#195 – Kolikátá vlna?

Po delší době v červených číslech. Americké indexy poklesly z historických maxim a klesaly i akciové trhy ve většině světa. Negativní sentiment z uplynulého týdne lze připisovat hned několika faktorům. Čekalo se zejména na zápisky z posledního zasedání americké centrální banky, žádné velké překvapení to ale nebylo. Více a více členů se kloní pro utlumování kvantitativního uvolňování, spíše je to ale dláždění dlouhé cesty, která do prosince přinese změnu jen těžko.

Více než Fed tak aktuálně trápí trhy opětovné sílení pandemie. To je znát na akciích, které tento týden ztrácely. Největší propady si připsaly cyklické sektory, které by případné utlumení ekonomiky postihlo nejvíce. Klesala i ropa. Ta se aktuálně obchoduje za květnové ceny. Dařilo se naopak společnostem ve zdravotnickém sektoru (+1,5 %). Suma sumárum si lze všechny tyto pohyby přeložit tak, že se trh začíná covidu opět bát. Na kolik jsou takové obavy opodstatněné si asi nedovolí odhadovat nikdo.

Zpátky k číslům, americký index S&P 500 klesá tento týden o 1,2 %. V souvislosti s ropou ztrácel zejména energetický sektor, který odepsal přes 8 %. Nijak tomuto týdnu nepomohla ani Čína, kde neustávají regulační tlaky a hongkongský index Hang Seng tak stihl poklesnout o dalších 6 %. Do třetice špatného, nadějný trend neudržela ani Evropa a index Euro Stoxx 50 klesá k pátečnímu odpoledni o 2,2 %.

Jak vážné to s pandemií teda je? Po klidnějším létu začíná ve Spojených státech opět umírat více lidí. Aktuálně ~1 000 denně. Roste i počet nově nakažených, přes 150 tisíc za den. A jak už tomu bylo za poslední rok a půl mnohokrát, plnit se začínají i nemocnice. Vrací se tak roušky, firmy odvolávají návrat do kanceláří a celkově rostou obavy z toho, že světlo na konci tunelu (=vakcína) začíná zhasínat. Při pohledu na graf níže je ale znát, že oproti minulým vlnám umírá podstatně méně lidí a volnější by to tak mohlo být i s případnými opatřeními.

Každou novou zprávu je nutné zpracovávat z více úhlů, což vytváří situace, které ne vždy dávají úplně smysl. Například tento týden dobrá data z trhu práce přijal trh spíše negativně, protože zvyšují naději na rychlejší omezování podpory ze strany Fedu. Na sílící pandemii tak může trh rychle změnit názor, a naopak ji přijmout jako pozitivní faktor. Nakonec je dobré podotknout, že například index S&P 500, který klesl o 1,2 %, se aktuálně obchoduje za ceny ze začátku tohoto měsíce a o žádný velký pokles samozřejmě nejde.

Když už jsme u amerického trhu, index S&P 500 si připsal zajímavý rekord. Od březnového dna (23.3.2020) vyrostla jeho hodnota o 100 %. Na dvojnásobek tak vystoupal během 354 obchodních dnů, což je nejrychlejší tempo od druhé světové války. Od samotného začátku roku 2020 posílil o 36 %, od začátku roku 2021 pak o 19 %. Za posledních 50 let rostl tento americký index v průměru o 11 % ročně.

Situace v Číně se zatím nezlepšuje. Úřady naopak začaly uvažovat o další regulaci technologického sektoru. Ostatně právě čínské technologické akcie ztrácejí v posledních týdnech a měsících nejvíce. Například Alibaba odepsala tento týden dalších 14 % a od maxim z minulého podzimu zlevnily akcie firmy skoro o polovinu. Tencent od letošního jara ztrácí přes 45 %. Výrazně klesají i ETF sledující větší počet čínských tech firem.

Michael Burry, investor kterého proslavila především sázka proti hypotečnímu trhu v roce 2008, má nový cíl. Tentokrát sází na pokles oblíbeného fondu ARK Innovation, který drží především růstové (=často ztrátové) společnosti. Ostatně ze strany Burryho to není až takový šok. Navýšil totiž i svoji sázku proti Tesle, tedy společnosti, která tvoří 10 % hodnoty celého ARK Innovation fondu.

Dostupnost bydlení v Česku patří mezi nejhorší v Evropě. Na chvost patří Česko takřka v každé metrice. Jednou z takových je porovnání průměrné výše splátek dvacetileté hypotéky na byt o 90 metrech čtverečních ke průměrné mzdě. U nás vychází poměr na více než 85 % a řadíme se tak na 29. místo ze 40. Hůře je na tom například Polsko, Ukrajina nebo Bělorusko.

Co nového v Portu?

Tento týden je na Portu Gallery k dispozici jedinečný úpis prvního výtisku 100 Kčs z roku 1961 i s návrhy. Rozhodně si ho nenechte ujít. Příští týden bude zahájen úpis sbírky umění Pasty Onera.

Hezký víkend!


Vyzkoušejte si, jak jste na tom s finanční gramotností

Rádi bychom od vás získali cennou zpětnou vazbu. Budeme moc rádi, pokud si najdete 10 minut volného času a na otázkách níže nám ukážete, jak na tom s finanční gramotností jste.


Můžete maximalizovat své zisky a zároveň investovat eticky?

Většina lidí chce vést etický život. Řada z nás se však shodne na tom, že jsme nuceni dělat větší či menší kompromisy. Být etický v moderním světě není nic snadného, život je plný komplikací, šedých zón a rozporů.


Vývoj vybraných instrumentů (13.8. – 20.8.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 413,4
-1,2%
YTD: +17,5%
Euro Stoxx 50
4 135,2
-2,2%
YTD: +15,8%
Nikkei 225
27 013,3
-3,4%
YTD: -1,6%
Ropa
62,8
-8,3%
YTD: +29,4%
EUR/CZK
25,56
+0,7%
YTD: -2,6%
Dow Jones
34 945,5
-1,6%
YTD: +14,2%
Pražská burza
1 274,1
-0,1%
YTD: +24,0%
Bitcoin
47 520,0
-0,1%
YTD: +64,1%
Zlato
1 784,0
+0,3%
YTD: -5,9%
USD/CZK
21,90
+1,5%
YTD: +2,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Hackerský útok na T-Mobile a nová streamovací služba v Česku

Hackeři napadli společnost T-Mobile a ukradli data desítek milionů uživatelů. Na českém trhu příští rok odstartuje streamovací služba SkyShowtime. Chatbot Alquist z ČVUT zvítězil v soutěži Amazonu.
Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Vánoční soutěž

Vánoční soutěž Portu

Perníčky, kam se podíváš. Vůně vánočních perníčků vykouzlí úsměv na tváři každému z nás. Kdy se plánujete pustit

Proč nakupujeme, když cena roste

Průměrná cena 250 gramů másla začátkem října dosahuje téměř 60 korun. Davy šílí a vykupují máslo ze všech

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní úroveň. Je tedy