Search
Close this search box.

#151 – Co s monopolem?

Uplynulý týden přinesl na většinu trhů optimismus a pozorovat můžeme vesměs zelená čísla. Americký index S&P 500 posiluje o 3,5 % a opět začíná atakovat historická maxima. Evropský Euro Stoxx 50 přidal od minulého pátku zhruba 2,5 %. Oživení můžeme sledovat i na japonském trhu skrze index Nikkei 225. Ten posílil o 2,5 % a v porovnání se začátkem roku je na nule.

Co za optimismem v tomhle týdnu stojí? Prim hrají opět Spojené státy. Takřka celý svět sledoval stav Donalda Trumpa. Ten díky krátkému rekondičnímu pobytu v nemocnici koronavirus rychle rozchodil a vrátil se k tomu, co ho baví nejvíce. Ovládání trhů skrze Twitter.

V polovině týdne Trump zasadil americkému trhu tvrdou ránu, když odložil jednání o fiskálním balíku až na povolební období. Index S&P 500 během několika desítek minut oslabil o 2 %. Hned další den ale americký prezident změnil názor a jednání opět podpořil. Index S&P 500 tak zákonitě musel změnit směr a od středečního rána roste o 3 %.

Jak to s rozpočtovým balíkem dopadne není stále jasné. K dohodě jsme možná o něco blíže než minulý týden, přesto stále daleko. Jako varianta se rýsuje částečná dohoda, která by podpořila jen vybrané oblasti – například aerolinky. Naději na prosazení má i další přímá podpora v podobě finančního šeku pro občany USA.Technologičtí giganti mají na americkém trhu monopolní postavení a je nutné je omezit. Tak lze shrnout report, na kterém posledních 16 měsíců pracoval právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů. Technologickými giganty jsou zde myšleny společnosti Amazon, Apple, Facebook a Google. Každé z firem vytýká 450stránkový dokument různé monopolní praktiky, kterými poškozují trh.

A nabízené řešení? Složitější akvizice malých firem, vznik nových antimonopolních úřadů, volné přecházení ke konkurenci (např. skrze jednoduchý export všech dat). V krajním případě je na stole i rozdělení firem. Zatímco demokraté kývnou z nabízené palety „trestů“ takřka na cokoliv, záleží hlavně na tom, co projde přes republikány. Ani ti se ovšem určitému omezení nebrání.

Technologická společnost IBM se na konci příštího roku rozdělí na 2 firmy. Větší část, které zůstane jméno IBM, se bude nadále soustředit především na cloudové služby s vyšší ziskovou marží. Akcie společnosti v reakci na oznámení posilují o 5 %.

Úspěšná americká finanční společnost Square investuje 1 % firemních aktiv do bitcoinu. To dělá zhruba 50 milionů dolarů (1,1 mld. Kč). Vedení společnosti, kterou založil spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey, věří, že bitcoin se v budoucnosti stane více všudypřítomnou měnou a je potřeba s ním počítat. Akcie firmy reagovaly růstem o 2 %. Mimochodem, od začátku roku vyrostl Square o 200 %, za posledních 5 let o 1300 %.

Co nového v Portu?

K příležitosti vstupu společnosti Pilulka.cz na trh START pražské burzy jsme si pro všechny, kdo na Portu investují, připravili dárkový poukaz na 300 Kč na nákup v e-shopu Pilulka.cz – využitelný bez jakéhokoliv omezení do 30. 11. 2020! Dobré zdraví k dlouhodobému investování neodmyslitelně patří. Poukaz najdete po přihlášení do svého účtu v záložce Dárky a výhody.

Akcie Pilulky mohou zkušenější investoři nakupovat na naší platformě OpPORTUnity. Dosavadní zájem převýšil naše očekávání. A vlastně není se ani čemu divit, přeci jen jde o silný investiční příběh (farmacie + e-commerce + technologie) poplatný dnešní době. Nové příležitosti jsme se věnovali tento týden ve webináři, který si můžete ze záznamu pustit.

A do třetice, ještě stále máte možnost investovat na Portu Gallery do unikátního smyčce z počátku minulého století. K tomu v pondělí 12.10 přibude nová příležitost v podobě historických houslí z počátku 19. století. Možností k větší diverzifikaci tak máte hned několik. Těšit se můžete i na další novinky.

Hezký víkend!


Jak si vytvořit investiční plán?

Několikrát jsme zmiňovali, jak je důležité mít investiční plán a zvolit si správnou strategii k dosažení svých cílů ještě předtím, než začnete investovat. Investování bez plánu a strategie můžeme přirovnat ke stavbě domu bez solidních základů.


Úskalí obchodování na bezplatných platformách

O aplikacích Robinhood nebo Revolut slyšel v poslední době už asi každý, kdo se zajímá o finanční trhy. Na rozdíl od bank a brokerských společností nabízí zmíněné aplikace obchodování na trhu zdarma. Je to však opravdu výhra?


Vývoj vybraných instrumentů (2.10. – 9.10.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 466,6
+3,5%
YTD: +7,3%
Euro Stoxx 50
3 272,3
+2,6%
YTD: -12,7%
Nikkei 225
23 619,7
+2,6%
YTD: -0,2%
Ropa
40,9
+10,3%
YTD: -33,1%
EUR/CZK
27,11
+0,3%
YTD: +6,7%
Dow Jones
28 526,2
+3,0%
YTD: -0,1%
Pražská burza
874,6
+2,0%
YTD: -21,6%
Bitcoin
11 085,0
+5,2%
YTD: +54,6%
Zlato
1 922,8
+0,8%
YTD: +26,2%
USD/CZK
22,98
-0,3%
YTD: +1,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Kreditka od Mallu a online bazary beze strachu

Mall Pay nabízí vlastní „kreditní“ karty s odloženou platbou. Komerční banka vstupuje do fintechu Roger. Nová služba České spořitelny zprostředkuje platbu na online bazaru.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme