Search
Close this search box.

#186 – Jestřábí poselství Fedu

Hlavní událostí tohoto týdne bylo zasedání americké centrální banky. K žádným okamžitým změnám měnové politiky podle očekávání nedošlo, dřívější plán na zvyšování sazeb ale překvapil. Americké akciové indexy tak zamířily mírně směrem dolů.

Větší pokles zaznamenaly některé komodity, a to včetně zlata. Trhy tím projevují důvěru ve Fed (přechodná inflace) a odklání se od představ o inflační spirále. Pomalejší růst cenové hladiny může znamenat pomalejší růst ceny zlata, což je jediný kanál, prostřednictvím kterého komodity přináší investorům výnos. Jistý výnos na pětiletém státním dluhopisu mezitím poskočil z 0,77 % na 0,92 % a ušlá příležitost se o něco zvýšila. Ve výsledku tak cena zlata poklesla během týdne zhruba o 5 %.

Americký index S&P 500 ztrácí tento týden 1,5 %. Kromě zasedání Fedu hrála roli i o něco horší data z trhu práce, čísla o slabších maloobchodních tržbách a zároveň o rychlejším růstu výrobních cen. Trochu lépe se dařilo evropskému indexu Euro Stoxx 50, který ale i tak ztrácí asi 1 %.

Ještě jednou v rychlosti k jednání FOMC a rozhodnutí Fedu. To že nedojde ke změně velmi uvolněné měnové politiky bylo takřka jisté a překvapení zde mohlo přinést jedině rozhodnutí o snížení tempa kvantitativního uvolňování. Nová prognóza naopak překvapivá je, jelikož dosavadní rétorika Fedu nedávala utahování měnové politiky příliš prostor a působí tak až nečekaně jestřábím dojmem.

Většina členů se shodla na tom, že v roce 2023 by mohly sazby růst v průměru o 50 bazických bodů – ještě v březnu přitom Fed počítal s nulou. Sedm z osmnácti členů by dokonce zvyšovalo už v roce 2022. Předseda americké centrální banky Jerome Powell prognózu mírnil s tím, že se v žádném případě nejedná o závazek, i tak je to pro trh výrazný signál.

Pro srovnání – obrázek nad ukazuje aktuální očekávání členů ohledně sazeb, obrázek pod ukazuje stejnou prognózu z března. Každé kolečko odpovídá jednomu členovi a jeho představě o výši sazeb na konci daného roku.

Na frankfurtskou burzu vstoupila tento týden společnost About You. Z upisovací ceny (23€) vystoupala hodnota akcií ke konci týdne o zhruba 13 % a společnost tak investoři ohodnotili na asi 4 miliardy eur.

Mimochodem, nejsme ještě ani v polovině roku a vstupy společností na americkou burzu již stihly pokořit celoroční rekord. V součtu vynesly všechny primární veřejné nabídky akcií (IPO) více než 170 miliard dolarů. Důležitou roli v tom ovšem hrají tzv. SPAC, které vstupují na burzu jako prázdné společnosti s plánem koupit jinou firmu a dostat ji tak jednodušším způsobem na burzu.

Letos nás ještě několik velkých vstupů na burzu čeká. V červenci by to měla být společnost Didi Chuxing  čínská alternativní služba jejíž hodnota je odhadována na 70 miliard dolarů. V druhé polovině roku pak třeba americký RobinhoodDiscord nebo fintechový startup Stripe. V případě společnosti Stripe by dokonce mohlo jít o historicky největší IPO.

Nákupní horečka sílí. Během pandemie zůstala většina služeb uzavřených a lidem tak nezbylo nic jiného než nakupovat. Zdá se ale, že ani po otevření chuť nakupovat neupadá. To se projevilo nejen na ceně surovin, ale i třeba na ceně kontejnerové dopravy. Podle indexu Global Container Freight vyrostla cena od začátku minulého roku o 320 %. Lze očekávat, že dodavatelé neponesou rostoucí náklady na svých bedrech a částečně je projeví i do rostoucích cen zboží.Sazby rostou, zájem neklesá. Tak by šlo popsat aktuální hypoteční trh v Česku. Po šesti měsících překročila průměrná úroková sazba hranici 2 % a zdá se, že bude i nadále stoupat. Právě obava z budoucích stoupajících sazeb nahrává pokračujícím velkým objemům. Ve hře je i znovuzavedení limitů na poskytování hypoték, ke kterému by Česká národní banka mohla na podzim přistoupit. To by pravděpodobně posílilo zájem „stihnout hypotéku“ a ještě navýšilo rekordní objemy.Co nového v Portu?

Na Portu Gallery jste mohli poprvé vyzkoušet nový upisovací systém na kolekci umění od Matyáše Chocholy. V rámci první fáze k přeupsání nedošlo a stále tak máte příležitost se úpisu zúčastnit. Příští týden se na Portu Gallery po delší době objeví oblíbené sudy whisky.

V dnešní Portu Rychlovce má Radim Krejčí po boku Petra Beneše z WOOD & Company. Spolu se baví o bublině na akciových trzích, ale také třeba o Tesle a bitcoinu. Nechybí ani tradiční novinky z trhu a od nás z Portu.Hezký víkend!


Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň částečně ochránit portfolio před ztrátami.


Investiční akademie 9: Kolik mít našetřeno na důchod?

Pravdou je, že neexistuje univerzální částka, která by charakterizovala sousloví finanční nezávislost. Pro každého může být úplně jiná…


Vývoj vybraných instrumentů (11.6. – 18.6.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 181,1
-1,6%
YTD: +11,3%
Euro Stoxx 50
4 083,2
-1,1%
YTD: +14,3%
Nikkei 225
28 964,1
+0,1%
YTD: +5,5%
Ropa
72,0
+1,6%
YTD: +48,4%
EUR/CZK
25,52
+0,7%
YTD: -2,8%
Dow Jones
33 329,8
-3,3%
YTD: +8,9%
Pražská burza
1 162,0
-1,3%
YTD: +13,1%
Bitcoin
36 718,0
-1,6%
YTD: +26,8%
Zlato
1 779,2
-5,3%
YTD: -6,1%
USD/CZK
21,45
+2,6%
YTD: +0,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Světové rarity nejvyššího stupně po dlouhé době opět v aukci

Minulý týden proběhla v americkém New Yorku významná událost pro všechny filatelisty a numismatiky. Aukční síň Sotheby’s vydražila 3 největší světové rarity z těchto sběratelských oborů.


Regulace kryptoměn pro banky a nový ověřovací nástroj Stripe Identity

Bitcoin čeká po čtyřech letech velký očekávaný upgrade. O první covidové dluhopisy Evropské unie je zájem. Stripe přichází s nástrojem pro ověření identity.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vysoká inflace a nízké sazby

Silná domácí poptávka, přehřátý trh práce, vysoké ceny komodit kvůli válce na Ukrajině a tisknutí nových peněz během