Search
Close this search box.

#19 – Budeme platit obličejem?

Koruna je nejslabší za posledních sedm týdnů, oslabila na 25,50 Kč/EUR, protože se čeká, že ČNB nebude zvyšovat úrokové sazby tak rychle. Přesto by letos česká měna mohla posílit až na 24,50 Kč za euro. Portu portfolia jsou proto zajištěná pomocí swapů a forwardů.

Bitcoin poklesl pod 8.000 USD. Nejprve šéfka MMF Lagardeová apelovala na světové autority, aby zregulovaly kryptoměny kvůli potenciálnímu praní špinavých peněz. Poté ve středu Google a Facebook oznámily, že zakážou reklamu na virtuální peníze a ICO. Na to Brusel oznámil, že chce obě “digitální” firmy zdanit obratovou daní ve výši 3 %. Nějak se nám to vše zamotává a brzy nebudeme schopni poznat, kdo je ten hodný a kdo špatný. Možná o to tady jde?

Nálada investorů se postupně vylepšuje. Podle průzkumu AAII poklesl počet pesimistických investorů na druhou nejnižší hodnotu od začátku roku. Abychom ale zůstali objektivní, zaznamenali jsme i názor, že současná krátkodobá korekce na trzích je teprve zhruba v polovině.

Nízkonákladové burzovně obchodované fondy ETF bude do roku 2020 vlastnit polovina všech investorů, říká jeden z jejich největších emitentů Blackrock. My to v Portu vnímáme stejně, proto právě do ETF investujeme.

Překvapivý vedlejší úvazek nového šéfa globální investiční banky Goldman Sachs – je diskžokej. Ano, David Salomon pouští elektronickou hudbu v klubech v New Yorku a Miami. Kde na to bere čas?

Samoobsluhy 7-Eleven v Thajsku zavedou technologii rozpoznávání obličeje do svých 11 tisíc poboček v zemi. Cílem je zkoumat loajalitu klientů a jejich nákupní chování. Podobný vývoj je patrný v Číně, kde lze obličejem zaplatit, vybrat peníze z bankomatu nebo dokonce získat půjčku. Je vidět, že v Asii si s ochranou osobních údajů moc hlavu nelámou, výhodu to má v tom, že daleko rychleji než my odchytí zásadní trendy v možnostech využití umělé inteligence.

Valuace aplikace robinhood.com, která nabízí obchodování na americké burze zdarma a samozřejmě v současné době negeneruje žádný zisk, dosáhla 5,6 miliard dolarů. Firma se tak řadí k 15 nejhodnotnějším technologickým startupům ve Spojených státech. V nejnovějším kole financování získá 350 milionů dolarů na rozvoj od ruské firmy DST Global.

Jaká je pravděpodobnost globální ekonomické recese? Podle nejnovější analýzy JPMorgan je šance na ekonomickou krizi v příštím roce 18procentní, v období 2 let ale už 52procentní a v horizontu 3 let dokonce 72procentní. Tak to se máme na co těšit.

Hezký víkend!


Existují dobré aktivně řízené fondy?

Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře našeho blogu, víte, že patříme mezi zastánce pasivního investování a nejsme jediní. Čím dál tím častěji se objevuje názor, že doba známých a úspěšných manažerů fondů je u konce. Je tomu opravdu tak?


Top 10 Fintech zpráv týdne

Moneta uzavírá pobočky, Penta navyšuje podíl ve Fortuně, Alibaba plánuje vstoupit na čínskou burzu, Google blokuje reklamu na kryptoměny a služba MyTimi vstupuje na český trh.


Vývoj vybraných instrumentů (9.3. – 16.3.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 760,29
-0,94%
Euro Stoxx 50
3 443,19
+0,66%
S&P / TOPIX 150
1 397,73
+1,16%
Ropa
62,18
+1,52%
EUR/CZK
25,415
-0,16%
Dow Jones
24 988,10
-1,37%
Pražská burza
1 118,75
-0,43%
VWO
47,93
-1,03%
Zlato
1 311,90
-0,91%
USD/CZK
20,666
-0,25%

Proč se nevyplatí sázet do loterie

„Třeba budu mít konečně štěstí“ fráze, kterou si říká velká část populace. Aby však loterijní kanceláře vydělaly, byla šance na výhru stanovena neskutečně nízko. Vyplatí se tedy vůbec sázet? Podívejme na předpokládaný výnos osoby, která pravidelně sází a naopak té, která je investuje.


Energický sektor v rámci indexu S&P 500

A je tady další sektor, na který se v rámci investičního seriálu podíváme! Tentokrát se bude jednat o sektor energetický. Ten se skládá z podniků, které zdroje ropy nebo plynu vyhledávají, provádějí vrty, extrahují nebo vytvářejí finální produkty.


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme