Search
Close this search box.

#165 – Joe přichází

Prezident Joe Biden se ujal vlády, což zejména americké akciové trhy “oslavily” růstem o více než 1 procento. Tato událost má globálně zdaleka největší vliv na vývoj investic, pojďme se na ní tedy podívat ve větším detailu.

Během svého inauguračního projevu Biden několikrát vyzdvihl slovo jednota a potřebu se jako národ spojit. V dalších hodinách po svém jmenování přijal nový prezident opatření reagující na některé z nejkontroverznějších iniciativ bývalého prezidenta Donalda Trumpa. USA se tak například vrátí k pařížské klimatické smlouvě z roku 2015 a zastaví výstavbu zdi na hranicích s Mexikem. Další exekutivní rozhodnutí mají lépe řešit situaci ohledně pandemie koronaviru a napomoci oživení americké ekonomiky.

Od Bidena se očekává několik změn s dopadem na strukturu investičních portfolií: Větší důraz na ekologii a odpovědnost firem, obnovitelné zdroje, usmíření s Evropou, tlumení obchodní válek. Podle posledních informací to ale s Čínou nebude tak horké. Zdá se, že Biden nastolí příznivější tón komunikace, ale strategie a politika se moc lišit od té Trumpovy nebude, zejména v otázce lidských práv a Taiwanu.

Během středy americké akciové indexy dosáhly na nová maxima, což ale podle analytiků více než s inaugurací Joe Bidena souviselo se začínající výsledkovou sezónou v USA a růstem technologických akcií. Index Nasdaq posílil za týden o více než 3 %, nahoru ho táhly firmy jako Apple, Facebook a Microsoft. Například společnost Netflix si připsala skoro 17% po zveřejnění finančních výsledků za poslední kvartál minulého roku, kterými předčila očekávání analytiků ohledně počtu nových uživatelů i tržeb. Historické maximum zaznamenaly například akcie společnosti Alphabet (Google), které od pondělí posílily o 9,8 %. V příštím týdnu se můžeme těšit na zveřejnění výsledků společnosti Apple, které by dle americké banky Morgan Stanley mohly být rekordní díky silnému portfoliu produktů a služeb a pokračujícímu trendu práce z domova.

Graf: Vývoj akcií Facebook, Apple, Netflix, Microsoft a  Alphabet

Evropa. I když evropské akcie ve středu navázaly na všeobecný optimismus spojený se jmenováním nového amerického prezidenta, během konce týdne většina evropských akciových indexů klesá. Důvodem je možnost znovuzavedení vnitřních hranic, o kterém uvažuje EU ve snaze zamezit dalšímu šíření nemoci covid-19. Nové zprávy nepřineslo ani včerejší zasedání Evropské centrální banky, která podle očekávání ponechala současné nastavení měnové politiky beze změn.

Německá kancléřka Angela Merkel má konečně nástupce. Armin Laschet, premiér Severního Porýní-Vestfálska, se stal v sobotu novým předsedou nejsilnější německé strany CDU, kterou povede do parlamentních voleb v září. Je tak o krok blíže tomu, aby se stal příštím německým kancléřem a vystřídal Angelu Merkel. Právě jako její věrný spojenec je Laschet dlouhodobě vnímám a předpokládá se, že jeho politické směřování by nemělo být tolik odlišné stylu současné kancléřky. To může být dobrá zpráva i pro ekonomiku.

Pod prodejní tlak se dostal bitcoin a další kryptoměny. Oproti letošním dosavadním maximům ze začátku měsíce bitcoin odepsal přes 20 % a obchoduje se za 31 tisíc USD. K výprodejům přispěly obavy investorů ohledně možné regulace ze strany USA, které naznačila budoucí americká ministryně financí a bývalá šéfka Fedu Janet Yellen.

Akcie čínského giganta Alibaba ve středu vyskočily až o 11 % poté, co se zakladatel Jack Ma poprvé po třech měsících ukázal na veřejnosti. Ma se prostřednictvím videohovoru zúčastnil každoročně pořádaného filantropického projektu, na kterém promluvil k čínským venkovským učitelům. Ma se uchýlil do ústraní poté, co se Alibaba a její sesterská společnost staly terčem čínských regulačních orgánů, kterým se nelíbilo, že Ma kritizoval čínský systém brzdící inovace.

Společnost Microsoft chce vstoupit do světa samořídících vozidel investicí do startupu Cruise, který spadá pod největší americkou automobilku General Motors. Společně s ostatními investory podpořili společnost Cruise dvoumiliardovou investicí. V rámci dlouhodobého strategického partnerství bude Cruise pro svoji službu autonomního řízení vozidel využívat cloudovou platformu společnosti Microsoft Azure.

Čínská automobilka XPeng (+12,6 %) odhalila svůj vlastní autonomní řídící systém podobný tomu od Tesly, který je navržen primárně pro řízení na dálnicích.

ČR. Vláda schválila na návrh ministryně financí Aleny Schillerové vznik panevropského osobního penzijního produktu, který má rozšířit současnou nabídku penzijních produktů. Ta je zvlášť u nás velmi omezená a osobní investiční produkty na důchod tak téměř neexistují. Společně s chystaným daňově zvýhodněným účtem dlouhodobých investic se jedná o dobrou zprávu i pro Portu investory.

Co nového v Portu?

– Upravili a zlepšili jsme proces nakládání s hotovostí. Pracujeme i na tom, aby hotovostní složka v portfoliích a peníze v Portu peněžence byly úročené.

– Dokončujeme práce na programu snížení poplatku pro dlouhodobé investory.

– V nejbližší době rozšíříme nabídku ETF v rámci Portu strategií.

– Posílili jsme servery tak, aby nejatraktivnější úpisy na Portu Gallery už probíhaly bez problémů.

– Na únor připravujeme na opPORTUnity nabídku úpisu dluhopisu z realitního sektoruHezký víkend!


Co přinese na trhy Joe Biden?

Joe Biden je nejenom na rozdíl od Donalda Trumpa demokrat, ale zároveň je jeho opakem pravděpodobně téměř ve všech oblastech, na které si vzpomenete.


Dlouhodobé investování na turbulentních trzích

Investování s dlouhým investičním horizontem je jedinou cestou k udržitelným ziskům pro drtivou většinu investorů. Přesto to většina lidí nedělá.


Vývoj vybraných instrumentů (15.1 – 22.1.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 848,8
+2,1%
YTD: +2,5%
Euro Stoxx 50
3 599,1
-0,0%
YTD: +0,8%
Nikkei 225
28 631,5
+0,4%
YTD: +4,3%
Ropa
52,4
-0,0%
YTD: +8,0%
EUR/CZK
26,15
-0,0%
YTD: -0,4%
Dow Jones
31 068,3
+0,8%
YTD: +1,5%
Pražská burza
1 049,1
-2,3%
YTD: +2,1%
Bitcoin
33 706,0
-7,2%
YTD: +16,4%
Zlato
1 855,0
+1,4%
YTD: -2,1%
USD/CZK
21,51
-0,3%
YTD: +0,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Vakcíny na dark webu a strasti práce z domova

Na dark webu kvete trh s vakcínami. Nový fond chce investovat do technologií miliardu korun. Rohlík má francouzského investora.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Japonské akcie po 34 letech opět na maximech

Japonské akcie září. Hlavní japonský index Nikkei 225 vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních 34 let a překonal hranici 39 000 bodů a pokořil tak svá maxima z roku 1990.

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás