Search
Close this search box.

#166 – Tentokrát je to jiné…

Napětí na trhu by se dalo krájet. Individuální investoři se „bouří“ proti Wall Street a nejistota se rozlévá skrz na skrz. Žádnou velkou radost nepřináší ani dobré výsledky společností za minulé čtvrtletí a trh tak nemá pozitivní zprávu, po které by mohl sáhnout. Americký index S&P 500 odepisuje tento týden 2 %. O něco hůře je na tom evropský Euro Stoxx 50 (-2,5 %).

Titulky finančních webů zaplnil fenomén jménem Gamestop a krátce se tomuto tématu nemůžeme vyhnout ani my. Rychle a bezpracně získané peníze na akciovém trhu jsou pro nezkušené investory ohromným lákadlem. Příběhy a fotky lidí, kteří v rámci několika málo dní zdesetinásobili nebo dokonce zestonásobili své peníze se stávají neodolatelným lákadlem. Čím dál tím více „investorů“ (=spekulantů) tak nastupuje do hořícího autobusu a přemítá nad tím, jak lehce vydělané peníze využije.

Stejně jako u každé bubliny z ne tak vzdálené historie nastupují se slovy, „že tentokrát je to jiné“. Tentokrát je to sázka na short squeeze poháněná sociálními sítěmi. Vzpoura malých investorů proti zlým boháčům z Wall Street. Výsledek ovšem bývá velmi podobný. Obrovské ztráty naivních investorů, kteří se nechají pohltit chamtivostí – vlastností kterou ironicky právě investičním bankéřům vyčítají.

Investice do Gamestopu (a dalších podobných firem) není investicí, ale čistou spekulací nebo spíše gamblingem. Akcie této firmy se obchodují za ceny, které jsou zcela odtržené od reality. Ze dne na den můžou o desítky (nebo stovky) procent růst, ale stejně rychle i klesat. Vstupovat do podobné pozice má smysl jen s plným vědomím, že všechny „investované“ peníze můžete v rámci několika dní (nebo dokonce hodin) ztratit.

Uplynulý týden přinesl výsledky za 4. čtvrtletí roku 2020 řady významných společností. Všechny zmiňované jsou součástí amerického indexu S&P 500, který ovlivňuje vývoj Portu portfolií. To nejdůležitější ve zkratce:

Apple překonal historickou hranici a za poslední kvartál utržil přes 110 miliard dolarů. Důvodem je především úspěch iPhonu 12. Fascinující je i téměř 30miliardový ($) zisk. Ohromné byly ovšem i očekávání investorů a akcie tak na skvělé výsledky reagovaly paradoxně poklesem zhruba o 5 %.

Microsoft stejně jako Apple překonal očekávání analytiků jak v tržbách (37mld.$), tak v zisku (11,5mld.$). Těžil ze svých cloudových služeb, ale i přechodu zákazníků z Windows 7 na Windows 10. Akcie od zveřejnění výsledků ale posilují jen mírně o 1%.

Tesla těsně minula ambiciózní cíl prodat půl milionů vozidel za rok 2020, 4. čtvrtletí ale zakončila v zisku. Byť v o něco nižším, než analytici očekávali. Nejhodnotnější automobilka světa nastínila, že počet prodaných vozidel bude ročně růst o 50 %. Pro srovnání – automobilky Toyota a Volkswagen (2. a 3. největší) prodaly v roce 2020 dohromady necelých 19 milionů vozidel. Akcie Tesly od zveřejnění výsledků klesají o 4 %.

Boeing prodělal v posledním čtvrtletí 8,4 miliard dolarů, za celý rok téměř 12 miliard! Od výsledků jeho akcie ztrácí 2,5 %.

Facebook překonal očekávání analytiků, přesto klesá o 4 %. Za jednoho z největších konkurentů považuje Mark Zuckerberg společnost Apple a napětí mezi firmami roste.

Cesta za výnosem. Zatímco v březnu zažily rozvíjející se trhy výrazný odliv peněz, zbytek roku 2020 psal zcela odlišný příběh. Dohromady investoři nalili do akcií a dluhopisů rozvíjejících se zemí přes 310 miliard dolarů – o 13 % méně než v roce 2019. Vzhledem k jarní situaci je to ale úctyhodný výsledek. Na silný závěr navazuje i rok 2021. Jen v prvních třech týdnech nalili investoři do rozvíjejících se trhů dalších 17 miliard dolarů ve snaze dosáhnout na vyšší výnosy, než nabízí tradiční vyspělé trhy.Poprvé od března posílila česká měna pod hranici 26 Kč za euro. Byť jen na chvíli. Důvody k posilování jde hledat především ve slovech guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Ten nevyloučil, že by Česká národní banka mohla v tomto roce zvyšovat úrokové sazby. Česko by se tím odklonilo od trendu velmi uvolněné měnové politiky, kterou v reakci na pandemii koronaviru razí většina světových centrálních bank.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery pro vás stále hledáme exkluzivní investice a jsme rádi, že jednu takovou vám můžeme v úterý 2.2 zprostředkovat. Tentokrát půjde o nejprestižnější objekt na tuzemském filatelistickém trhu – set 12 Modrých mauritiů POST PAID.

V dnešní Portu rychlovce nastiňuje Radim Krejčí mimo jiné marketingové plány, které v následujících měsících máme.Hezký víkend!


FOMO jako velký nepřítel investorů: Jak s ním (ne)bojovat?

Zkratka FOMO znamená „fear of missing out“, tedy hezky česky strach z toho, že vám ujede vlak. Když se s totou obavou dokážete poprat, svět (nejen) investic vás dost možná odmění.


Modrý mauricius – král známek

V r. 1847 vyšly na ostrově Mauricius první koloniální známky na světě 1pencová oranžová a 2pencová modrá s portrétem královny Viktorie s nápisem POST OFFICE. Z celkového nákladu 1 000 ks se dodnes zachovalo 15 oranžových a 12 modrých.


Vývoj vybraných instrumentů (22.1. – 29.1.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 770,5
-1,8%
YTD: +0,4%
Euro Stoxx 50
3 503,8
-2,7%
YTD: -1,9%
Nikkei 225
27 663,4
-3,4%
YTD: +0,8%
Ropa
52,9
+1,2%
YTD: +9,0%
EUR/CZK
26,02
-0,5%
YTD: -0,9%
Dow Jones
30 401,0
-1,9%
YTD: -0,7%
Pražská burza
1 017,5
-3,0%
YTD: -0,9%
Bitcoin
37 467,0
+12,3%
YTD: +29,3%
Zlato
1 867,2
+0,6%
YTD: -1,5%
USD/CZK
21,44
-0,3%
YTD: +0,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Nejlepší čtvrtletí Applu a internet proti Wall Street

Apple pokořil další rekord. Prodal nejvíc iPhonů v historii a tržby navýšil o pětinu. Gamestop roste ještě bláznivěji než bitcoin. Tři banky ruší SMS. Kartou v e-shopu už nezaplatíte bez aplikace.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo jiné prémie od

emergency fund

Jak si nastavit finanční rezervu

I ti nejpečlivější plánovači mohou zažít těžké období vyžadující neobvyklé výdaje, při kterých je třeba sáhnout hluboko do