Search
Close this search box.

#144 – Newsletter plný rekordů

Historické rekordy přepsány, čas vytvářet nové. Americký akciový trh, měřený indexem S&P 500, vylepšil svá maxima a odmazal tak ztráty způsobené koronavirovým propadem. Máme díky tomu za sebou nejkratší medvědí trh v historii (tím se označuje pokles o více než 20 %). Akcie totiž klesaly jen měsíc. Od 23. března převzali otěže býci a trh posílil o 50 %.

Prodělali hlavně ti, kteří se pokoušeli investice časovat a často levně odprodávali. Naštěstí drtivá většina klientů Portu zachovala chladnou hlavu. To nám dělá obrovskou radost.

Samozřejmě reálnou otázkou zůstává, nakolik je aktuální růst opodstatněný. Medvědi se odkazují především na tzv. Buffettův indikátor, který porovnává vývoj na akciovém trhu s hodnotou HDP. Používán je zde index Wilshire 5000, který sleduje takřka všechny veřejně obchodovatelné akcie se sídlem v USA. Vzhledem k prudkému růstu cen akcií a zároveň silnému poklesu HDP se tento indikátor vyšvihnul na rekordní hodnoty.A pokračujeme v rekordech. Apple podle očekávání dosáhl tržní kapitalizace 2 bilionů dolarů a naplnil tak naši předpověď z minulého newsletteru. Ředitel firmy Tim Cook díky tomu konečně pronikl do elitní skupiny lidí s jměním přesahujícím 1 miliardu dolarů.

Tesla mezitím pokořila (ano, opět rekordní) hranici 2 000 dolarů za akcii. Svoji hodnotu zdvojnásobila v rámci dvou měsíců. Důležitým impulsem bylo v uplynulém týdnu to, když analytik Dan Ives zvýšil svou cílovou cenu Tesly na 1900 dolarů. Akcie na to takřka okamžitě reagovaly růstem vysoko nad zmíněnou hranici. Některým stačí málo…

Čím dražší jsou akcie Tesly, tím bohatší je Elon Musk. Ten má totiž ve firmě zhruba 20% podíl. To z něj aktuálně dělá 4. nejbohatšího člověka planety. Od začátku roku stouplo jeho jmění o více než 65 miliard dolarů a posunul se tak asi o 30 příček směrem k vrcholu.

Co se týká těch zbylých drobných, Elon Musk ještě zhruba 50% podíl ve společnosti SpaceX. Ta není veřejně obchodovatelná, ale zrovna nedávno uzavřela další investiční kolo, ve kterém vybrala zhruba 1,9 miliardy dolarů. Díky tomu je hodnota firmy odhadována na 46 miliard dolarů, což je asi osmina v porovnání s Teslou.Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA nečekaně stoupl. Zatímco předminulý týden kleslo číslo pod milion, data za minulý týden signalizují opětovný růst. O podporu si zažádalo přes 1,1 milionu lidí. Očekávání trhu se pohybovalo okolo 920 tisíc. Dopad na akciový trh byl navzdory tomu prakticky nulový.

Kauza TikTok nabírá na obrátkách. Když už to vypadalo, že Microsoft má nákup v kapse, ozvala se softwarová firma Oracle s tím, že má o čínskou sociální síť také zájem. Nikdo vlastně netuší pořádně proč. Spekuluje se i o politických důvodem, vzhledem k tomu, že šéf firmy Oracle Larry Ellison je (na rozdíl od většiny šéfů technologických firem) veřejným příznivcem Donalda Trumpa.

Na Portu Gallery jsme tento týden upsali hned 2 předměty. Nejdřív to byla známka Nitra z roku 1933, o které jsme psali minulý týden. Zaprášilo se i po sudu 23leté whisky, která je díky uzavření palírny Caperdonich raritou. Připravujeme i další investice, které se na Portu Gallery pravděpodobně moc neohřejí. Nezapomeňte proto sledovat stránku Portu Gallery na Facebooku, díky které vám nové příležitosti neutečou.

Hezký víkend!


Proč můžeme očekávat kolísavější trhy?

Krátkodobá volatilita trhů je nezbytná součást dlouhodobého investování. Současná rally může ještě přetrvat, stejně tak se ale můžeme dočkat další korekce. Z dlouhodobého hlediska však malé hrboly nic neznamenají…


Jak investují ženy? Zodpovědně a s výsledky

Není tajemstvím, že svět investování je především doménou mužů. A to je velká škoda! Když totiž ženy začnou investovat, mají předpoklady dosahovat skvělých výsledků.


Vývoj vybraných instrumentů (14.8. – 21.8.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 390,3
+0,5%
YTD: +4,9%
Euro Stoxx 50
3 243,5
-1,9%
YTD: -13,5%
Nikkei 225
22 920,3
-1,6%
YTD: -3,1%
Ropa
41,9
-0,2%
YTD: -31,4%
EUR/CZK
26,09
-0,1%
YTD: +2,7%
Dow Jones
27 723,3
-0,4%
YTD: -2,5%
Pražská burza
894,8
-2,0%
YTD: -19,8%
Bitcoin
11 722,0
-0,5%
YTD: +63,5%
Zlato
1 933,3
-0,8%
YTD: +26,9%
USD/CZK
22,17
+0,3%
YTD: -2,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Druhý bilion Applu a internet z vesmíru

Starlink opravdu funguje. První nadšenci už ho zkoušejí a měří rychlost ve Speedtestu. Airbnb požádala o vstup na burzu. Stovky milionů sem a tam. Začíná první soud kvůli obří kauze firmy Wirecard.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak poznáte, že už