#189 – Čínské zakleknutí

Akciové trhy zakončují týden smíšeně a po delší době tak svítí i jiná než zelená čísla. Ve zkráceném týdnu ovšem indexy spíše hledaly směr a v drtivé většině případů nejde o žádné výrazné ztráty. Přisuzovat to lze hned několika faktorům:

1. Počet nakažených koronavirem ve světě opět roste, a to především díky nakažlivější variantě delta. To na jednu stranu brzdí optimismus ohledně budoucího ekonomického vývoje, na druhou stranu zvyšuje naději na delší udržování uvolněné měnové a fiskální politiky.

2. Nemastný je i vývoj na americkém trhu práce. O podporu v nezaměstnanosti si v minulém týdnu požádalo 373 tisíc lidí a směřování k předpandemickým 200 tisícům se zastavilo. Stejně jako v předchozím bodě proti sobě působí obavy ze zpomalování ekonomiky a naděje na její pokračující dopování.

3. Nově zveřejněný zápis z červnového zasedání Fedu ukázal, že sílí debaty o dřívějším snižování tempa nákupu aktiv. To je něco, co trh vnímá velmi negativně. Jestřábí pohled byl ale víceméně očekávaný a reakce tak byla také spíše vlažná.

4. A nakonec faktor související s tím, o čem jsme psali v minulém newsletteru. Akciový trh má za sebou skvělé první pololetí. Americké i evropské indexy vyrostly zhruba o 15 % a někteří investoři tak vybírali své zisky. To tlačilo akcie směrem dolů. Čistě statisticky vzato ale patří červenec z pohledu výnosů mezi nejsilnější měsíce.

Protichůdně působící faktory ve výsledku znamenají, že index S&P 500 uzavírá tam kde před týdnem. V rámci něj ztrácejí nejvíce společnosti v energetickém sektoru (-4 %), což reflektuje pokles na trhu s ropou. Evropský Euro Stoxx 50 ztrácí asi 0,7 %. Výraznější poklesy si připsaly některé asijské indexy, včetně japonského Nikkei 225, který odepsal téměř 3 % a vrátil se tak blízko k úrovním ze začátku roku.



Čínská alternativní taxislužba DiDi vstoupila minulý týden na americkou burzu, a to navzdory místním úřadům, které žádaly o odklad. Vzhledem k množství dat, které společnost má, se totiž obávají o národní bezpečnost. Rebelie se neobešla bez trestu a čínské úřady zahájily vyšetřování firmy. To doprovází i smazání aplikace z příslušných obchodů. Po úspěšném IPO tak zamířily akcie DiDi dolů a ze čtvrtečních maxim odepsaly asi 30 %.

Čínští regulátoři tak pokračují v boji proti nadnárodním technologickým gigantům, které se jim nedaří držet pod kontrolou. Posvítit si proto chtějí i na právní kličku, díky které mohou čínské společnosti vstupovat na americkou burzu. To by znamenalo problém nejen pro čínské firmy, ale i některé americké banky, které si z jejich dostávání na zámořskou burzu udělaly lukrativní byznys.

V ohrožení je přes 2 biliony dolarů v podobě akcií zhruba 250 čínských firem, se kterými se na Wall Street obchoduje. Řada z nich v reakci na nejnovější informace prudce klesá. Od poloviny února kleslo ETF sledující tyto společnosti skoro o 40 %. Naopak akcie hongkongské burzy (Hong Kong Exchanges and Clearing) tento týden posilují o 7,5 %. Investoři tak sázejí na to, že by se mohla stát jediným místem, kde se nečínští investoři dostanou k čínským akciím.

Evropská centrální banka změnila svůj inflační cíl. Dosud se snažila udržovat růst cen v eurozóně „pod, ale blízko dvou procent“. Nově cíluje symetricky na 2 %, což znamená, že nežádoucí jsou odchylky na obě strany. Mimo to se ECB zavázala klást v rámci měnové politiky větší důraz na klimatické změny a ekologické dopady brát v potaz třeba při nákupu podnikových dluhopisů.

Důležitou součástí nového plánu je i tolerance přechodných období, kdy inflace z důvodu razantních opatření přestřelí dvouprocentní cíl. Nutno podotknout, že ECB v poslední dekádě bojovala spíše s opačným problémem. Sazby na nule, tiskárny na plný výkon a ceny se stejně nechtějí pohnout směrem k cíli. Změna měnové politiky by měla právě tento problém adresovat.

Pentagon zrušil projekt JEDI, čímž anuloval smlouvu s Microsoftem v hodnotě 10 miliard dolarů. Megalomanský cloudový projekt u soudu napadl již v roce 2019 Amazon, který se kvůli nátlaku Donalda Trumpa cítil v nevýhodě. Donald Trump tehdy kritizoval Amazon a Jeffa Bezose kvůli vlastnictví The Washington Post – novin, které nešetřily kritikou bývalého amerického prezidenta.

Projekt JEDI nahradí plán s podstatně méně chytlavým názvem (Joint Warfighter Cloud Capability) a šanci v něm dostane nejen Microsoft, ale i Amazon a případně další cloudové společnosti. Akcie Amazonu v reakci na zprávu posilují na historická maxima a tento týden rostou o 6 %. Z pohledu tržní kapitalizace chybí Amazonu posílit ještě o dalších 6 %, aby se stal v pořadí třetí americkou společností s tržní kapitalizací přes 2 biliony dolarů. Microsoft (který byl po Applu 2.) naopak tento týden mírně ztrácí.

Ceny nemovitostí v Česku rostou čtvrtým nejrychlejším tempem v rámci Evropské unie. Konkrétně rostly v prvním čtvrtletí ceny meziročně o 11,9 %. V porovnání s předchozím čtvrtletí (Q4 20) zdražily o 4,5 %. A aby nebylo čísel málo, od roku 2015 cena bytů a domů v Česku vyrostla o 67 %. V rámci EU za stejné období rostly ceny o 31 %. Rychleji než u nás pak stoupaly ceny jen v Maďarsku (+87 %) a Lucembursku (+67 %).

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery jsou k dispozici hned dva úpisy. Kromě kolekce umění od Matyáše Chocholy jsme tento týden spustili i úpis kolekce fotografií od slovenské umělkyně Kataríny Poliačikové.

Každý občas potřebuje vydechnout a Portu Rychlovka tak má kratší letní pauzu. V mezičase můžete kouknout na některý (a nebo na všechny?) z předchozích 25 dílů v našem archivu.



Hezký víkend!


Takhle vypadá více než dvousetletá historie finančních trhů v jedné tabulce

Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů, upozorňují disclaimery všech investičních produktů. Přesto se investoři rádi dívají do zpětného zrcátka a z tohoto pohledu se pokoušejí odhadnout, kde hledat atraktivní výnosy.


5 věcí, kterými by se investoři neměli rozptylovat

S investováním je stále spojena řada mýtů a polopravd. Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management se zaměřil na věci, které mají tendenci zkreslovat pohled lidí na finanční trhy a investování jako takové. Které to jsou?


Vývoj vybraných instrumentů (2.7. – 9.7.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 355,5
+0,1%
YTD: +16,0%
Euro Stoxx 50
4 057,6
-0,7%
YTD: +13,6%
Nikkei 225
27 940,4
-2,9%
YTD: +1,8%
Ropa
74,4
-1,0%
YTD: +53,4%
EUR/CZK
25,80
+0,8%
YTD: -1,7%
Dow Jones
34 809,5
+0,1%
YTD: +13,6%
Pražská burza
1 156,0
+0,3%
YTD: +12,5%
Bitcoin
33 517,0
+1,2%
YTD: +15,7%
Zlato
1 807,1
+1,3%
YTD: -4,6%
USD/CZK
21,76
+0,8%
YTD: +1,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Co byste měli vědět, než začnete investovat do umění

Stále více podnikatelů i fyzických osob vyhledává možnost alternativního investování. Čím je investování do umění specifické a na co bychom měli pamatovat?


Stát spouští Tečku a Terap.io na vzestupu

Stát spustil covidové aplikace Tečka a čTečka, usnadní cestování a společenský život. Česká online psychoterapie Terap.io má již 4 000 klientů. Rohlík je první český startupový jednorožec.




Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu investor Jan

Rozhovor s investorem Janem

Honza žije velmi aktivním životem pracujícího studenta, angažuje se mimo jiné v různých projektech. O investování

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového

Makléř – 14. díl: Lednový efekt

Vánoční večírek proběhl ve stylu „Gold akcí“ – hodně drahého pití, hodně dobrého jídla, hodně zábavy. Drahá kapela

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve

Vysoká inflace a nízké sazby

Silná domácí poptávka, přehřátý trh práce, vysoké ceny komodit kvůli válce na Ukrajině a tisknutí nových peněz během