Search
Close this search box.

#164 – Svoboda slova

Americký prezident Donald Trump čelí již podruhé impeachmentu. Kromě politických bodů jde demokratům (a některým republikánům) také o to, aby Donald Trump nemohl znovu kandidovat v roce 2024. V případě úspěšného impeachmentu by dosluhující americký prezident přišel i o nárok na některé prezidentské výhody, jako jsou sociální pojištění a pravidelná penze. Ta aktuálně činí zhruba 220 tisíc dolarů ročně (5 mil. Kč).

Šance, že dvě třetiny senátorů zvednou ruku pro odvolání prezidenta jsou ovšem mizivé. Mezi republikány sice sílí kritika Donalda Trumpa, impeachment se jim ale nezamlouvá. Americké indexy tak reagují na situaci jen velmi vlažně. S&P 500 klesá tento týden o 1,5 %. Evropský Euro Stoxx 50 v závěsu klesá takřka shodně o 2 %.

Vzpruhu nepřinesla ani očekávaná nadílka Joe Bidena. Ten představil svůj záchranný balíček, v rámci kterého (mimo jiné) dostane každý Američan 1400 dolarů nad rámec již schváleného jednorázového 600dolarového příspěvku. Dohromady naleje do ekonomiky téměř 2 biliony dolarů. Na trhu ovšem začínají vyplouvat na povrch obavy se společným tématem – kdo tohle celé zaplatí?

Twitter se nadobro zbavil Donalda Trumpa a přišel tak o jeden ze svých hlavních taháků. Přestože amerického prezidenta zablokovaly takřka veškeré sociální sítě, právě na Twitteru byl nejaktivnější. Spolu se svými příznivci začal hledat novou platformu k vyjadřování svých názorů. Stopku mu kromě Twitteru vystavil i Facebook, Instagram, Youtube, Snapchat, TikTok, atd. Otevřená pro něj zůstala například sociální síť Parler. Ovšem ne na dlouho. Apple a Google odstranili aplikaci ze svých obchodů a poslední hřebíček do rakve zatloukl Amazon, který službě vypnul své servery. Jen jestli to s tím potlačováním nebezpečných názorů tak trochu nepřeháníme.

Zpátky k Twitteru. Akcie firmy se v reakci na ban Donalda Trumpa propadly o 8 % a za poslední dva týdny ztrácí přes 15 %. Twitter ale patří mezi obecně volatilnější firmy na americké burze a podobné pohyby nejsou žádnou novinkou. Vzhledem k nedávnému růstu se tak firma propadla jen někam k listopadovým úrovním. Trvalý odchod většího množství Trumpových příznivců by ovšem mohl znamenat výraznou finanční ztrátu.

Zpátky k tomu, co fungovalo. Do čela společnosti Intel se postaví Pat Gelsinger. Ten aktuálně vede firmu VMWare, avšak Intel pro něj není žádnou neznámou. Strávil zde většinu svého života a vypracoval se až na pozici technologického šéfa (CTO). Investoři na novinku zareagovali s až překvapivým optimismem a akcie firmy rostou o 11 %. Když už nic jiného, musí to být nepříjemný zážitek pro ego Boba Swana, dosavadního šéfa Intelu.

Již před více než 6 lety oznámila společnost Apple, že pracuje na vývoji vlastního automobilu. S projektem Apple Car to vypadalo všelijak, ale v posledních týdnech začínají vyplouvat nadějné informace. Výroba automobilu by měla začít již v roce 2024 a první koncept bychom mohli vidět dokonce již v roce 2022. Disponovat by měl vlastní technologií baterií, která má výrazně snížit výrobní náklady. Na automobilu bude Apple s největší pravděpodobností spolupracovat s automobilkou Hyundai. Akcie jihokorejské automobilky reagovaly na informace růstem o 25 %.

Podobnou spolupráci navazuje i čínský výrobce elektromobilů NIO se společností NVIDIA. Ta by měla dodávat čipy do nově vznikajících autonomních elektromobilů. Právě autonomní řízení je oblast, kam výrobci elektromobilů přesouvají co největší množství zdrojů ve snaze vytvořit dokonalý systém, pro řízení bez řidiče. To je podle nich očividně ne až tak vzdálená budoucnost automobilové dopravy.

Nejvyšší inflace za posledních 8 let. Přestože míra inflace v Česku začala ke konci roku klesat, v průměru stále přesáhla 3 procenta – konkrétně 3,2 %. Výrazněji rostly například ceny potravin, tabákových výrobků nebo elektřiny. Pro příští rok očekávají experti o něco nižší inflaci, pohybující se na úrovni 2 %.

Co nového v Portu?

Po kratší pauze pokračujeme v Portu Rychlovce. Tentokrát vám Radim Krejčí poví novinky z trhu a především poodhalí další novinky v Portu. Mimo jiné přiblíží chystané snížení poplatku pro dlouhodobé investory.Na Portu Gallery se dočkáte příští týden hned dvou nových úpisů:

– V úterý 19.1. půjde o dva sudy whisky Dalmore v hodnotě přes 1,3 milionu Kč. Whisky patří mezi nejvyhledávanější investice na naší platformě a očekáváme, že ve 14:00 půjde doslova o vteřiny.

– Hned o den později, ve středu 20.1., zahájíme úpis unikátní 25dukátové medaile věnované Františku Lotrinskému. V tomto případě půjde o jediný světový exemplář pocházející z první poloviny 18. století.

Hezký víkend!


Proč nemá cenu zabývat se načasováním investice?

Rozhodovat se emocionálně je součástí lidské povahy. U investování se ale takové rozhodování nevyplácí.


Základní rady k úspěchu ve finančním světě

Primárním cílem každého investora je zhodnocení finančních prostředků. Klíč k této cestě je však zahalen mnohými falešemi a úskalími…


Vývoj vybraných instrumentů (8.1 – 15.1.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 766,2
-1,5%
YTD: +0,3%
Euro Stoxx 50
3 573,8
-2,0%
YTD: +0,1%
Nikkei 225
28 519,2
+1,4%
YTD: +3,9%
Ropa
52,0
-0,6%
YTD: +7,1%
EUR/CZK
26,16
-0,0%
YTD: -0,3%
Dow Jones
30 743,5
-1,1%
YTD: +0,4%
Pražská burza
1 073,5
-0,2%
YTD: +4,5%
Bitcoin
36 262,0
-9,2%
YTD: +25,2%
Zlato
1 830,9
-0,2%
YTD: -3,4%
USD/CZK
21,58
+1,0%
YTD: +0,9%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Investice do českého fintechu a spuštění BankID

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas. Twisto zaujalo jednorožce ZIP, získalo stamiliony korun. ČSOB oficiálně spustila svou bankovní identitu. K čemu všemu se dá využít?


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

holka s nákupem

Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je příliš složitá a rozmanitá na to, aby se dala popsat (byť sebesložitějším) ekonomickým modelem. Ačkoliv