým rozpočtem. Ten pro rok 2020 počítal s celkovými výdaji v hodnotě 4,8 bilionů dolarů. Lokálně to lze připodobnit k tomu, kdyby naše vláda přišla se záchranným balíčkem za asi 700 miliard Kč.

A za co vlastně americká administrativa rekordní sumu utratí? Značná část poslouží k záchraně velkých a středních podniků bezprostředně postižených nastalou situací. Zde se jedná především o půjčky s nízkým či nulovým úrokem. Velkou část dostanou například aerolinky a cestovní kanceláře.

S návratností se naopak nepočítá nejméně u čtvrtiny financí, které půjdou na přímé platby Američanům. Těm jsme se věnovali v minulém newsletteru – pro připomenutí, každý s příjmem pod 75 tisíc dolarů ročně dostane 1200 dolarů + 500 dolarů za každé dítě k tomu.



Přestože záchranný balíček nabídne alespoň dočasnou úlevu zpomalující ekonomice Spojených států, optimistický sentiment na trzích se zdá být trochu přehnaným. Od úterý do čtvrtka zažil americký trh nejlepší třídenní růst od roku 1931. Během uplynulého týdne posílil Dow Jonesův index o 13 % a pomalu se blíží k hranici, kdy můžeme mluvit o býčím trhu. Dá se ale říct, že by USA měla to nejhorší za sebou? Těžko.

V žebříčku nakažených trumfly soutěživé Spojené státy jak Čínu, tak Itálii a o vedoucí pozici je v nejbližší době asi nikdo nepřipraví. Pozitivně nevypadá ani nejnovější zpráva z trhu práce. O podporu v nezaměstnanosti si minulý týden nově zažádalo 3,3 milionu lidí. Padl tak rekord z roku 1982, kdy v jednom týdnu o podporu zažádalo 695 tisíc Američanů. A ano, děsivě to číslo vypadá nejen napsané, ale i v grafu.

Nutno podotknout, že ucelenější pohled nabídnou až data o celkové nezaměstnanosti. Řada lidí je aktuálně nezaměstnaných pouze dočasně a málokdo dokáže odhadnout, jaké následky koronavirová krize přinese. Rekordně nízká nezaměstnanost v USA (3,5 %) půjde jistě nahoru. Odhady expertů se diametrálně liší, avšak valná většina z nich počítá s tím, že procento nezaměstnanosti bude mít 2 cifry.

Zpátky do Česka. Česká národní banka prudce snížila úrokové sazby – tentokrát o 0,75 procentního bodu. Základní úroková sazba je tak aktuálně na 1 %. Z cílování inflace přechází ČNB do režimu zachraň co můžeš. Řídí se totiž prognózou, podle které očekává až do konce roku silnou recesi. Ve druhém čtvrtletí počítá s poklesem HDP o 4 %. Dá se tak očekávat, že sazby se v nejbližší době dostanou až na nulu.

Kurz koruny na snížení sazeb výrazněji nereagoval. Menší posílení přinesla až tisková konference a následný rozhovor s guvernérem banky Jiřím Rusnokem. Ten uvedl, že ČNB má interně stanovený kurz, při kterém vstoupí na trh a zabrání dalšímu oslabování koruny. Přesnou hranici ovšem neuvedl.

Uvolňující se měnové politiky centrálních bank jsou rajskou hudbou pro investory do zlata. Cena této komodity reaguje podobně jako v roce 2008 a s každou zprávou o snížení sazeb či o nové vlně kvantitativního uvolňování stoupá vzhůru.

Žádné velké úspěchy naopak nezaznamenávají digitální měny. Bitcoin sice roste, ale stále se mu nedaří překonat hranici 7 000 dolarů. Za necelé dva měsíce má přitom dojít k půlení (o polovinu se sníží počet nově generovaných jednotek měny). Pokud nedojde k výraznému zvýšení ceny, těžba bitcoinu se stane prodělečnou činností. To by ovlivnilo chod celé bitcoinové sítě a zároveň snížilo zabezpečení. Možná tak sledujeme poslední bitcoinové chvíle.

Hezký víkend!


Jak reagují zahraniční robo-poradci a proč my strategii neměníme

Srovnáme-li vývoj posledních několika týdnů s historickými dramatickými poklesy a krizemi, vidíme jedno: propad byl nebývale dynamický Jsme ve zcela nové fázi vývoje kapitálových trhů, jak se ale máme chovat?


Proč se není třeba bát medvědího trhu?

Rok 2019 byl pro investory úspěšný a stejně tak se jevil i začátek roku 2020. Mnoho individuálních investorů prodává v momentě, kdy trh padá ze strachu, že se akcie už nikdy nezotaví. Opak je však ve skutečnosti pravdou…


Vývoj vybraných instrumentů (20.3.- 27.3.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 543,7
+10,4%
YTD: -21,3%
Euro Stoxx 50
2 703,9
+6,1%
YTD: -27,9%
Nikkei 225
19 389,4
+14,9%
YTD: -18,0%
Ropa
21,2
-5,3%
YTD: -65,2%
EUR/CZK
27,300
+0,4%
YTD: +7,1%
Dow Jones
21 708,5
+13,2%
YTD: -23,9%
Pražská burza
773,4
+4,7%
YTD: -30,7%
Bitcoin
6 624,7
+1,9%
YTD: -7,6%
Zlato
1 617,4
+8,9%
YTD: +6,2%
USD/CZK
24,879
-2,1%
YTD: +10,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Záchrana piva a lék od těžařů

Pryč od hotovosti. Osm z deseti Čechů nyní platí častěji kartou. Těžaři kryptoměn místo dolování virtuálních mincí hledají lék na koronavirus. Zachraňte naše pivo, vyzývají Čechy minipivovary. Jak?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak nejlépe časovat trh

Jak co nejlépe časovat trh?

Tento článek je příběhem 3 přátel – Petra, Pavla a Jany. Všichni tři odkládali posledních

Přichází zlatá éra diverzifikace?

Uplynulá dekáda nechala zapomenout na většinu strategických investičních pouček, ne-li na všechny. Jiná doba, shodují se optimisté i