#132 – Twitter vs. Trump

Trhy pokračují v pozitivní náladě a většina světa tak týden zakončuje opět v zelených číslech. Spojené státy roztáčí kola své ekonomiky a k životu se probouzí především finanční sektor. Ten za uplynulý týden posílil o více než 7 %. Stále má ovšem co dohánět – v porovnání se začátkem roku ztrácí přes 20 %.

Pára naopak začíná docházet technologickým firmám. Ty až dosud z koronavirové krize jako jedny z mála těžily. Za změnu trendu může z části i Donald Trump, kterému dal Twitter podpásovku, když začal jeho příspěvky uvádět na pravou míru. Americký prezident obratem na to podepsal exekutivní příkaz namířený proti Facebooku a Twitteru. Ve zkratce, napadá právo sociálních sítí na nulovou zodpovědnost za příspěvky uživatelů. Akcie obou společností se od začátku týdne propadly asi o 3,5 %.

V celkovém měřítku posiluje americký index S&P 500 od začátku týdne o 2,5 %. Ještě více se daří v Evropě – index Euro Stoxx 50 přidal za uplynulý týden 5,5 %. Pozitivní sentiment podpořil chystaný fiskální balíček z pera Evropské unie. Ten počítá s finanční injekcí členským zemím ve výši 750 miliard eur (asi 20 bilionů Kč). Dvě třetiny z částky tvoří přímá finanční pomoc, na kterou si EU plánuje půjčit.

Na pozadí všeho stále více prosakuje staronový spor mezi Spojenými státy a Čínou. Čínský parlament ve čtvrtek schválil kontroverzní zákon týkající se Hongkongu. Ten má přispět k „potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti a zahraničního vměšování se„.

V praxi jde o další omezení autonomie Hongkongu, což se Spojeným státům ani trochu nelíbí. Pokud se naplní slova amerického ministra zahraničí, hrozí Hongkongu ztráta jeho výsostního postavení a bude muset počítat se stejnými sankcemi jako zbytek Číny.

Ostatně, když už mluvíme o sankcích, dnes by měl Donald Trump podepsat další dva dokumenty namířené proti Číně. První se týká sankcí za porušování lidských práv (konkrétně jde o utlačování Ujgurů a dalších etnických skupin). Druhý dokument by se měl týkat sankcí za již zmiňovaný zákon ohledně Hongkongu. Trhy prozatím na situaci reagují relativně vlažně a dnes jen mírně klesají.

Koronavirová krize má mezi firmami první velkou oběť. Více než 100 let stará půjčovna automobilů Hertz vyhlásila bankrot. Pět písmen na žlutém pozadí bylo symbolem řady letišť, které jsou ovšem už přes 2 měsíce takřka bez lidí. Na začátku roku měla společnost přes 12 tisíc poboček a 32 tisíc zaměstnanců. S akciemi se na burze ještě stále obchoduje, avšak odškodnění akcionářů je nepravděpodobné.

Boeing obnovuje výrobu problémových letadel 737 MAX, a to navzdory tomu, že ještě nedostal zelenou od leteckých regulátorů. Spolu s tím firma plní svůj dubnový slib o propouštění 10 % zaměstnanců (dohromady jich má asi 160 tisíc). V uplynulém týdnu rozdal Boeing 7 tisíc výpovědí a další budou následovat. Akcie společnosti od začátku týdne posilují o 7 %.

Pozitivní nálada na globálních trzích nahrává české koruně. Ta poprvé od poloviny dubna prolomila hranici 27 Kč za euro. U zahraničních investorů tak začíná alespoň mírně polevovat averze vůči riziku.

Kvůli nepřízni počasí byl odložen dlouho očekávaný start rakety Falcon 9. Společný projekt firmy SpaceX a vesmírné agentury NASA je prvním čistě americkým vysláním člověka do vesmíru od roku 2011. Pokud patříte mezi fanoušky vesmíru, bude vás zajímat, že start je odložen na sobotu 21:22 našeho času. Zpátky k financím – na základě dalšího kola financování lze odhadnout hodnotu SpaceX na více než 36 miliard dolarů (875 mld. Kč). Je tak jednou z nejhodnotnější firem, jejíž akcie nejsou veřejně obchodovatelné.

Radost Muskovi může dělat i Tesla, která mu přinesla první část jeho výkonem motivované odměny. Povedlo se mu dosáhnout tržní hodnoty Tesly ve výši 100 miliard dolarů v šestiměsíčním průměru a ve třiceti po sobě jdoucích dnech. Své jmění díky tomu zvýšil o více než 750 milionů dolarů (přes 18 mld. Kč).

Od 1. června můžete v online investiční galerii Portu Gallery narazit na opravdovou lahůdku. Luxusní Rolex GMT Master II BLRO 2020 s upisovací cenou 460 000 Kč. Legendární model známý také pod označením Pepsi je jedinečnou příležitostí nejen pro milovníky hodinek, ale i pro investory s chutí pro alternativní investice.



Hezký víkend!


Investujete do ETF? Vyhněte se této zásadní chybě

Jednou z nejúspěšnější inovací ve finančním světě jsou burzovně obchodované fondy. Přesto část lidí, kteří do nich investují, nedosahuje lepších výnosů. Čím to je?


Rekvalifikace dividend – zmatek v transakcích?

Možná jste poslední dny zaznamenali větší množství provedených operací v transakční historii. Nechcete-li, zabývat se tím nemusíte, ve výsledku je to jen trochu administrativy. Ale pokud vás zajímá blíže co se stalo…


Vývoj vybraných instrumentů (22.5.- 29.5.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 019,7
+2,2%
YTD: -6,5%
Euro Stoxx 50
3 068,2
+5,6%
YTD: -18,1%
Nikkei 225
21 877,9
+7,3%
YTD: -7,5%
Ropa
33,1
-0,4%
YTD: -45,8%
EUR/CZK
26,92
-1,1%
YTD: +6,3%
Dow Jones
25 284,4
+3,3%
YTD: -11,4%
Pražská burza
895,4
+2,1%
YTD: -19,7%
Bitcoin
9 455,2
+2,9%
YTD: +31,9%
Zlato
1 743,0
+0,4%
YTD: +14,4%
USD/CZK
24,17
-3,1%
YTD: +8,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Rolex – ikona hodinářství, ale i vizitka společenského postavení

Značky jako Mercedes, Gucci a Apple dosáhly podobného postavení jako Rolex. Tyto značky se tak hluboce zakořenily ve společnosti, že reprezentují mnohem více než pouze výrobky…


Hlídač kurzů a karta od Samsungu

V Česku oficiálně startuje populární internetová platební brána Stripe. Zakažte nevýhodný kurz. První banka umí blokovat DCC na kartě. Samsung Money přichází. Co nabízí?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je akcie?

Asi každý někdy v životě slyšel pojem akcie. A velká část z vás bude mít ponětí, o