Search
Close this search box.

#143 – Popeláři budoucnosti

Čím větší růst, tím prudší pád. Zlato se dočkalo své korekce a z maxim dosažených na konci minulého týdne poklesla jeho cena zhruba o 5 %. Americký trh pokračuje růstem, a i přes dnešní pokles uzavírá index S&P 500 v 0,5% plusu. Ve čtvrtek se dotkl úrovně historických maxim, ale nad jejich hodnotou neuzavřel.

V Evropě to až do dneška vypadalo na slušné zisky. Od rána ovšem panuje na trhu pesimismus – z části i kvůli tomu, že Británie zavedla povinnou karanténu pro cestující z řady evropských států. Index Euro Stoxx 50 si tak nakonec připsal jen 1 %. K únorovým maximum potřebuje posílit ještě o 17 %.

Takřka celý týden se ve Spojených státech čekalo na to, jak to dopadne s podporou pro nezaměstnané. Demokratům a republikánům se ovšem stále nepodařilo najít kompromis, a tak platí jen nařízení Donalda Trumpa. To by mělo zaručit nezaměstnaným 400 dolarů týdně (nyní už jen 300). Nikdo ovšem pořádně netuší, kdy peníze začnou chodit, kdo na ně bude mít nárok, a jestli je celá akce vůbec legální.

Bez peněz za nic stoupá motivace pracovat. O podporu v nezaměstnanosti tak v USA poprvé od vypuknutí koronavirové krize požádalo méně než milion lidí. Poklesl i počet pokračujících žádostí. Na trh to ovšem žádný výrazný optimismus nepřineslo.V minulém newsletteru jsme se tak trochu škodolibě posmívali společnosti Nikola, jejíž vodíkové automobily po 6 letech stále nedokázaly vyjet z papíru. Několik hodin na to získala firma objednávku na 2,5 tisíce popelářských vozů budoucnosti. Doručit by je měla v roce 2023. Akcie na to reagovaly růstem o 25 %. Tentokrát raději bez komentáře.

Pokud nedojde ke změně trendu, stane se Apple první americkou společností s hodnotou přes 2 biliony dolarů. Aktuálně k tomu má slušně našlápnuto. Hodnota firmy se od začátku roku zvýšila o polovinu. Zvlášť úspěšné jsou poslední 3 týdny, kdy akcie firmy posílily o 25 %! Těží z toho i index S&P 500, jelikož Apple tvoří 6,5 % celé jeho hodnoty.

Tesla následuje Apple a také bude dělit své akcie. V tomto případě na pětiny. S cenou přes 1600 dolarů totiž přestávají být pro drobné kupce dostupné. Samozřejmě za předpokladu, že přivřeme oči nad tím, že řada brokerů umožňuje nakupovat i frakce jednotlivých akcií. Od oznámení posilují akcie Tesly o 20 %. Tak aby to dělení nakonec mělo smysl…

Nejlepší investice podle Warrena Buffetta? Jeho vlastní firma – Berkshire Hathaway. Za druhé čtvrtletí společnost zpětně odkoupila akcie za více než 5 miliard dolarů. Pro srovnání, za celý rok 2019 to bylo jen 4,9 mld. USD. Většinu peněz ale stále drží v hotovosti. Věštec z Omahy tak nejspíš ještě vyčkává na ideální investiční příležitost.

Americká IT firma MicroStrategy našla geniální recept na to, jak zvítězit nad inflací. Hotovost v hodnotě 250 milionů dolarů (5,5 mld. Kč) směnila na bitcoiny. Ty vnímá jako vhodnější prostředek pro udržení a případně navýšení hodnoty. Veřejně obchodovatelná společnost s hodnotou okolo 1,3 miliardy dolarů tím přinejmenším získala pozornost a její akcie posílily o 13 %.Od zítřka narazíte na Portu Gallery na unikátní investiční příležitost. Známka Nitra z roku 1933 patří mezi nejvzácnější československé filatelistické artefakty. Nepropásněte tak tuto šanci podílet se na neopakovatelné investici.Hezký víkend!


12 rozdílů mezi nastavením chudé a bohaté mysli

Mysl ovlivňuje nejen naše chování, ale hlavně rozhodování a v dílčích situacích může nebo nemusí vést směrem, kterým se chceme ubírat. To samozřejmě platí i ve finanční sféře.


Jak dopadly výsledky firem z indexu S&P500 v korona krizi?

Máme za sebou pravděpodobně nejočekávanější výsledkovou sezonu od poslední finanční krize, kdy byla většina ekonomik pozastavena díky pandemii covid-19. Jak si firmy ukryté do nejprestižnějšího indexu vedou?


Vývoj vybraných instrumentů (7.8. – 14.8.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 368,2
+0,5%
YTD: +4,3%
Euro Stoxx 50
3 294,9
+1,3%
YTD: -12,1%
Nikkei 225
23 289,4
+4,3%
YTD: -1,6%
Ropa
42,0
+1,9%
YTD: -31,2%
EUR/CZK
26,12
-0,6%
YTD: +2,8%
Dow Jones
27 810,4
+1,4%
YTD: -2,6%
Pražská burza
910,9
+0,4%
YTD: -18,4%
Bitcoin
11 700,0
+1,0%
YTD: +63,2%
Zlato
1 961,4
-5,1%
YTD: +28,8%
USD/CZK
22,11
-0,6%
YTD: -2,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Poštovní známky jako investiční produkt

Světové finanční trhy zasáhla další krize. Nic nového pod sluncem, tento stav se opakuje celkem pravidelně. Mnoho investorů naříká, jak jim popadaly akcie, fondy, různé deriváty a bůh ví, co ještě. Existuje vůbec něco, co je vůči těmto krizím imunní?


Android v ohrožení a hovory s AI

Stovky milionů mobilů v ohrožení. Každý druhý smartphone obsahuje zranitelnosti. Digitální kvalita života patří v ČR k nejhorším v EU. Revolut loni přesáhl 10 milionů uživatelů, meziročně počet ztrojnásobil. Stejně rychle roste i ztráta.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost, že se stane

Psychologie a investování

Investování na akciových trzích může být obchod s vysokým rizikem a zároveň vysokou odměnou. Zatímco někteří investoři o

OPF WOOD & Company Realitní

Nový nemovitostní otevřený podílový fond se těší oblibě

Nový otevřený podílový fond za pouhé tři měsíce existence získal od investorů více než 123 milionů Kč. WOOD & Company Realitní – OPF svou investiční strategii zakládá na spolupráci s nemovitostním fondem WOOD & Company Real Estate SICAV a jeho top managementem.

6 nejčastějších otázek o Portu

Za dobu existence Portu jsme odpověděli na tisíce klientských otázek. Každý den dostaneme desítky dotazů jak telefonicky, tak