Search
Close this search box.

#130 – Bankéři v akci

Akciové trhy mají za sebou další kolísavější týden, který zakončují v mírné ztrátě. V zelených skončil jen sektor zdravotnictví a služeb. Nejvíce oslabily realitní společnosti. Pod dozorem nervózních investorů jsou především americká data o nezaměstnanosti. Kvůli koronavirové krizi tam přibylo již více než 36 milionů lidí bez práce a další pravděpodobně přijdou tento týden. Takový nárůst nezaměstnanosti USA historicky nezažila.

Spekuluje se tak o dalším podpůrném balíčku pro americkou ekonomiku ze strany centrální banky. Je tomu nakloněn i šéf FEDu Jerome Powell. Možnost záporných sazeb však nepřipustil.

Tisknutí peněz, jak je kvantitativní uvolňování nazýváno, tak bude pokračovat. Kromě nákupů vládních dluhopisů teď FED přišel ještě s jednou novinkou: bude skupovat i korporátní dluhopisy a to skrze ETF. Chce tím uklidnit trhy a podpořit likviditu na dluhopisovém trhu. Ačkoliv se vzhledem k nevelkému objemu nákupy mezi ostatními víceméně ztratí, ihned po oznámení zprávy dluhopisové ETF (např. LQD či JNK) posílily o cca 5 %. Zda je důvod k optimismu oprávněný je otázkou. Dle analytiků Goldman Sachs by údajně mohlo do konce roku až 13 % rizikových dluhopisů (tzv. high yield) nedostát svým závazkům.

Tenze mezi USA a Čínou opět trochu roste a s tím klesají šance na úspěšné dokončení obchodních jednání. Nyní možné dohody kazí obviňování Číny z odpovědnosti za rozšíření koronaviru. Trump dokonce navrhl Čínu potrestat uvalením cel. To je přesný opak toho, k čemu mají obchodní dohody směřovat. Dle některých analytiků tak hrozí, že stojíme na prahu další obchodní války.

Investoři tak ve větším prodávali ETF na rozvojové trhy, celkově v objemu přes 4 miliardy dolarů. Například jen ze světově největšího ETF s tímto zaměřením (VWO) spravujícího 54 miliard odteklo přes tři čtvrtě miliardy dolarů.

Česká koruna na počátku týdne opět skokově oslabila, vůči euru z 27,20 na hranici kolem 27,55, kde se držela po zbytek týdne. Obdobně probíhal i vývoj vůči dolaru. Důvodem oslabování bylo jak dřívější další snížení sazeb ČNB – na 0,05 %, tak avízo o možných dalších intervencích. Dnes však guvernér Rusnok uvedl, že koruna je podhodnocena, kurz neodpovídá kvalitě ekonomiky, oslabovat by neměla a nějaký kurzový závazek je nepravděpodobný. To dodalo koruně odvahu a začala zase trochu zpevňovat na 27,40.

Ačkoliv cena zlata za poslední měsíc spíše přešlapuje na místě, strmě roste objem zlata ve vlastnictví ETF, respektive ETC, které kopírují jeho cenu. ETC – jako třeba iShares Physical Gold (IGLN) v nabídce instrumentů Portu pro vlastní strategie – již v souhrnu drží téměř 100 milionů trojských uncí. Svědčí to o tom, že investoři při investicích do zlata stále více preferují ETC například před nesmyslně předraženými slitky. A to je dobře.

Je libo bydlet po Muskovi? Není problém, ten se totiž aktuálně zbavuje mnoha svých nemovitostí v Kalifornii, celkem v hodnotě přes 60 milionů dolarů. Plní tak svůj závazek, že nebude vlastnit žádný dům. Otec malého X Æ A-12 chce být totiž více svobodný. Snad vás to nepřekvapuje, ne?
V nabídce je tak například tato vilka v Bel Air s 5 ložnicemi, tenisovým kurtem, vinným sklepem, bazénem, dvoupodlažní knihovnou, kinem a chatou pro hosty, výhledem na golfové hřiště… no to je jedno.

Jste nadšenci do hodinek? Zajímavou investiční novinku chystáme na Portu Gallery, kde opět rozšíříme nabídku o další třídu sběratelských aktiv – raritní hodinky. A když první hodinky, tak jedině Rolex! Vzhledem k tomu, že se bude se jednat o menší úpis, do půl milionu korun, pravděpodobně bude investiční příležitost rychle pryč. Pokud ji nechcete promeškat, nabijte si vaše peněženky ještě dnes.
A který model přesně se skrývá v této krabičce, vám ukážeme již příští týden.

Hezký víkend!


Aktivní vs. pasivní: které investování je lepší, když trhy klesají?

Měli byste nakupovat, prodávat nebo jednoduše vyčkat až se vše uklidní? A také, hodí se do této doby více aktivně řízené fondy anebo pasivní, indexové investice?


Jak Portu zvládá pandemii? Práce z domu a skvělí investoři!

Lidé se v době koronaviru dali na investování. Využili propadů na trzích k tomu, aby začali investovat a nakoupili cenné papíry za nižší ceny.


Vývoj vybraných instrumentů (8.5.- 15.5.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 847,9
-2,8%
YTD: -11,9%
Euro Stoxx 50
2 779,2
-4,4%
YTD: -17,2%
Nikkei 225
20 037,4
-0,7%
YTD: -14,7%
Ropa
29,1
+17,4%
YTD: -52,4%
EUR/CZK
27,59
+1,6%
YTD: +8,6%
Dow Jones
23 621,9
-2,9%
YTD: -17,2%
Pražská burza
869,7
-1,3%
YTD: -22,0%
Bitcoin
9 570,1
-4,2%
YTD: +33,5%
Zlato
1 745,6
+1,8%
YTD: +13,1%
USD/CZK
25,55
+1,5%
YTD: +13,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Fintech review – Equa odkládá platby a Twisto šetří plast

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Hořicí dolar

O penězích to není

Máte 100 Kč a 2 hodiny. Jakým způsobem vyděláte co nejvíc peněz? Myslíte, že je možné peníze zdvojnásobit?

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější,