Search
Close this search box.

#148 – Nejekologičtější auto

Zatímco na začátku týdne to vypadalo na slušné zotavení, konec byl pro akciové trhy opět slabší. Americký index S&P 500 nakonec od minulého týdne přesto posiluje o 0,5 %. Do červených čísel se naopak těsně propadl evropský Euro Stoxx 50, který zhruba 0,5 % odepisuje.

Jednou z hlavních událostí týdne bylo zasedání Federálního rezervního systému. Podle očekávání nedošlo k změně nulových sazeb. Ty chce americká centrální banka držet na nulové hranici, dokud nedojde ke splnění dvou zásadních podmínek:

1. Americká ekonomika musí dosáhnout plné zaměstnanosti. Ačkoliv přesnou hranici Fed nespecifikoval, předseda Jerome Powell prohlásil, že „toho bylo dost, co se mu líbilo na 3,5% hranici nezaměstnanosti“.

2. Inflace v USA se musí v průměru pohybovat mírně nad hranicí 2 %.

Právě druhý bod je tak trochu paradoxem k prognóze, kterou Fed vydal. Podle ní totiž neočekává, že by inflace vystoupala nad 2 % dřív než v roce 2023. To Jerome Powell následně i potvrdil. Federální rezervní systém počítá s tím, že během následujících tří let americká ekonomika plné zaměstnanosti nedosáhne a bude se tak pohybovat pod svým potenciálem – to ve výsledku může tlumit inflační tlaky.

Je tak pravděpodobné, že nulové sazby bude Fed udržovat minimálně následující 3 roky. Shodou okolností je to tento týden 12 let od krachu americké banky Lehman Brothers a takřka stejná doba uplynula od chvíle, kdy americká centrální banka poprvé v historii základní sazbu až na technickou nulu snížila. Nikoho by tenkrát nenapadlo, že k prvnímu navýšení dojde až po sedmi letech. Tak kdo ví, jak to bude tentokrát.

Z USA na chvíli k nám. Česká národní banka zatím udržuje hlavní sazbu těsně nad nulou a nechává si tak otevřené dveře pro případné „symbolické“ snížení. Na rozdíl od USA problémy s vysokou nezaměstnaností (zatím) nemáme a nízká inflace nás také netrápí. Stejně jako v přírůstku nakažených jsme v růstu cenové hladiny v rámci EU třetí (3,5 %). Navyšování sazeb ale podle viceguvernéra ČNB v následujícím roce není na pořadu dne.

Cloudová společnost Snowflake vstoupila na burzu ve velkém stylu. Úvodní cena úpisu se měla pohybovat okolo 80 dolarů, ale vzhledem k velkému zájmu zvýšila firma cenu na 120 dolarů. To bylo ovšem investorům málo a chvíli po začátku obchodování dostali cenu až na úroveň 319 dolarů. Akcie společnosti od té doby pozvolna klesají – aktuálně se obchodují zhruba za 220 dolarů.

Automobilka Nikola oficiálně zareagovala na několik nařčení společnosti Hindenburg Research, o kterých jsme psali v minulém newsletteru. Tím asi nejzávažnějším (nebo spíše nejzábavnějším) bylo, že tahač Nikola One v reklamním videu jezdí jen díky tomu, že ho pustili z kopce. Automobilka na to zareagovala, „že ve videu není nikde řečeno, že vůz jede na vlastní pohon“. Ekologičtěji už to vlastně ani nejde. Od začátku týdne posílily akcie společnosti o 5 %, a to i navzdory tomu, že Nikolu (krom již zmíněného) začala vyšetřovat jak Komise pro cenné papíry (SEC), tak Ministerstvo spravedlnosti (DOJ).Oracle „zvítězil“ nad Microsoftem a aplikace TikTok tak zamíří pod jeho křídla. Nebude se ovšem jednat přímo o odkup, jakožto spíše partnerství. Firmy díky tomu obejdou podmínku čínské vlády, která si vyhradila právo případný prodej schválit. Zatímco akcie Microsoftu od oznámení mírně klesají, Oracle zaznamenal asi 5% růst.

Akcie Applu, největší americké společnosti, oslabily od začátku září již o 18 %. Nic na tom nezměnilo ani představení nejnovějších produktů (Apple Watch 6, SE, iPad Air a iPad 8). Na ty investoři reagovali jen velmi vlažně. Propad takřka o pětinu ale není tak drastický, jak by se mohlo zdát. Akcie Applu jsou aktuálně na úrovni ze začátku srpna. Za rok 2020 si, i s aktuálním poklesem, připsaly 50 %.

Co nového v Portu?

Již během týdne jsme na našem Facebooku poodhalili projekt, který je dalším rozšířením služeb Portu. Investiční platforma opPORTUnity vám nabídne přístup k nevšedním investorským příležitostem, které byly dříve přístupné pouze užší odborné veřejnosti. Tou první bude v nejbližší době IPO řetězce lékáren Pilulka na trhu START.Do té doby můžete zavítat na Portu Gallery, kde upisujeme, v pořadí už třetí, sud whisky. Předešlé kousky vydržely neupsané jen několik hodin, a tak si zaznamenejte úterní odpoledne do kalendáře. Startujeme 22.9 v 14:00.

A nezapomeňte, že dnes od 16:00 můžete na Youtube naladit náš Q&A webinář. Ptát se můžete na cokoliv, co vás o Portu nebo celkově o světě investování zajímá. Pustit si ho můžete na stejném odkaze i zpětně.

Hezký víkend!


Pasivní investování – nejjednodušší způsob, jak zbohatnout

Těžko bychom asi hledali člověka, který by nechtěl zbohatnout. Většina z nás si možná neuvědomuje, jak velkou šanci má zbohatnout díky investování…


Když jde firma na burzu aneb co je to IPO

V nedávné době ohlásilo vstup na trh Start pražské burzy, několik nových společností. Co vlastně to IPO znamená, jak takový proces probíhá a proč se k němu společnost rozhodne?


Vývoj vybraných instrumentů (11.9. – 18.9.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 358,1
+0,5%
YTD: +3,9%
Euro Stoxx 50
3 321,0
-0,2%
YTD: -11,7%
Nikkei 225
23 360,4
-0,2%
YTD: -1,3%
Ropa
41,0
+9,8%
YTD: -32,9%
EUR/CZK
26,73
+0,6%
YTD: +5,2%
Dow Jones
27 860,2
+0,7%
YTD: -2,4%
Pražská burza
875,2
-2,5%
YTD: -21,6%
Bitcoin
10 958,0
+6,1%
YTD: +52,7%
Zlato
1 957,6
+0,5%
YTD: +28,5%
USD/CZK
22,59
+0,8%
YTD: -0,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Twisto bez Wirecardu a placení pomocí dlaně

Twisto ukončí karty od Wirecard. Maďarský PeasyPay chce s biometrií do Evropy. Revolut už funguje i na počítači. Webová verze je ale zatím hodně omezená.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme