Search
Close this search box.

#167 – Čas předat žezlo

Bublina okolo Gamestopu trh nezbořila a americké indexy tak spokojeně zamířily k historickým maximům. Nováčci, kteří zatoužili po rychlých ziscích, si odnesli především zkušenosti. A na ty přece cenovka lepit nejde. Ze čtvrtečních maxim poklesla hodnota společnosti Gamestop o více než 85 %. Vysoké volatility se tento titul asi ještě chvíli nezbaví.

Americký index S&P 500 posílil od minulého pátku o 4,5 %, a to nejen díky většímu klidu na burze, ale i schvalovanému fiskálnímu balíčku. Ten by měl americkým senátem, díky těsné demokratické většině, projít bez větších problémů. Nezahálel ani evropský Euro Stoxx 50, který posiluje o 5 %. Je tak na nejvyšších úrovních od loňského února.

Konec jedné éry. Druhý nejbohatší muž světa Jeff Bezos odstupuje z pozice CEO Amazonu. Více času místo toho věnuje svému projektu na ochranu globálního klimatu, do kterého loni vložil 10 miliard dolarů. Čas mu zbude i na jeho vlastní vesmírnou společnost Blue Origin. Pomyslné žezlo v Amazonu po něm přebere Andy Jassy, který doposavad ve firmě šéfoval cloudovým službám.

Jeff Bezos patřil mezi poslední zakladatele technologických gigantů, kteří zůstávali u kormidla svého byznysu. Již v roce 2000 opustil pozici výkonného ředitele Microsoftu Bill Gates. V roce 2019 se pro stejný krok rozhodl Larry Page a Sergey Brin. Ti do té doby vedli Google. A ve vedení Applu setrval od návratu téměř až do posledního dne svého života Steve Jobs. Posledním velkým zakladatelem v roli tak zůstává Mark Zuckerberg.

Uplynulý týden přinesl další výsledky za 4. čtvrtletí roku 2020. Opět se jedná o firmy, které jsou součástí amerického indexu S&P 500 ovlivňujícího vývoj Portu portfolií. To nejdůležitější ve zkratce:

Amazon opustil Jeff Bezos ve velkém stylu a vykázal rekordní tržby přesahující 125 miliard dolarů. Asi o 40 % více v porovnání se stejným obdobím v minulém roce. Vše ale zastínila výměna na postu CEO a akcie tak od výsledků klesají zhruba o 1,5 %.

– Famózní výsledky představila i společnost Alphabet (Google). Před Vánoci obchodníci na reklamách nešetřily a Google tak překonal očekávání většiny analytiků. Akcie firmy posilují o 7,5 % a poprvé překonaly hranici 2 000 dolarů za kus.

– O 6 % posiluje Paypal, který na pandemii výrazně profituje. To výsledky za 4. čtvrtletí jen potvrdily. V tomto roce chystá Paypal kromě kryptoměn představit i placení přes QR kódy nebo „kup teď, zaplať pak“ systém. Od začátku minulého roku posílil Paypal o 140 %. Spolu s ním roste i Ebay, který představil podobně dobré výsledky (od výsledků +6 %, od začátku minulého roku +70 %).

Spotify nemá problém získávat uživatele, ale furt nedokáže vydělávat peníze. Dlouhodobě červená čísla začínají investory děsit a akcie tak klesají o 10 %.
Snapchat stejně jako Facebook varoval, že větší ochrana soukromí uživatelů ze strany Applu, může ohrozit jeho byznys. Přesto od výsledků stoupá o 5 %.
Pinterest patří mezi firmy, které na pandemii těží a lákat se mu v poslední době daří obzvlášť neamerické uživatele. Od výsledků posilují akcie firmy o 4,5 %.

Google a Ford uzavírají partnerství. Od roku 2023 by měly začít miliony vozů disponovat systémem Android. Mimo to vznikne společný tým, který bude pracovat na budoucích inovacích automobilky.

Česká národní banka na svém zasedání podle očekávání nezměnila úrokové sazby. Vydala novou prognózu, ve které počítá s vyšším růstem české ekonomiky pro rok 2021 (2,2 % vs. 1,7 %), ale zároveň nižším pro rok 2022 (3,8 % vs. 4,2 %). Na nižších hodnotách se má pohybovat letos inflace (2,0 % vs. 2,3 %) a silnější by vůči euru měla být koruna (25,8 vs. 26,6). Jako vždy je všechny předpovědi, obzvlášť v tak nejisté době, nutné brát s velkou rezervou.

Co nového v Portu?

Snažíme se Portu neustále vylepšovat. Chtěli bychom se proto na vás obrátit s krátkým pětiminutovým dotazníkem, který nám v tomto snažení pomůže.
(Jedná se o stejný dotazník, který jsme sdíleli ve FB skupině Investor na portu.cz. Pokud jste ho zde již vyplňovali, informaci prosím ignorujte). Děkujeme.V dnešní Portu Rychlovce mluví Radim Krejčí o dalších informacích z trhu a klasicky nastiňuje, na čem tento týden pracujeme.Hezký víkend!


Portu za lepší finanční gramotnost

Od založení Portu je jedním z našich cílů přinášet lidem edukativní informace o světě investic, financí a přispívat tak ke zlepšování finanční gramotnosti. Letos se v této oblasti chceme posunout ještě o krok dál


Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont a nechat pracovat složené úročení ve svůj prospěch. Statisticky by to mělo fungovat, mnoho investorů tyto základy ovšem ignoruje.


Vývoj vybraných instrumentů (29.1. – 5.2.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 888,4
+4,7%
YTD: +3,5%
Euro Stoxx 50
3 652,4
+4,9%
YTD: +2,3%
Nikkei 225
28 779,2
+4,0%
YTD: +4,9%
Ropa
56,9
+8,9%
YTD: +17,2%
EUR/CZK
25,81
-0,8%
YTD: -1,7%
Dow Jones
31 141,2
+3,9%
YTD: +1,7%
Pražská burza
1 062,7
+4,5%
YTD: +3,5%
Bitcoin
37 906,0
+9,2%
YTD: +30,9%
Zlato
1 815,1
-1,9%
YTD: -4,2%
USD/CZK
21,53
+0,4%
YTD: +0,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Technologické firmy slaví a (ne)bezpečný blockchain

Netflix už plánuje natočit o šílenství kolem Gamestopu a Redditu film. A není sám. Kryptoměny a kriminalita: špatného chování je mnohem méně, než by se dalo čekat.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorem Pavlem

Rozhovor s investorem Pavlem

Pavel má s investováním zkušenosti již z dřívější doby, plané sliby ho ale na dlouhou dobu odradily. Protože

Investorka Zuzana

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými je na mateřské